site.btaГеорги Илиев: Имам себе си за служител на хората в Слатина - затова им давам подробни ежедневни отчети от първия си ден като районен кмет


Силата на районния кмет е в това да бъде близо до хората, да ги слуша и да ги представлява успешно пред общината и общинския съвет. Това заяви кандидатът за кмет на Слатина Георги Илиев, който е начело на района през последните почти шест години. Той подчерта, че хората виждат и оценяват усилията му за развитието на Слатина, където предстоят частични местни избори на 15 юни.
“Хората харесват пълната прозрачност и откритост - моят телефон е публикуван на Facebook страницата ми и всеки може да ми се обади по всяко време. Една от главните ми задачи е постепенно гражданите да повярват, че гласът им ще бъде чут и има смисъл да подават сигнали и да комуникират с институциите. Имам себе си за служител на слатинци и всеки Божи ден, в качеството ми на районен кмет, им пиша подробни текстове за свършеното от мен, защото държа да се отчитам пред работодателя си - гражданите на района”, подчерта Илиев и допълни, че много районни кметове са последвали примера му.
Кандидатът на ПП-ДБ сподели още, че именно подкрепата от страна на жителите на Слатина спомага за работата му със Столична община и Столичния общински съвет, още откакто бе избран за първи мандат като районен кмет през 2019-а година.
“Когато говориш с ясно изразена подкрепа от страна на хората, СО и СОС те слушат по-внимателно, защото виждат, че този глас е автентичен. Водейки разговори като районен кмет, успявах да намеря подкрепа за всичките си доклади, които са важни за хората в Слатина. Работата на политика е да бъде близо до хората, да ги слуша и да изпълнява това, което му казват”, разясни Илиев.
Роденият и израснал в Слатина политик посочи, че една от идеите, за които работи активно, е финансовата децентрализация. Тя би позволила 20% от местните данъци и такси да остават на разположение на районния кмет за реинвестиране обратно в района.
“В Слатина общите местни данъци и такси са около 35 млн. лв. - според мен 7 млн. лв. Следва да останат в района. Знаейки, че разполагам с тези средства като районен кмет, ще мога да планирам предварително, да направя обществените поръчки, които са необходими, за да може всичко това да се случи навреме и в рамките на обозримото бъдеще. Сега, когато нямаме такава сигурност, можем единствено и само да пишем проекти и да чакаме някакво одобрение, което зависи основно от решенията на общинския съвет и бюджета за столицата”, каза още Илиев.
По отношение на финансовата децентрализация представителят на “Да, България” се върна 20 години назад, припомняйки началото на политическия път на Бойко Борисов като кандидат за кмет на София.
“През 2005-а година голямата надежда и кандидат за кмет на София Бойко Борисов обеща децентрализация, така че 50% от местните данъци и такси да остават на разположение на районните кметове. Знаете ли какво се случи? 18 години ГЕРБ управлява София и процентите са 0”, натърти Илиев.
На въпрос за неправомерното си отстраняване като районен кмет Илиев бе категоричен, че не се чувства жертва и призова жителите на Слатина масово да изразят волята си на 15 юни.
“Хората се чувстват ограбени от това, че някой е подменил техния избор. Никъде другаде по света не съществува вариант, в който пряко избран от хората човек е отстранен за административно нарушение - без предупреждение и възможност да реагира. Това е грубо накърняване на демокрацията”, заключи Илиев.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина