site.btaГръцкият премиер предупреди, че Турция няма да бъде допусната до европейския инструмент за въоръжаване, ако не се откаже да заплашва Гърция с война


Гърция няма да позволи Турция да се присъедини към отбранителната инициатива на Европейския съюз SAFE (Security Action for Europe), докато заплашва Гърция с война, ако Атина разшири териториалните си води в Егейско море, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в интервю за телевизия Скай.
Териториалните води на Гърция в Егейско море в момента обхващат зона на разстояние 6 морски мили от бреговете на страната. Според международното морско право страната има право да ги разшири до 12 морски мили, но през 1995 г. турският парламент прие решение, според което Анкара би приела подобно действие като причина за война (casus belli).
„За да може Турция да влезе в програмата SAFE (за укрепване на европейската отбранителна индустрия чрез общи поръчки и финансиране) е необходим консенсус. Дотогава, докато (Турция) упорства за casus belli спрямо Гърция и повдига въпроси за „сиви зони“ в Егейско море, тя няма да влезе в програмата. Гърция няма да го позволи“, заяви Мицотакис.
Що се отнася до острата турска реакция на обявения от Атина морски парк в Егейско море, гръцкият премиер заяви, че „екологични инициативи като морските паркове би трябвало да бъдат подкрепени от всички страни, защото в крайна сметка морската среда е обща“, но беше категоричен, че „въпроси за суверенитета с Турция не дискутираме“.
„Морските паркове се простират в рамките на териториалните ни води. Териториалните ни води се определят от островите, които принадлежат на Гърция, и въпрос за оспорване на гръцките острови от Турция не съществува“, каза гръцкият премиер.
В понеделник Мицотакис обяви създаването на два морски парка във водите на Гърция. Единият, в Йонийско море, се простира на 12 мили от бреговете на страната в съответствие с обявеното там разширяване на гръцкия суверенитет, докато вторият, в Егейско море, се ограничава до съществуващите териториални води от 6 морски мили. Освен това паркът е обявен в района на южните Цикладски острови – на значително разстояние от турските брегове.
Въпреки това турското външно министерство реагира остро и заяви, че гръцките действия нямат правна стойност. Според Турция суверенитетът върху някои от островите в Егейско море никога не е бил предаден на Гърция с международен договор. Освен това Анкара настоява „да бъдат избягвани едностранни действия в затворени или полузатворени морета като Егейско и Средиземно море“.
Друг сходен, макар и различен по правното си естество проблем, който трайно предизвиква напрежение между Атина и Анкара в района, е за разпределението на изключителните икономически зони в Източното Средиземноморие. По тази тема Турция, която не е страна по Конвенцията на ООН за морско право, твърди, че островите, за разлика от континенталните маси, не пораждат права на изключителна икономическа зона.
/СУ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина