site.btaКризата с коронавируса ни разкри много ценни качества, които ние като българи имаме, заяви кметът на Ловеч

BOBSTH 06:30:01 11-05-2020
DI1703BO.001 06:30
Ловеч - празник - кмет - интервю

Кризата с коронавируса ни разкри много ценни качества,
които ние като българи имаме,
заяви кметът на Ловеч


Ловеч, 11 май /Даниела Балабанова, БТА/
Кризата с коронавируса ни разкри много ценни качества, които ние като българи имаме - солидарност, дисциплина. Имаше силни жестове на доброволчество, на дарителство, които ни показаха, че тези ценности не са погубени. Изразихме възхитата си към лекарите, учителите, хората на първа линия. Много научихме за лидерството, видяхме кой и как решава проблемите, заяви в интервю за БТА кметът на община Ловеч Корнелия Маринова.
По думите й като резултат от извънредното положение и мерките срещу разпространението на COVID-19, както във всички общини, така и в Ловеч, постъпленията през първите четири месеца на годината от имуществени и неданъчни приходи са намалели с над 1,3 милиона лева в сравнение със същия период 2019 г. Затова се обмисля актуализация на бюджета, теглене на кредит, който вече бе заложен за юли, оптимизиране числеността на служителите, придобили право за пенсиониране. Обсъждат се и мерки, които да подпомогнат бизнеса и да намалят нарастващата безработица в общината, добави кметът.
С мисъл към бъдещето днес, 11 май, Ловеч отбелязва своя празник. Той ще е различен и основно в интернет. Предвидени са музикални поздрави, танцов спектакъл, разговор с директора на Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев" Юлияна Цанева, както и с директора на Центъра за подкрепа за личностно развитие - ОДК Марина Колева. На всичко това публиката ще може да се наслади в официалните профили на Община Ловеч във Фейсбук и Ютюб.
Вечерта ще бъде представен аудио-визуалният спектакъл "Звук и светлина", който се прожектира върху стените на ловешката крепост.
Следва цялото интервю:
Въпрос: Г-жо Маринова, как Ловеч посреща празника на града в извънредно положение?
Отговор: Имаме поредица от изненади, но главно в Интернет. Предвид условията, в които сме поставени всички, още от началото на април Община Ловеч започна проект в интернет за представяне на културните ценности в града. Целта е и да компенсираме дефицита на културен живот в условията на обявеното извънредно положение. Тази инициатива, която преминава под надслов "Култура безспир, спри коронавируса!", досега има 12 издания. Предвидили сме специална музикална програма онлайн, която стартирахме на 1 май в Ютюб. Качихме запис на танцовия спектакъл "През погледа на Левски" на Народно читалище "Бяла Анаста - 2016 г.", изигран на 19 февруари т. г. пред публика. Три специални музикални поздравления подготвиха музикантите от Общинския духов оркестър, които се пускат в интернет на 5, 7 и 11 май. Поднесохме на 5 май цветя и венци на признателност пред паметника на Екзарх Йосиф Първи по повод 180 години от неговото рождение. На 7 май показахме изложбата - дарение на Никола Манев.
Същевременно станаха ясни резултатите от конкурсната сесия на Общинския фонд "Култура" и експертният съвет одобри за финансиране пет проектни предложения.
На 11 май продължаваме отново онлайн с планираните изяви и поздрави. Ще започнем от 11 часа, с комбинирано излъчване на Общинско радио Ловеч и чрез страницата на Общината във Фейсбук, разговор с директора на Регионалната библиотека "Проф. Беню Цонев" Юлияна Цанева, по повод 150 години от създаването на читалището. Разговорът ще продължи с Марина Колева, директор на Центъра за подкрепа за личностно развитие - ОДК, тъй като ние имаме уникално спортно състезание "Пламъчета сини", което е на повече от 50 години. Това е първата година, когато няма да се проведе, затова ще говорим за него, за емоциите на децата, за перспективите му напред. Ще следват две изпълнения на музикални колективи. Поздрав към гражданите на Ловеч ще поднесе и Общинският духов оркестър с ръководител Тотко Рогашки. От 18.00 часа във Фейсбук ще наблюдаваме спектакъл на Народно читалище "Бяла Анаста" на средновековната крепост. Вечерта ще представим аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина", който се прожектира върху стените на ловешката крепост. Гражданите могат да го наблюдават както от домовете си и от улиците, така и на живо в интернет.
През деня по скайп ще ни поздрави от Мюнхен известният лекар проф. д-р Николай Райнов, наш съгражданин.
Важно е също, че започна поетапното отваряне на туристическите обекти на открито, като няма да се допускат големи групи, ще се спазват стриктно изискванията за социална дистанция. Това са Старата градска баня "Дели Хамам", средновековната крепост, Туристическия информационен център и Деветашка пещера.
Въпрос: Тази година ще има ли удостоени почетни граждани на Ловеч? Бяха предложени проф. д-р Николай Райнов и учителят Ангел Найденов?
Отговор: Предложенията са постъпили, но ние отменихме обявеното обществено обсъждане . Веднага след като можем да либерализираме мерките и да го проведем, ще спазим процедурата и ще бъде поднесено на вниманието на Общинския съвет.
Междувременно ние работим съвместно с Българския център за нестопанско право и други неправителствени организации по изработване на механизъм за провеждане на обществени обсъждания онлайн, което да ни даде добри примери за това как да постъпваме, ако обстоятелствата в бъдеще налагат приемането на подобни решения. Това извънредно положение ще даде възможност на общините да изработим свои стандарти и конкретни методики, по които ще можем да реализираме нормално общинските политики.
Въпрос: Тази година много от културните институции трябваше са отбележат кръгли годишнини от създаването си? Какво ще се случи със събитията, които бяха предвидени?
Отговор: Една част от тях проведохме онлайн. Културните институти са същината в душевността на хората в нашия град. Ние показахме, че те не бездействат. Всичко тава, което през годините са събрали, са готови да го представят, да доставят и чувството за гордост, че сме българи. А Ловеч може да даде много основания на един българин да се чувства горд. Дори с това, че тук е написана музиката към химна "Върви, народе възродени". Денят на Ловеч - 11 май, е и църковният празник на светите братя Кирил и Методий. На този ден е прозвучал за пръв път химнът. Мисля, че и възродени, и горди ще излезем от тази криза, може би, в края на лятото.
Въпрос: Либерализирахте много от мерките, но какво предвиждате още? Имате ли притеснения от това?
Отговор: Общината не е остров, тя е част от България и всички решения, които се вземат от Националния оперативен щаб и правителство са решения, които смятаме, че са добре преценени от експертите. Затова стриктно спазваме политиката, която се води. Не мисля, че имаме голямо либерализиране. Смятам, че това отваряне на социалния живот са премерени рискове. Винаги обаче човек трябва да бъде готов и на различни нови предизвикателства или изненади. Пускаме автобусите към населените места от днес. Взели сме мнението на кметовете и кметските наместници, на превозвачите, преценили сме всички трудности на хората, които трябва да ходят на работа до друго населено място. Наблюдаваме процесите, които се случват, за да можем да бъдем адекватни с решенията, които взимаме.
Въпрос: В тази ситуация какви са приходите на Общината, с колко са намалели?
Отговор: Много са намалели. Със 17 процента са по-малко приходите от имуществените данъци, което е близо 400 хиляди лева, спрямо първите четири месеца на миналата година. По отношение на неданъчните приходи сумата е още по-голяма - 917 хиляди лева. На практика това означава, че сме изпълнили 31 процента от заложеното по план, при 42,5 процента за същия период на миналата година. Постъпленията от имуществени данъци и неданъчни приходи са с около 13 процента по-малко, или с над 1,3 милиона лева.
Въпрос: Как ще се справите с тази ситуация и как ще компенсирате бюджета?
Отговор: Това е проблем, който стои пред всички общини. Националното сдружение на общините в Република България е предприело и конкретни действия в тази посока и съм сигурна, че и правителството, и Министерството на финансите подхождат достатъчно сериозно, познавайки ситуацията. Те виждат какво се случва с намалените бюджети. От една страна, намалените постъпления от данъци и неданъчни приходи, от друга страна, това, че не можем да генерираме приходи, например от туризма, който за Ловеч е важен отрасъл. От трета страна, имаме мерки, които сме предприели за облекчаване ситуацията на бизнеса. Имаме и допълнителни разходи, които са свързани с дезинфекцията, закупуване на индивидуални средства за защита на работещите в администрацията и социалните услуги и т. н.
Въпрос: На фона на всичко това, ще съкращавате ли служители, както го направиха някои ваши колеги?
Отговор: Обмисляме оптимизиране на числеността на служители, които придобиват право за пенсиониране и на тяхно място да не бъдат назначавани нови лица. Водят се различни разговори с Министерството на финансите. Всички кметове на общини сме информирани, че предстои конферентна връзка с комисии от Народното събрание, УС на Националното сдружение на общините в Република България. Една от възможностите да се справим с тази ситуация е общините да бъдат освободени за периода на извънредното положение и шест месеца след това от заплащането на отчисленията по Закона за управление на отпадъците, ако ще можем взаимообразно, например, да използваме тези средства, които са ни по сметката в РИОСВ, за решаване на възникналите трудности. Това може да се разглежда като взаимообразно ползване на наши средства по сметка и след това периодично да бъдат възстановявани.
Въпрос: Кредитът вариант ли е за Община Ловеч? Имаше заложен такъв?
Отговор: Да, вариант е. Има заложен кредит за юли. Ние мислехме, че можем да направим така, че да минем без него. Очевидно ситуацията налага да се потърси такъв допълнителен ресурс, който на практика да ни позволи издръжката на местните дейности, които се финансират изцяло с местни приходи - обредни дейности, Домашен социален патронаж, зоопарка, Общинския духов оркестър. Сумата, която ще бъде необходима за покриване на тези дейности, е около 2 милиона лева.
Въпрос: Ще се наложи ли актуализация на бюджета?
Отговор: Най-вероятно през юли, за да имаме достатъчно данни. Този месец ще предложим актуализация на капиталовата програма, свързана със закупуване на самосвал за зоопарка, контейнер за обредните дейности и компютри.
Въпрос: Как Общината ще се справи с нарастващата безработица?
Отговор: Създавайки условия, индиректно помагаме на бизнеса. Със Съвета по икономическо развитие към Община Ловеч неслучайно сме тръгнали към изработването на план с комплекс от мерки за взаимодействие с бизнеса, да се създаде още по-добра чуваемост и онова, от което той има нужда, ние да можем да откликваме своевременно. Рабтим по инфраструктурата в различните индустриални зони. Ремонтираме транспортния мост, ул. Крайречна", "Баховско шосе". Това са инвестиционни намерения, които няма да минат на заден план. Да, наистина, безработицата расте. В нашата община 49 работодатели са се възползвали от мярката 60/40. Тук основният двигател е правителството и мерките, които държавата предприема. Ние ще съдействаме, доколкото е в компетенцията на местната власт, така че тези мерки да са работещи на територията на общината. Според мен мярката 60/40 трябва да бъде приложена и за местните дейности, защото делегираните от държавата дейности са осигурени с достатъчен ресурс по разходен стандарт, но за да ни бъде по-лесно за тези, които финансираме с приходи от местните дейност, това е една мярка. Тя се обсъжда в Националното сдружение на общините на Република България и ще бъде предложена на правителството. С решителната намеса на държавата, подкрепата на Народното събрание, ще можем да стигаме до по-добри решения за бизнеса и създаване на заетост.
Въпрос: Като говорим за мерки, склонни ли са хората да ги спазват? Как виждате Вие, че ще продължи животът в Ловеч?
Отговор: В момента ние сме във влак, който няма разписание, не знаем с каква скорост се движи, не бихме могли да предвидим докъде и за колко време ще стигнем. Важно е обаче този влак да се движи и ние да сме здрави. С тонуса, който ни е необходим, след като слезем от влака да продължим напред с достатъчното дръзновение, което хората вярвам, че имат. Голямата част уважават мерките и ги спазват. Тази криза до голяма степен дисциплинира не малко хора. Има такива, които подценяват, склонни са да не вярват и тази опасност не им се вижда реалистична. Особено се притеснявам за младите, за децата, за юношите, които са по градинките, на разходка. Все още имаме какво да работим и да оптимизираме подходите си към тях, и като родители. Не е за подценяване опасността, която тегне над главите ни.
Въпрос: В тази ситуация какво ще пожелаете на ловчалии за празника?
Отговор: Тази криза ни разкри много ценни качества, които ние като българи имаме - солидарност, дисциплина. Имаше силни жестове на доброволчество, на дарителство, които ни показаха, че тези ценности не са погубени. Изразихме възхитата си към лекарите, учителите, хората на първа линия. Много научихме за лидерството, видяхме кой и как решава проблемите. Аз благодаря на всички наши съграждани, които с личната си отговорност, показаха, че това е гаранцията да сме здрави. Пожелавам най-вече желязно здраве, житейски успехи и много щастливи преживявания.
/АМ/
/ДИ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 23:52 на 25.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация