site.btaОт 2013 г. 12 юли се отбелязва като Ден на Малала - девойката, простреляна в главата, защото защитава правото на момичетата да учат


От 2013 г. по инициатива на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун 12 юли се отбелязва като Ден на Малала - пакистанската девойка, простреляна в главата, защото защитава правото на момичетата да учат, сочи информация на отдел “Справочна” на БТА.
Това е годишнина от рождението (1997) на пакистанката активистка за правата на жените Малала Юсафзаи. Момичето придобива световна известност в края на 2012 г. На 9 октомври 2012 г. ислямисти нахлуват в училищния автобус, в който пътуват 15-годишната Малала и съученичките ѝ след часовете им в училище в гр. Мингора, долината Сват (Северозападен Пакистан). Един от талибаните попитал: "Коя е Малала?", а после стрелял в главата ѝ заради това, че защитава правото на момичетата и жените да получават образование. На косъм от смъртта момичето е откарано в болница в британския град Бирмингам, където прекарва близо три месеца.
На 19 октомври 2012 г. директорът на болница “Кралица Елизабет” в Бирмингам, съобщава, че пакистанката за първи път е успяла да се изправи на крака с чужда помощ. Петнайсетгодишната ученичка общува с околните, като пише бележки.
Съдбата ѝ впечатлява света и става причина за инициативата на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун да има специален Ден на Малала. През 2012 г. той е отбелязан на 10 ноември.
Информация за съдбата на Малала и за инициативата откриваме в емисиите “Международна информация” и “Забава и знание” на БТА. На 27 октомври 2012 г. е съобщено за европейска резолюция по случая с Малала:
Мария Габриел: Нужни са по-решителни действия на ЕС срещу дискриминацията въз основа на пола
В петък европейските депутати гласуваха резолюция относно дискриминацията по отношение на момичета в Пакистан, в частност относно случая на Малала Юсафзаи. (...)
Спешната резолюция, съавтор на която е и българският евродепутат Мария Габриел (ЕНП/ГЕРБ), категорично осъжда жестокото нападение върху Малала Юсафзаи (…).
Близо година след стрелбата, Малала вече се е възстановила и продължава образованието си във Великобритания:
Книгите са оръжие срещу тероризма, твърди младата пакистанка, оцеляла след нападение на талибани
Бирмингам, 4 септември 2013 г. /БТА/ Малала Юсафзаи, пакистанското момиче, оцеляло при атентат на талибаните, заяви, че книгите са оръжие срещу тероризма, при откриването на нова библиотека в Бирмингам, където тя живее след нападението, предаде Франс прес.
"Поставила съм си за предизвикателство да прочета хиляди книги и да се храня със знание. Моливите и книгите са оръжия, които нанасят поражение на тероризма", заяви 16-годишното момиче, с червен шал, покриващ главата й, в реч, произнесена с явна ораторска увереност.
"Няма по-силно оръжие от знанието и няма по-голям източник на знание от писменото слово", добави тя, напомняйки, че 57 млн. деца по света не ходят на училище.
"Град без книги и град без библиотека е гробище", каза още Малала, която бе сериозно ранена в главата на 9 октомври 2012 г. при нападение срещу училищния й автобус от талибани, враждебно настроени срещу нейната борба за правото на момичетата на образование.
Тя беше прехвърлена в Обединеното кралство, където претърпя успешна черепна операция през февруари в болница в Бирмингам. Момичето беше записано там на училище и семейството ѝ се премести при нея.
"Бирмингам ми е много скъп, защото именно там се върнах към живота, седем дни след като бях ранена от куршум. Сега това е моят втори дом, след любимия ми Пакистан", каза тя, като отдаде чест на лекарите и преподавателите от втория най-голям град във Великобритания, където живее значителна пакистанска общност. (…)
На 10 декември 2014 г. на церемония в Осло, Норвегия, 17-годишната пакистанска активистка в защита на правото на жените на образование Малала става най-младата носителка на Нобеловата награда за мир. Обявяването на наградата е през октомври 2014 г.:
Пакистанската правозащитничка Малала Юсафзаи посвети Нобеловата си награда на децата без право на глас
Лондон, 10 октомври 2014 г. /БТА/ Пакистанската правозащитничка Малала Юсафзаи посвети Нобеловата си награда за мир на децата без право на глас, съобщиха Франс прес и ТАСС.
"Тази награда е за децата, които нямат право на глас, които не биват чути", заяви 17-годишната Юсафзаи на пресконференция в Бирмингам и подчерта, че посвещава наградата именно на тях. Тя отбеляза, че получаването на наградата за нея е чест и я е направило по-силна и смела. "Това не е просто парче метал, който ще се съхранява в стаята. За мен това е ентусиазъм, който ме заставя да продължавам напред, да вярвам в себе си и да осъзнавам, че хората подкрепят моята кампания", каза тя.
"Чувствам се горда, че съм първата пакистанка, първата млада жена, първият млад човек, получил" Нобелова награда за мир, допълни Юсафзаи. (…)
***
Малала Юсафзаи оцеля при нападение на талибаните, за да се превърне в световен символ на борбата за образование
Исламабад, 10 октомври 2014 г. /БТА/ На 17-годишна възраст пакистанката Малала Юсафзаи, борец за правото на жените на образование, днес бе удостоена с Нобелова награда за мир. Тя се превърна в световен символ на борбата с екстремизма, след като оцеля при талибанско нападение, предаде Франс прес.
На 9 октомври 2012 г. ислямисти нахлули в училищния автобус на Малала, който тръгвал с ученичките след часовете в град Мингора, долината Сват (Северозападен Пакистан). Един от талибаните попитал:
"Коя е Малала?", а после стрелял в главата ѝ. На косъм от смъртта момичето е откарано в болница в британския град Бирмингам и шест дена по-късно идва в съзнание. Така се ражда легендата Малала.
"Бях ужасена. Единственото, което съзнавах, е че Аллах ме е благословил, давайки ми нов живот", разказва момичето в автобиографията си "Аз, Малала", превърнала се в световен бестселър.
Сега Малала живее в Бирмингам, а новината за Нобеловата награда, която споделя с индиеца Кайлаш Сатяртхи - борец срещу експлоатацията на деца - я завари в училище. (…)
Удостоена миналата година с престижната награда "Сахаров" на Европейския парламент, Малала присъстваше в списъка на фаворитите за Нобеловата награда за мир и за 2013 г., която в крайна сметка беше спечелена от Организацията за забрана на химическите оръжия.
***
ООН ще подкрепя Малала Юсафзаи в борбата ѝ за правото на момичетата на образование, заяви Бан Ки-мун
Ню Йорк, 11 октомври 2014 г. /БТА/ Генералният секретар на ООН поздрави пакистанката Малала Юсафзаи и индиеца Кайлаш Сатяртхи за получаването на Нобеловата награда за мир и обеща да подкрепя борбата им за правата на децата, предаде ТАСС.
Лауреатите получиха заслужено признание, но от това печелят децата в цял свят, се казва в изявление на Бан Ки-мун.
Генералният секретар нарече Малала “дъщеря на ООН” (…).
"ООН ще продължи да я подкрепя в борбата ѝ против екстремизма и за правото на всички момичета на живот без насилие, правото да ходят на училище и да получат образование", заяви Бан Ки-мун. (…)
***
Отцепила се от талибаните групировка отправи заплаха към Нобеловия лауреат Малала Юсафзаи
Исламабад, 11 октомври 2014 г. /БТА/ Могъща фракция, отцепила се от пакистанските талибани, заплаши тийнейджърката и активистка за образование, Малала Юсафзаи, с “остри и лъскави ножове”, само часове след като тя бе обявена за съносител на Нобеловата награда за мир за 2014 г., предаде ДПА.
"Джамаат ул Ахрар", която през август се отцепи от групировката "Техрик-и-талибан Пакистан", известна още като пакистанските талибани - публикува отговора си на наградата в Туитър.
“Лица като Малала трябва да знаят, че нас не ни спира пропагандата на (неверници). Подготвили сме остри и лъскави ножове за врага на исляма”, написа в Туитър говорителят на Ехсанула Ехсан. (…)
***
Нобеловите лауреати за мир получиха днес наградата си на церемония в Осло
Осло, 10 декември 2014 г. /БТА/ Нобеловите лауреати за мир за тази година, младата пакистанска активистка в защита на правото на жените на образование Малала Юсафзаи и индийският защитник на правата на децата Кайлаш Сатяртхи, получиха днес наградата си на церемония в Осло, съобщи Асошиейтед прес.
17-годишната Малала, най-младата носителка на наградата в нейната история, и 60-годишният Сатяртхи бяха аплодирани бурно от присъстващите в залата в норвежката столица, които станаха на крака. (…)
Малала заяви, че посвещава наградата си на “забравените деца, които искат образование”, предаде ДПА.
“Тя е за наплашените деца, които искат мир. Тя е за безгласните деца, които искат промяна”, каза 17-годишната пакистанка.
Тя говори за заплахите, пред които се е изправила, когато е започнала да призовава за правото на образование и обобщи до какъв извод е стигнала:
“Имах два варианта. Единият беше да си мълча и да чакам да ме убият. Другият беше да говоря и после да ме убият. Избрах втория. Реших да говоря”, обясни Малала. (…)
"Тези средства ще отидат за строителство на училища в Пакистан, особено в родното ми място Сват и Шангла. В родния ми град и до днес няма средно училище за девойки. Бих искала да го построя, за да могат приятелките ми да получат образование. Но няма да се спра на това. Ще продължа да се боря докато не видя, че всички деца посещават училище”, каза Малала.
Тя също така призова лидерите на страните по света да се обединят и да превърнат образованието в главна насока на усилията си. (…)
Председателят на Нобеловия комитет Турбьорн Ягланд заяви, че “съвестта на този свят не може да намери по-добро изражение, отколкото чрез тазгодишните лауреати”. Той подчерта, че младата пакистанка, мюсюлманка, и индиецът, изповядващ хиндуизъм, са символите на онова, от което има най-голяма нужда светът - единство и братство между нациите.
Ягланд отбеляза, че двамата Нобелови лауреати за мир живеят съгласно мотото на Ганди: “Има много цели, за които бих умрял. Няма цели, за които бих убивал.” (…)
***
Пакистанската нобелова лауреатка Малала отбеляза пълнолетието си, като откри училище за сирийски момичета бежанци в Ливан
Бейрут, 12 юли 2015 г. /БТА/ Младата нобелова лауреатка Малала Юсафзаи отпразнува 18-ия си рожден ден в Ливан, като откри училище за сирийски бежанци девойки и призова световните лидери да инвестират “в книги, а не в куршуми”, предаде Ройтерс. (…)
“Реших да бъда в Ливан, защото вярвам, че гласът на сирийските бежанци трябва да се чува, а те са игнорирани от толкова дълго време”, каза Малала пред Ройтерс в училищна стая, украсена с рисунки на пеперуди.
Фондът “Малала” - организация с идеална цел, която подкрепя местни образователни проекти, плаща за училището, което се намира в долината Бекаа, близо до сирийската граница. В него могат да се учат до 200 девойки на възраст между 14 и 18 г. В Ливан живеят 1,2 млн. от общо 4 млн. сирийски бежанци, прокудени в съседните страни от гражданската война в родината им. Само в Ливан има около 500 000 сирийски деца в училищна възраст. Едва една пета от тях обаче официално ходят на училище.
***
Нобеловият лауреат Малала Юсафзаи се бори за правото на образование на момичетата в бежанския лагер Дадааб в Кения
Найроби, 12 юли 2016 г. /БТА/ Нобеловият лауреат за мир Малала Юсафзаи отпразнува 19-ия си рожден ден с група момичета в най-големия бежански комплекс в света - бежанския лагер Дадааб в Североизточна Кения, където тя е на посещение да агитира против закриването на лагера, планирано за по-късно тази година, предаде ДПА.
Правителството на Кения реши да закрие лагера, който се намира на 40 км от границата със Сомалия, заради рискове за националната сигурност, тъй като се смята, че в района е проникнала сомалийската ислямистка терористична групировка Аш Шабаб.
По някои оценки в Дадааб има 156 000 деца в училищна възраст. Над 90 процента от бежанците са от съседна Сомалия.
Малала говори за нерадостната съдба на 19-годишната Рахма Хусеин Нур, която е дошла в лагера на 13 години без никога да е стъпвала в училище.
“Днес ставам на 19 години и ще говоря за нечутите ми сестри от Сомалия, които всеки ден се борят да получат образование тук в Дадааб. Тук съм, за да напомня на световните лидери, че всички момичета тук в Дадааб са важни”, каза Малала.
Борещата се за правото на момичетата на образование Малала Юсафзаи бе простреляна в главата от талибани през октомври 2012 г. на връщане от училище в родния си пакистански град Сват. (…)
Днес е Световният ден на Малала, който се отбелязва от 2013 г. по инициатива на генералния секретар на ООН и с подкрепата на Бюрото на специалния пратеник на ООН за световното образование.
***
Шефът на ООН избра Малала Юсафзаи за пратеник на ООН за мир
Ню Йорк, 8 април 2017 г. /БТА/ Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш избра носителката на Нобелова награда за мир Малала Юсафзаи за пратеник на ООН за мир, най-високата чест, която шефът на ООН може да даде на гражданско лице, предаде Асошиейтед прес.
Говорителят на ООН Стефан Дюжарик обяви, че Малала ще се съсредоточи върху насърчаването на образованието на момичетата в цял свят и официално ще бъде обявена за пратеник на ООН за мир на церемония в понеделник. (...)
Дори изправена пред тежка опасност, “тя прояви непоклатима ангажираност с правата на жените, момичетата и всички хора”, заяви Гутериш. (…)
***
Носителката на Нобелова награда за мир и борец за правото на образование на момичетата Малала Юсафзаи завърши гимназия във Великобритания
Лондон, 8 юли 2017 г. /БТА/ Носителката на Нобелова награда за мир, която талибаните се опитаха да убият в Пакистан, Малала Юсафзаи завърши гимназия във Великобритания и с въодушевление очаква да започне университетското си следване, предаде Франс прес.
“Днес е последният ми ден в училище и първият ми в Туитър”, написа 19-годишната девойка в акаунта си, който вече има над 100 000 абонати.
Малала завърши средното си образование в гимназия в Бирмингам, втория по големина британски град, където намери убежище със семейството си през 2012 г., след като бе тежко ранена в нападение на талибаните. (…)
През март Малала, която се представи блестящо в гимназията, сподели, че е кандидатствала за следване на философия, политология и икономика в Оксфордския университет. Сега тя чака резултатите от матурите си, преди да пристъпи към следването си в университета.
Шест години след нападението над Малала, тя за първи път се връща у дома:
Малала Юсафзаи се срещна с пакистанския премиер и направи телевизионно обръщение
Исламабад, 29 март 2018 г. /БТА/ Нобеловият лауреат Малала Юсафзаи се срещна с премиера Шахид Хакан Абаси и направи кратко телевизионно обръщение при посещение в роден Пакистан, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че визитата, която идва шест години, след като Малала бе простреляна в главата от талибани заради призивите си за по-голям достъп до образование за момичетата, е заредена с висок емоционален заряд.
Носителката на Нобеловата награда за мир за 2014 г., която пристигна с баща си и брат си, направи кратко обръщение по телевизията, след като бе приета от премиера.
“Това е най-щастливият ден в живота ми. Все още не мога да повярвам, че се случва”, каза Малала, бършейки сълзите си. “Обикновено не плача. На 20 години съм, но съм видяла много неща в живота”, добави младата жена, която беше облечена в традиционни за Пакистан дрехи.
В словото си Малала говори за важното значение на образованието и за дейността на своята благотворителна фондация, като по време на обръщението често преминаваше от английски на пущу и урду.
“Добре дошла”, обърна се към нея пакистанският премиер. “Когато си замина, тя беше дете на 12 години. Сега се завърна като най-известният гражданин на Пакистан”, каза Абаси.
Това е първо връщане на Малала в родината ѝ, откакто беше транспортирана във Великобритания за лечение през 2012 г. (...)
По-рано пакистански медии разпространиха кадри от пристигането на Малала на летището в Исламабад. Тя бе показана как влиза в кола, ескортирана от силите за сигурност. (…)
***
Пакистанска носителка на Нобелова награда посети родния си град за първи път след нападението
Исламабад, 31 март 2018 г. /БТА/ Носителката на Нобелова награда Малала Юсафзаи (...) посети родния си град в северозападната долина Сват за първи път след нападението, предаде ДПА.
20-годишната Юсафзаи се върна в град Мингора при засилени мерки за сигурност в долината. Пътищата, водещи към родния ѝ дом, бяха затворени.
Посещението ѝ беше запазено в тайна както от семейството ѝ, така и от властите, докато тя не стигна до града, поради опасения за сигурността. Тя е придружавана от държавната министърка на информацията Мариум Аурангзеб. Те пристигнаха в Сват тази сутрин с хеликоптер, съобщава телевизия "Гео".
"Много сме щастливи, че днес Малала е в Сват", заяви Музафар Хан, някогашен учител на Юсафзаи. Той добави, че не е сигурен дали тя ще посети предишното си училище. (…)
“Липсваше ми всичко в Пакистан ... от реките и планините, дори до мръсните улици и боклукът около дома ни, и приятелите ми и как някога разправяхме клюки ... до това как се разправяхме със съседите си”, заяви тя вчера в интервю пред Ройтерс. (...)
Малала Юсафзаи, често наричана само по малкото ѝ име, е вероятно най-известната пакистанка в света, но в родината си тя е спорна фигура, която мнозина обичат, а други демонизират. Група частни училища в Пакистан обявиха вчерашния ден за Ден “Аз Не Съм Малала”, поради идеологията ѝ, която говорителят на групата описа като “антиислямска и антипакистанска”.
Самата Юсафзаи не разбира определението. “Не знам да съм казвала нищо, което да ме прави антипакистанска или антиислямска”, заявява тя. “Ислямът ме научи колко е важен мирът. Ислямът ме научи колко е важно образованието. Първата дума на исляма, или първата дума на Корана, е “Икра”, което означава “чети”. (…)
***
Нобеловата лауреатка Малала Юсафзаи завърши Оксфордския университет
Лондон, 19 юни 2020 г. /БТА/ Нобеловата лауреатка за мир Малала Юсафзаи, превърнала се в световен символ на борбата за образование, обяви днес, че е завършила Оксфордския университет във Великобритания, предаде Франс прес. (…)
“Трудно е да изразя радостта и благодарността си, че получих дипломата си по философия, политика и икономика в Оксфорд”, обяви 22-годишната Юсафзаи в Туитър. Публикацията ѝ е съпътствана от снимки, на една от които се вижда как тя празнува получаването на дипломата си, като споделя празнична торта с близките си. (…)
Малала започна своята борба през 2007 г., когато талибаните наложиха закона си в долината Суат, която допреди това бе мирен туристически регион. На 11-годишна възраст Малала, която е дъщеря на училищен директор и на неграмотна майка, разполагаше със свой блог на сайта на Би Би Си в неговата версия на урду, националния език на Пакистан. В този блог тя разказваше за климата на страх, царуващ в долината. С придобиването на популярност тя се превърна в мишена за талибаните, които решават да я елиминират. (…)
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина