site.bta„Продължаваме Промяната“ събира подписи за извънредна здравна комисия за заплатите на медиците


„Продължаваме Промяната“ събира подписи за свикване на извънредно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазване още тази седмица, за да се разгледат внесените от ПП и други парламентарни партии законопроекти за гарантиране на достойни възнаграждения за младите лекари и медицински специалисти. Целта е решението да бъде прието преди началото на парламентарната ваканция – до 31 юли 2025 г.
Припомняме, че на 4 юли 2025 г. от парламентарната трибуна вицепремиерът Атанас Зафиров от името на правителството пое ангажимент решение на проблема със заплащането на младите лекари и медицинските специалисти да бъде прието до края на месеца. Миналия петък изтече срокът за внасяне на предложение за заплатите, така че то да може да се разгледа и да се приеме преди парламентарната ваканция. Досега обаче нито правителството, нито която и да е партия от управляващото мнозинство не са внесли такова предложение.
В петък, 11 юли 2025 г. „Продължаваме Промяната“ внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения за гарантиране на достойни възнаграждения за младите лекари и медицински специалисти в лечебните заведения, на които над 50% от приходите са от НЗОК, държавния или общинския бюджет. Промените са на база на предложенията на младите лекари, представени пред депутатите на кръгла маса в парламента. За да може да бъде приет закона преди парламентарната ваканция миналия петък беше крайният срок да бъде внесен проект.
С предлаганите от „Продължаваме Промяната“ промени се въвеждат законово регламентирани минимални възнаграждения за лекари, медицински сестри, акушерки и други здравни специалисти, работещи в лечебни заведения, финансирани основно от бюджета и НЗОК. Сред основните предложения са:
· Минимална основна заплата за лекари без специалност – не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната;
· За медицински сестри и сродни специалисти – не по-малко от 125% от средната заплата;
· Допълнителни възнаграждения за продължаващо обучение и придобита квалификация;
· Минимално заплащане на нощния труд;
· Таван за разликата между най-ниското и най-високото възнаграждение в болниците – не повече от 10:1.
Предвижда се контролът върху изпълнението на тези изисквания ще бъде поверен на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която ще може да налага санкции, включително глоби и разваляне на договори с НЗОК при системни нарушения.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина