site.btaРоси Македонска, Клуб за народни танци „Зора“ от Хага: Пъстро е хоро̀то на „Зора”, хо̀ра всякакви от близо и далеч


Клуб за народни танци „Зора“ от Хага, Нидерландия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
„Това ще бъде нашата трета година да бъдем част от този така духовит и завладяващ събор, това чудо и тази емоция „на мегдана”. Идваме в Лион с двойно по-голяма сборна дружина от миналата година и нямаме търпение да танцуваме и да се повеселим заедно!“, коментира за рубриката „БГ Свят“ на БТА Роси Македонска от Клуб „Зора“ в Хага.
Клубът за народни танци е създаден в началото на 2017 г., като от малка група любители танцьори, днес „Зора” се е превърнала в „най-голямата група за български народни танци в Нидерландия, с около 40 редовни членове“, разказа Македонска.
По думите ѝ „Зора” е нещо повече от танцова група - „това е топла и приобщаваща общност, където хората се събират, за да празнуват българската култура“.
Заедно с новосъздадена група за най-малките „Зорички“, общността на Клуба обединява танцьори на възраст между 3 и 68 години и предлага занятия както за начинаещи, така и за напреднали.
Репетициите са три пъти седмично на две различни локации.
„От създаването на „Зора” досега с нас на хорото са били американка, германци, французи, англичани, хърватин, мексиканка, безброй холандци и един голям италиански любител на българските народни танци - Паоло, който не само е един от най-редовните ни танцьори, но и често води хорото“, разказа пред БТА Роси Македонска.
„Паоло е влюбен в българските танци и музика; в емоцията, с която ние българите танцуваме и е един от водещите ни танцьори по сценични изяви“, допълни тя.
Мексиканката Еранди Миранда също е сред най-верните приятели на „Зора” – „придружава ни често по участия и репетиции и споделя, че сред нас тя се чувства като сред свои. Българите, според нея, са като мексиканците – с много подобни хумор, усмивки, топлина и приятелски отношения“ – коментира Македонска.
„Пъстро е хоро̀то на „Зора”, хо̀ра всякакви от близо и далеч. Освен от Хага, имаме танцьори, пътуващи и от други градове и провинции - Утрехт, Лайден, Хорн, Делфт, Ротердам, Айндховен – някои от тях изминават всяка неделя над 150 км в едната посока, за да танцуват с нас. Всеки си има своята история и живот, но на неделното сутрешно хоро̀ всички сме едно семейство, хванати ръка за ръка, хо̀ра, одухотворени и обединени от любовта към народните танци“, сподели сънародничката ни от Клуб „Зора“.
„За миг позабравяме, че сме в чужда държава, носталгията по родното място се запълва с топлината от усмивките на хо̀рата около нас. И ни става едно леко и хубаво на сърцето… и то заиграва и запява…“, добави тя.
Художествен ръководител на „Зора“ е Естер Вилемс - холандка по националност и истинска българка по душа, коментира Македонска.
С 40 години професионален опит, Естер е посветила живота си на изучаването и преподаването на български народни танци. Тя е първата чужденка, която се дипломира като хореограф по български фолклор в Югозападния университет „Неофит Рилски” в Благоевград.
Естер Вилемс е награждавана два пъти от Българското министерство на културата за цялостно развитие, принос и популяризиране на българския фолклорен танц по света и особено в Нидерландия. Под нейното ръководство групата често изнася концерти на различни местни събития, културни инициативи и частни събирания, „пренасяйки жизнената енергия на българския народен танц пред разнообразна публика“.
През настоящия сезон в клуба танцуват над 50 любители на народните ритми.
„Изминалата година 2023-2024 г. се превърна в най-успешният сезон за „Зора”! Гордеем се да споменем множество сценични участия както в Кралство Нидерландия, така и извън пределите му. Участвали сме на семинари и събори в Белгия, Франция, Германия и две поредни години в събора „На мегдана на другата България”, изброи Роси Македонска.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина