site.btaПарламентът прие правилата за избор на Комисията за противодействие на корупцията


Парламентът прие правилата за дейността на номинационната комисия и провеждане на процедура по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Решението беше взето със 122 гласа "за", 72 "против" и 2 "въздържал се".
Дебатът в пленарната зала беше прекъснат на няколко пъти заради поискани почивки от парламентарни групи. Министърът на правосъдието Георги Георгиев призова да не се злоупотребява с правото на почивка на народните представители, защото България очаква да получи над 1,3 млрд. лева по второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Днес финалната стъпка са правилата за избор на КПК, обясни той.
Правилата за дейността на номинационната комисия и за избор на членове на КПК подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и двама нечленуващи в парламентарна група. Против бяха депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждане", "Алианс за права и свободи", "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Величие". Двама народни представители от ПП-ДБ се въздържаха.
Съгласно приетите правила, номинационната комисия се състои от петима независими членове - по един член от състава и предложен от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, институцията на омбудсмана и Сметната палата. Номинационната комисия може да заседава и да взима решения с гласовете на всички нейни членове, но не по-малко от четирима, приеха депутатите.
Отхвърлено беше предложението на Лена Бориславова ("Продължаваме промяната - Демократична България") номинационната комисия да се конституира, едва когато има избран омбудсман.
Номинационната комисия извършва подбор по допустимост на кандидатите за Комисията за противодействие на корупцията и в срок от 30 дни ги изслушва публично. След това се внася доклад до парламентарната комисия за противодействие на корупцията със становища за представянето на кандидатите.
Мотивирани предложения за членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) се правят от народни представители или от неправителствени организации, придружени с професионална биография, писмени мотиви и писмено съгласие на кандидата.
В срок до три дни след приемането на настоящите правила парламентарната комисия по противодействие на корупцията публикува покана за внасяне на предложения за кандидати за членове на КПК. Мотивираните предложения се отправят писмено до Народното събрание не по-късно от седем дни след публикуване на поканата.
След това в рамките на седем дни кандидатите за антикорупционния орган трябва да внесат писмени концепции до номинационната комисия. Кандидатите подлежат на проверка от т.нар. комисия по досиетата. Преди проверката на нравствените и професионалните им качества, номинационната комисия прави проверка на предоставените документи.
Отхвърлено беше предложението на Петър Петров ("Възраждане") да се запише изискване кандидатът за член на КПК да няма, освен посочени публични задължения в размер над минималната работна заплата, и задължения към частни кредитори.
Комисията по превенция и противодействие на корупцията в Народното събрание се запознава с доклада на номинационната комисия и провежда обсъждане на кандидатурите. След това парламентарната комисия изготвя доклад за проведената процедура по подбор на кандидатите, като прилага доклада на номинационната комисия, съдържащ списък, изготвен на база на получените оценки в низходящ ред, и ги внася в Народното събрание.
Парламентът избира членове на КПК с обикновено мнозинство, според гласуваните правила. За избрани се смятат първите трима кандидати, получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако трима от кандидатите не получат такова одобрение, се гласува повторно. Ако и при това гласуване трима не получат необходимите гласове, парламентът открива нова процедура.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина