site.btaИзложбата "Освобождението на Осман пазар - 15 януари 1878 г." е открита днес в Омуртаг
BOBSTH 15:01:31 27-01-2020
IS1458BO.023
Омуртаг - изложба - освобождение на града
Изложбата "Освобождението на Осман пазар - 15 януари 1878 г." е открита днес в Омуртаг
Омуртаг, 27 януари /Боряна Димитрова, БТА/
Изложбата "Освобождението на Осман пазар - 15 януари 1878 г." е открита днес в Омуртаг. Експонатите са от фонда на Историческия музей и са подредени в заседателната зала на Община Омуртаг по повод отбелязването на 142-рата годишнина от освобождението на града, разказа за БТА директорът на културната институция Мирослав Тошев.
Изложени са Златното евангелие от 1862 г., казашка шашка от 1846 г., щикове от руски пушки модел "Крънка". Интересен е и показаният четириезичен речник /на български, руски, турски и румънски език", предназначен за ограмотяване на войниците. Изложена е и книгата на учителя Лазар Стефанов - първият цялостен документ, който разказва за събитията около Освобождението на Осман пазар. Наред с 91-годишното издание на Стефанов, представяме 10 сборника, в които са публикувани статии по проблемите на Освобождението. Девет от тях са написани от музейните работници, а десетата разработка е публикувана в сборник, издаден от музея ни, обясни Тошев.
Чрез снимков материал са "разказани" любопитни моменти от освобождението на града. Според легендата ген. Казимир Ернрот е посрещнат от признателните българи в къщата на баба Иванка Хаджийката. Генералът на бял кон изкачил трите стъпала от улицата, влязъл в просторния салон на къщата и установил там щаба си. Днес къщата на баба Иванка Хаджийката, съхранила величието и трагедията на нашето Освобождение, заема централно място в архитектурния комплекс на Историческия музей Омуртаг, допълни Мирослав Тошев.
А един от най-ценните експонати в колекциите на музея е "Златното Евангелие". Това е Четвероевангелие издадено в Москва, отпечатано в Синодалната типография през юли 1862 г. При опожаряването на храма "Свети Великомъченик Дмитрий" през януари 1878 г. от отстъпващите турски войски изгаря всичко - "Е останали са само дуварите". Тогава интенданта на 11-та хотна дивизия, подарява църковна утвар и Четвероевангелието, което гражданите на стария Осман пазар и днешния Омуртаг наричат "Златното Евангелие", обясняват от музея.
По думите на Тошев, от величавото и страшно време на нашето Освобождение до нас са достигнали малко "свидетели", които, макар и да не могат да говорят, могат да кажат много и помагат да се пренесем, назад през годините в глъбините на отминалите дни.
/ИС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина