site.bta Игуменът на Зографския манастир Гавриил показа на българската делегация чудотворните икони на свети Георги
Новоизбраният игумен на Зографския манастир Гавриил показа на българската делегация чудотворните икони на свети Георги.
Делегацията е ръководена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. В състава са още трима министри - на земеделието и храните Георги Тахов, на икономиката и индустрията Петър Дилов, на младежта и спорта Иван Пешев, както и генералният консул на България в Солун Антон Марков.
Поводът за посещението на българската делегация е утрешната интронизация на новоизбрания игумен на манастира.
Игуменът разказа за това как е била реставрирана чудотворната икона на свети Георги – Арабска. „Беше доста черна. Лакът, който се нанася върху иконите, е органичен и в него няма UV защита. След 70-80 години лакът почернява. Налага се да се нанася друг лак върху него, за да разтвори долният слой и иконата да се просветли“, разказва Гавриил. „Реставрацията започна през 2010 - 2012 г. и целта беше да се стабилизира зографският слой, да се просветли иконата, но реставраторът успя да направи някакво разкритие и отвори един надпис, който е отдолу и е закрит с дебел слой боя. Откри се, че това е св. Георги, който е от град Диосполис, и тъй като в Римската империя е имало десет такива градове, нямаше как да разберем кой точно е този град.“ По-късно се оказва, че този град е арабско поселение от 4-ти век. Затова и иконата е наречена Арабска.
Игуменът разказа още и за друга чудотворна икона на свети Георги. „При основаването на църквата са се събрали много монаси по тези земи и те са искали някъде да направят един общ храм, където в неделно време да се молят. Решават да построят този храм, но възниква недоразумение кой да бъде покровител на храма“, каза игумен Гавриил. Той допълни, че, за да няма спорове, монасите правят нощно бдение, а на следващата сутрин се появява ликът на свети Георги. Така този светец става покровител на храма. При реставрация на иконата с образа на свети Георги е открит надписът на старобългарски, който гласи „св. Георги“. „Същинското предание разказва, че тази икона е била в Палестина, където е погребано тялото на свети Георги. Той е бил военачалник и заради вярата му в Иисус Христос императорът го е предал на смърт, затова че не почита боговете. Императорът е бил един от тези богове. Това е причината да бъде много мъчен и затова е великомъченик“, добави още игуменът. Той обясни, че иконата е неръкотворна. Това означава, че образът се е пренесъл по един непонятен за човешката логика начин върху новата дъска, която е била подготвена за рисуване на светеца.
Отец Гавриил, със светското име Георги Каратотев, е роден на 11 декември 1973 г. в София. В Зографската света обител пристига на 20 декември 1997 г., а монашеско пострижение получава точно след една година - на 20 декември 1998 година. Ръкоположен е за йеромонах на 24 октомври 2003 година. От началото на 2003 г. почти непрекъснато е първи епитроп на светата обител.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина