site.btaКъм момента на сключване на договора с "Боташ" нищо не е изисквало такъв договор, каза министър Жечо Станков
Към момента на сключване на договора с "Боташ" нищо не е изисквало такъв договор. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ, като обясни, че това е една от констатациите в доклада на парламентарната комисия "Боташ", на която той беше председател.
Станков отбеляза, че държавната компания "Булгаргаз" към края на всяка година знае колко точно газ искат нейните клиенти за следващата година, като добави, че такъв е бил случаят и в края на 2022 г. Трябвали са 25 единици газ за консуматорите - имаме 10 единици по дългосрочен договор с Азербайджан, 15 единици с подписани договори с две гръцки компании, които имат дългосрочни договори с "Газпром" и когато президентът в момента насочва топката в нашето поле, че някой продължава да купува газ от руски източници, искам да го опровергая, каза Станков. Именно по време на служебното правителство са подписвани договори с контрагенти на "Газпром" и те са осигурявали допълнително 15 единици, добави той.
Станков обясни, че всичко това е изцяло обезпечило консумацията, като посочи, че в допълнение сме имали 4 единици газ от подземното газово хранилище. И в този момент се подписва договорът с "Боташ", който допълнително подсигурява още единици газ, от които е нямало нужда. Това води на следващата година до 8000 сделки на борсата, 7000 от тях са на загуба за "Булгаргаз", защото има толкова много газ, ненужен газ, капацитет, дори има моменти, в които тези гръцки компании са доставяли газ до България и този газ, отново от "Булгаргаз", е бил продаван на половин цена в Гърция, каза Станков. По-големият проблем беше, че оставихме българската държава и държавната компания с 0 лева кредити и зависимости, а в момента я заварваме с 1,8 млрд. лева задължения, посочи той.
След подписването на договора в началото на 2023 г. точно два пъти е използван капацитетът му, 13 процента от капацитета са използвани, посочи Станков. Тази винетка, за която плащаме всеки ден милион и 50 хиляда, ползваме от нея само 13 процента от сумата или накрая на годината сме платили близо 400 млн. и от тях сме използвали само 13 процента, посочи той. Това като стойност отиде в по-високи цени на парното, защото тази висока стойност, която плащаме за транзита през "Боташ", няма как да не се отрази в цените на стоките и услугите, безспорно и на енергоносителите, каза министърът. Дотам сме я докарали, че през 2023 и 2024 г. точно 13 процента е използван капацитетът, допълни той.
Станков заяви, че в момента той и мениджмънтът на дружествата правят всичко възможно да използват повече този капацитет, за да няма само разход, а по някакъв начин да се търси и позитивът. "Капацитетът през "Боташ" оскъпява с близо 30 процента нашия газ, ние на пазара не можем да намерим по-евтин газ, защото няма кой луд да ни го продаде на толкова ниска цена, при условие че може да ни го продаде с 30 процента по-скъпо. И ние търсим моментите на пазара, когато се очаква цената да е най-ниска, за да може да компенсираме тази висока цена, но това не прави договора с "Боташ" по-добър", обясни Станков.
По думите ме въпросът дали договорът е изгоден или не е изгоден е затворена тема. Мисля, че всички български граждани разбраха каква финансова щета носи той за България, посочи Станков. "Въпросът е, когато се казва, че турците имали по-добри условия, които да предложат, те не са стигнали още до мен тези по-добри условия, за първи път чух от президента за тях, но ако има такива по-добри условия, защо не са били използвали към 2023 г., а сключваме договор за 13 години без клауза за прекратяване, милиардна неустойка, която тежи на българската енергетика", каза Станков. По думите на министъра в момента има достатъчни количества газ на пазара през съседни терминали, през газопроводи и можем да си доставим огромни количества газ. Количествата са изключително големи и към момента на сключване, и към момента нямаме нужда от този договор, заяви Станков.
Не трябва да коментираме добър или е лош договорът с "Боташ", просто трябва да коментираме варианта, по който той да бъде предоговорен и да бъде намалена щетата, по начин, по който това е устойчиво за държавата, което обаче е изключително трудно, защото турската страна изкарва изключително добри средства от този договор и трудно могат да бъдат накарани да го предоговорят, каза Станков.
Министърът посочи още, че след посещението на Бойко Борисов в Турция и срещата му с президента Ердоган са започнали динамични технически срещи от двете страни, включително преди две седмици представители на "Боташ" са били в София за срещи с колегите си от "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", като Станков каза, че им е дал пълен мандат да намерят най-добрият вариант, защото ние имаме право един път да го предоговорим този договор. В момента трябва да се намери най-добрата рецепта ,за да бъде максимално намалена щетата, посочи министърът.
/ВД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина