site.btaУчени разработват камуфлажен материал, вдъхновени от "невидимостта" на калмарите


Американски учени от Калифорнийския университет в Ървайн са разгадали механизма, който позволява на калмарите мигновено да променят цвета си от прозрачен на ярък, пише сп. "Сайънс".
Откритието може да залегне в основата на следващото поколение "умни" материали, които са в състояние динамично да се адаптират във видимия и инфрачервения диапазон.
Авторите на настоящото изследване са установили, че чувствителните към светлината клетки на калмарите (иридофори) съдържат извити колони от протеина рефлектин, действащи като оптични рефлектори. Тези специфични структури селективно пропускат и отразяват светлина с определени дължини на вълната, което позволява мигновената промяна на цвета.
"Способността на калмарите да превключват между прозрачност и цвят е изумителна", казват изследователите.
Вдъхновени от естествения механизъм, те разработват композитен материал с регулируеми оптични свойства. С помощта на холотомография - метод за триизмерна визуализация, базиран на светлина с нисък интензитет, учените са пресъздали структури, подобни на иридофорите, но с подобрени функции.
Новият материал е в състояние не само да имитира динамично оцветяване, но и да се адаптира в инфрачервения диапазон. Това открива перспективи за създаване на адаптивен камуфлаж, мултиспектрални дисплеи и сензори от следващо поколение.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина