site.btaТанцовият проект „Фантастични бъдеща“ изследва носталгията към бъдещи моменти


Хореографът Александaр Георгиев-Аце представя нов танцов проект, наречен „Фантастични бъдеща“ – на 30 май в Пловдив, в рамките на One Dance Festival, и на 4 юни – в „Топлоцентрала”, София, съобщават от екипа на фестивала.
По думите им хореографската работа успява да прекъсне линейната логика на времето и изследва носталгията към бъдещи моменти, които не са преживени, но по някакъв начин има копнеж към тях: „Проектът разчита способността към промяна като кинетично състояние, в което преходът е и средство, и смисъл. Замислен е като движение през пейзажи, които променят индивидите, като ги оформят без да ги преобразяват. Фантастичните бъдеща са проекции на съвместно съществуване - хореографска медитация върху възможните бъдеща, създадени за повече от един или двама“.
Въпросът, който задава представлението, е чие бъдеще живеем днес. Александaр Георгиев-Аце поставя акцент върху възможните други бъдеща, които вижда като неортодоксални, неканонични и неокупаторски. Бъдеща, които празнуват удоволствието като политическа позиция, емоциите като сила и най-вече системи на съвместно съществуване, а не на подчинение. Носталгията по бъдещето е известна като „куиър носталгия“, като куиър не се възприема като идентичност, а като политическа позиция, предполагаща динамики извън нормата с различен смисъл в различни контексти, разказват от артистичния екип.
По думите им във „Фантастични бъдеща“ Георгиев работи с цялото тяло – не само с лицето или с гърба: „Публиката е разположена в кръг около изпълнителите, което променя начина, по който тялото комуникира. Промяната влияе на посоката на активиране и на възприемане на движението, като точно тази мултиперспективност е основен слой в хореографията“.
„Мечтая за бъдеща, в които не се фиксираме върху идентичности, а върху системи, които празнуват множествеността. Искам да изграждаме общности чрез споделяне на знание, а не чрез капитализация на знанието. Мечтая за фантастични бъдеща, където удоволствието и възпроизводството не са в опозиция. В изкуството има много различни подходи – от активистки, образователни, еманципаторни, до медитативни. Вярвам, че не трябва да има една истина. Моето отношение се основава на романтизирането на тялото и неговата поетика, и представянето ѝ по достъпен начин за широка публика“, казва Александaр Георгиев-Аце.
Освен него, участват още и Дарио Барето Дамас, Катерина Варела и Мартин Лос Аркос. Копродуцент е One Dance Festival, като това е първото сътрудничество на Георгиев с форума. Копродуценти са също „Топлоцентрала” и LAV-C — Лаборатория за живи изкуства и гражданство на Канарските острови.
/ДД
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина