site.btaНационалният природонаучен музей при БАН представя изложбата „Подводната вкаменена гора“


Националният природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) представя временната изложба „Подводната вкаменена гора“ от директора на музея, проф. Павел Стоев и доц. Любомир Кендеров, ръководител на проекта Комплексно екосистемно изследване на акваторията на Созополски залив в района на природен феномен „Подводна вкаменена гора“. Експозицията ще бъде открита на 3 юни във фоайето на музея, съобщават от екипа на музея.
Изложбата може да бъде разгледана до 30 август. Официални гости на събитието ще бъдат проф. Христо Пимпирев и проф. Нешо Чипев, участници в подводната експедиция, довела до установяването на феномена, проф. д-р Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Тихомир Янакиев, кмет на Община Созопол и Олга Рахнева, секретар на Постоянната научно-експертна комисия по Биология към Фонд „Научни изследвания“.
От екипа отбелязват, че изложбата е резултат от първото мултидисциплинарно проучване на природния феномен „Подводна вкаменена гора“, който включва останки на някогашна гора от блатни кипариси, вкаменени преди около 20 милиона години и запазени до днес, благодарение на безкислородната среда на дъното на Черно море, на около 18 метра дълбочина, в района между гр. Созопол и островите Св. Иван и Св. Петър.
„Днес тази среда е местообитание на множество морски организми - миди, ракообразни, риби и представлява зона с повишено биоразнообразие и разнообразни екосистемни услуги. В изложбата ще видите 3D модел на „Короната“ - фосилен дънер от Подводната вкаменена гора в мащаб 1:2, както и проба от фосилно дърво, събрана за изследване по време на проектните проучвания“, отбелязват о НПМ-БАН.
Проект „Комплексно екосистемно изследване на акваторията на Созополски залив в района на природен феномен „Подводна вкаменена гора” (№ КП-06-Н61/11-15.12.2022)“ е подкрепен от Фонд „Научни изследвания“, уточняват от екипа.
/ВСР
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина