site.btaТПС: Израелските евреи отбелязват днес Деня на Йерусалим


Денят на Йерусалим чества връзката на евреите със свещения град. Празникът се отбелязва в деня на годишнината от обединението на израелската столица при Шестдневната война през 1967 г., предаде израелската новинарска агенция ТПС.
Връзката на евреите с Йерусалим датира още от библейски времена. Според еврейските традиции Храмовият хълм е най-святото място на света, където са се намирали Първият и Вторият храм. Основният камък, който се намира под Купола на скалата, се приема от мнозина за мястото, където е бил Ковчегът на Завета в Светая Светих - първото място, където се е появила земя на третия ден от сътворението, и за мястото, където Авраам е принесъл сина си Исаак в жертва.
Градът датира от близо 5000 години и е от огромно значение за евреите, християните и мюсюлманите. Там се намират свещени места като Стената на плача, Църквата на Божи гроб и джамията Ал-Акса. Обикновено празниците Пасха, Великден и Рамадан се припокриват и това привлича поклонници в града.
Йерусалим също така е смесица от култури, традиции и етнически групи. В града има значителни еврейски общности от Северна Америка, Северна Африка, Етиопия, Русия и бившите съветски републики, както и от други арабски страни. Католически, протестантски, арменски и източноправославни християнски общности допълват картината. Арабските общности съставляват близо 40 % от населението на града.
Историческият Стар град в Йерусалим, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, представлява микрокос на многообразието на града. Той предлага разходка по тесни улици, осеяни с оживени пазари, всеки представляващ различен културен и религиозен анклав.
Според данни към декември 2022 г., публикувани от Бюрото по статистика, населението на Йерусалим от 984 500 жители го прави най-големия град в Израел. От тях 60,8 % са евреи, а 39,2 % са араби. Почти 30% са хареди или православни евреи. Освен това 30 % от населението на града е на възраст под 15 години.
Въпреки древния и религиозен произход на Йерусалим, той се е превърнал и в процъфтяващ център за технологии и иновации. Градът е домакин на множество стартъпи, технологични компании и научни институции, особено в областта на биотехнологиите, здравеопазването и киберсигурността.
Най-известната от тези компании е "Мобайлай" (Mobileye), която разработва технологии за автономно шофиране и усъвършенствани системи за подпомагане на водача. Тя е основана в Йерусалим през 1999 г. от професора от Еврейския университет Амнон Шашуа. През 2017 г. "Мобайлай" е продадена на "Интел" за 15,3 милиарда долара. Това е най-мащабното придобиване на израелска технологична компания в историята. Седалището на компанията си остава в Йерусалим.
Многообразието в Йерусалим може да бъде забелязано и по архитектурата. Посетителите на града могат да видят византийски, османски и други елементи върху старите и новите сгради, както и арабски арки и минарета и руски православни куполи. В други квартали могат да бъдат видени сгради в постмодерен стил.
От 1967 г. насам политическият статут на Йерусалим е спорен, като Израел смята града за единен под своя суверенитет. През петхилядолетната история на Йерусалим градът е бил разделен само докато източните му квартали са били под контрола на Йордания, от 1948 до 1967 г. Повечето държави отказват да признаят статута на Йерусалим като столица на Израел и посолствата им се намират в Тел Авив. Понастоящем само САЩ, Гватемала, Хондурас и Косово имат посолства в Йерусалим.
Независимо от това дипломатите, посещаващи Израел все още се срещат с израелски лидери в Йерусалим.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС.)
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text