site.btaЕкипи от доброволци ще подготвят децата без родители в Добрич за самостоятелен живот
BOBSTH 12:39:31 12-10-2018
GI1239BO.018
Добрич - деца без родители - кръгла маса
Екипи от доброволци ще подготвят
децата без родители в Добрич за
самостоятелен живот
Добрич, 12 октомври /Надежда Карапанчева, БТА/
Проблемите на децата от центровете за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ бяха дискутирани на кръгла маса в Добрич. На срещата присъстваха представители на социални институции, психолози, работодатели. Специалисти от социалното предприятие "Социална чайна" във Варна представиха изследване на нуждите и нагласите на момичетата и момчетата от домовете за независим живот след излизането им от институциите.
В добричките центрове са настанени основно деца от ромски произход, изведени от семейната среда, където са били в риск, съобщи Лилия Харизанова от социалното предприятие. Характерното за тази общност е майката да бъде домакиня, а бащата да се грижи за изхранването на семейството. Затова, по думите й, нагласите между двата пола са коренно различни: момчетата са с ясно изразен стремеж да работят и да печелят пари, а момичетата се осланят на социалните работници в ЦНСТ за своето бъдеще или търсят настаняване в семейна среда.
При изследването на перспективите им за работа, специалистите установяват, че преобладаващата част от младежите успяват да завършат основно образование, но е нисък делът на тези със средно. Това поражда конфликт с работодателите, защото очакванията им далеч не покриват уменията им. Почти единични са случаите, в които подрастващите имат ясен и конкретен план за своята реализация и интеграция в обществото.
Представителите на бизнеса в срещата споделиха опит с наемането на работа на такива младежи. Според тях, ползата е взаимна, защото, когато им гласуваш доверие, те са изпълнителни и се чувстват равни на останалите служители. Това се превръща в ролеви модел за останалите деца от приятелския им кръг.
Най-добрият начин момчетата и момичетата без родители да бъдат подготвени за независим живот е чрез подпомагане от доброволчески екипи, заяви анализаторът Стояна Стоева. Тя се позова на няколкогодишния опит на организацията във Варна. Този метод ще бъде приложен в Добрич пилотно с 20 деца от 10 до 14 години, като стремежът на социалните работници е той да се утвърди като постоянна мярка.
/ГИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина