site.bta България има стратегическа роля в изграждането на енергийната свързаност на ЕС, каза евродепутатът Цветелина Пенкова


В Европа има свободни налични пари, които трябва да се инвестират в икономиката и хората. Това каза евродепутатът Цветелина Пенкова, заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (С&Д), по време на дискусия на тема "Пактът за чиста промишленост: баланс между стремежа на Европа към устойчивост и пазарните реалности", която се провежда днес в столичния хотел "Хаят Риджънси".
Според нея всяка една държава членка трябва много ясно да постави стратегическите си предимства по отношение на суровини, на индустриален потенциал, на квалифицирани кадри и традиции в познаването на съответните индустрии. По думите й големият фокус на Зелената сделка е бил изграждането на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и решаването на спора какъв ще бъде бъдещият енергиен микс на Европейския съюз (ЕС). Пенкова смята, че основната цел е била изпълнена - да се създаде рамка за това какъв да бъде енергийният микс на ЕС, като се заложат сериозни инвестиции и инфраструктура за изграждането на ВЕИ във всички краища на ЕС и континента.
Вторият етап е да се изгради производствена база. "Това, което липсва по средата в момента и е една от големите теми, които обсъждаме,, е енергийната свързаност - една поредна стратегия и законодателство, което очакваме в края на тази година", коментира Пенкова. Тя добави, че вече са създадени множество клъстери на ВЕИ, включително и на ядрената енергия като част от бъдещия енергиен микс в рамките на ЕС.
Според нея се е оказало, че когато се говори за конкурентоспособност и за изграждане на работеща индустрия, отново липсва свързочното звено, тъй като цените на електроенергията в рамките на ЕС варират прекалено много, за да може да се говори обективно за изграждане на европейска конкурентоспособност. Пенкова даде пример, че когато цените на електроенергията в държави като Швеция и Дания са между 5 и 10 пъти по-ниски в сравнение с тези в България (в зависимост от сезона и часовата зона), няма как да се убеди никой в Централна и Източна Европа, че ще се гради европейска конкурентоспособност. Поради тази причина трябва да се изгради тази свързаност.
За да се изградят мрежата и електропроводите, ЕС трябва да има работеща индустрия, която да произведе необходимите компоненти, изтъкна българският евродепутат. Тук България има стратегическа роля в този процес, подчерта Пенкова и изброи три основни причини. На първо място - наличието на някои от критичните суровини в нашата страна. Тя посочи, че България е на шесто място по износ на цветни метали в рамките на ЕС - олово, цинк и мед. Това са компоненти, които се използват именно за изграждането на тази свързана електропреносна мрежа и необходимата инфраструктура. На второ място все още разполагаме със специалисти и експерти в тези сфери, което не е за пренебрегване, тъй като основният ресурсен проблем на Европа в момента не е свързан с финансите, а с липсата на човешки капитал.
Третият стратегически важен аспект за страната ни е географското ни положение. "Нашето географско положение предполага възможности за диверсификация на доставките на енергийни източници", изтъкна Цветелина Пенкова по време на дискусията.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина