site.btaВие сте най-успешните представители на културната дипломация, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на чуждестранни българисти и слависти


„Вие сте най-добрите посланици на България, на българския език и култура по света, най-успешните представители на културната дипломация. Щастлива съм, че днес в Аулата на най-стария български университет представители на толкова много държави нямаме нужда от преводач и говорим на прекрасен български език“, каза вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова на участниците в 62-рото издание на традиционния летен семинар по български език и култура за чуждестранни българисти и слависти. Форумът беше официално открит днес в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Вицепрезидентът акцентира върху историческото значение на събитието. „Летният семинар за българисти е посветен на паметта и на бъдещето. Памет, която има пресечна точка с днес, разказва за миналото и отпраща към бъдещето – развитието на българския език, новите тенденции в съвременната българска култура и литература с автори с широко международно признание", каза още Йотова. Тя изтъкна и двете знакови годишнини, които отбелязва през 2025 г. България – 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от глаголицата. „Глаголицата е уникална графична система, истинска революция, създадена, за да достигне божието слово до хората на разбираем език“, отбеляза вицепрезидентът Йотова на откриването на семинара.
На церемонията присъстваха заместник-ректорът на Софийския университет проф. Мадлен Данова, деканът на Факултета по славянски филологии проф. Амелия Личева, директорът на семинара доц. Атанас Атанасов, както и дългогодишният директор на летния семинар проф. Панайот Карагьозов. Сред официалните гости присъстваха представители на академичната общност и дипломатически мисии, сред които и посланикът на Украйна в страната ни Олеся Илашчук.
Директорът на семинара доц. Атанас Атанасов посочи, че през дългогодишната си традиция форумът е събрал хиляди студенти, преподаватели от всички краища на света, от всички континенти, изразили своята любов към България и са получили знанията, за които са дошли. „Основните акценти, особено като контраст с досегашното провеждане на семинара, са свързани с това, че разчитаме много повече на разнообразието в културната програма", каза той пред медиите. Доц. Атанасов добави, че семинарът се провежда в Софийския университет с цел да даде възможност на участниците да се запознаят с културните събития на столицата.
Заместник-ректорът на СУ проф. Мадлен Данова отправи поздрав към участниците. „За мен е огромно удоволствие да ви приветствам днес, тук, в знаковата Аула на Софийския университет. Най-важното е да се потопи човек в една култура - и това ще можете да направите през следващите дни и седмици, когато сте тук в България, в София, в Софийския университет, и наистина да почувствате туптящото сърце на България", каза тя. Проф. Данова посочи, че за всеки, който изучава или преподава чужд език и култура, най-важното е да се потопи в съответната култура.
Деканът на Факултета по славянски филологии проф. Амелия Личева благодари на участниците за избора им да се включат в семинара. „Благодаря на всички вас, че сте избрали да учите български, защото правите това в момент, в който ясно е, че глобалните езици са тези, които привличат най-много. Вие сте избрали един различен език, един труден за много от вас език - език, който ще ви позволи да станете професионалисти", каза тя. Проф. Личева изтъкна, че българският език е изключително богат, с една интонация може да предаде цял смисъл, да предаде различни нюанси, и пожела на участниците в семинара той да стане част от техните занимания.
Ръководителката на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина" към Българската академия на науките (БАН) доц. д-р. Елка Трайкова подчерта, че целта на програмата и на семинара е да се създадат приятели на България, да се установи не само мост между различните култури, българският език да стане популярен и обичан, но и да се създаде култура на общуване между различните поколения. „Много важно е не само с лекциите, с които тези млади, вдъхновени хора... научават български език, да ги провокираме, да провокираме техния интерес към българската култура, история и фолклор, който по принцип винаги ги привлича със своя колорит, да ги накараме да обичат нашата страна, но и да ги накараме просто в една динамична среда на общуване, на приятелство", каза още тя.
Проф. Панайот Карагьозов, дългогодишен директор на летния семинар, представи своята визия за бъдещето на образованието: "По мое скромно мнение призванието на езика, на образованието е да извърши един нов ренесанс, да ни възвърне към епохата на дигиталния хуманизъм...". Той подчерта важността на личното общуване. "Смисълът на подобни семинари е общуването, както вече беше споменато. Общуване на български език между преподаватели и студенти, между самите студенти, между чужденците и носителите на езика в наша страна", каза още проф. Карагьозов.
Както писа БТА, тазгодишният семинар събира над 80 участници от 26 държави - Австрия, Азербайджан, Армения, Беларус, Великобритания, Германия, Гърция, Грузия, Индия, Италия, Китай, Република Корея, Молдова, Нова Зеландия, Полша, Португалия, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Сърбия, Турция, Украйна, Унгария, Чехия, Япония.
Програмата предвижда изучаване на практически български език, теоретични семинари по български език, превод, българска литература и културна антропология, а също така и факултативно разучаване на български народни песни и танци. По време на семинара участниците ще имат възможност да посетят Регионалния исторически музей в София, Националния археологически институт с музей, Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Бачковския манастир и Копривщица.
Организирани са кинопрожекции на първия епизод от сериала "Майките" на Виктор Чучков по романа на Теодора Димова, както и много ателиета и работилници, посветени на песенния фолклор на България, на езика на българския танц, на визуалната култура и българската шевица, на езика в играта и на играта в езика. Участниците в семинара ще се срещнат с писателите Теодора Димова и Георги Господинов.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина