site.btaФАО опитва да защити продоволствената сигурност във Вануату след тропическите циклони Джуди и Кевин


Тропическите циклони от категория 4 Джуди и Кевин, които удариха островната държава Вануату по-рано този месец, оставиха след себе си мащабни разрушения, като засегнаха около 80 процента от населението и причиниха сериозни щети, наводнения и прекъсвания на електрозахранването. Тъй като около три четвърти от жителите на страната разчитат на селското стопанство, Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) предупреди за потенциалните въздействия, които тези циклони ще имат върху поминъка в селските райони.
В отговор ФАО бързо преразпредели ресурси от своите текущи програми, за да достави незабавно най-неотложните нужди на жителите на острова и техния поминък и мобилизира допълнителни ресурси за посрещане на бъдещи нужди от незабавна реакция и подкрепа за възстановяване.
"Като най-голямата изпълнителна агенция, подкрепяща правителството по отношение на продоволствената сигурност и поминъка във Вануату, ФАО мобилизира капацитета си, за да подкрепи възстановяването на островната държава след тези опустошителни природни бедствия", каза заместник-генералният директор на ФАО, Лоран Томас.
Следващите седмици ще бъдат от решаващо значение за възстановяване на това, което е останало от реколтата и за защита на оставащия добитък през настоящия сезон на засаждане на зеленчуци и за подготовка за предстоящия сух сезон. ФАО работи в тясно сътрудничество с правителството на Вануату за идентифициране на незабавни селскостопански вложения, които включват, но не се ограничават до, семена и посадъчен материал, инструменти за градинарство, машини, резервоари за вода и комплекти за напояване. Ограждането също е приоритет, за да се предотврати унищожаването на наличните култури от скитащия добитък. Устройствата за агрегиране на риба също ще бъдат необходими за подпомагане на усилията за възстановяване в сектора на рибарството.
Организацията вече е подпомогнала първоначалните оценки на полевите щети в различните сектори и се подготвя да извърши оценка на щетите и загубите за селскостопанския сектор в сътрудничество с правителството. Предварителните данни сочат значителни загуби и щети на градини, посеви и дървета, включително пълни загуби на авокадо, някои цитрусови култури, таро, маниока, кумала (сладък картоф), островно зеле, домати и други овощни дървета на остров Ефате.
"Докато пълният мащаб на ситуацията все още се очертава, очевидно е, че Вануату ще се нуждае както от незабавна, така и от дългосрочна подкрепа. ФАО разглежда всички опции за възможна наличност и препозициониране на ресурси за това как може най-добре да подпомогне усилията на правителството за оценка на щетите и прилагане на първоначални усилия за помощ", посочи Сянджун Яо, представител на ФАО във Вануату.
През последните три десетилетия ФАО работи във Вануату, като се съсредоточава върху събирането на селскостопански данни, укрепването на капацитета за местно производство на храни, развитието на пазарните връзки и изграждането на устойчивост срещу последиците от изменението на климата.
ФАО подкрепя Вануату в реакцията му на редица сътресения и бедствия, включително два тропически циклона от категория 5, Пам и Харолд съответно през 2015 г. и 2020 г., и използва научените поуки в настоящите си действия за незабавна реакция. И двата циклона причиниха широко разпространени и сериозни щети на секторите на селското стопанство, животновъдството и рибарството и представляват непосредствена и дългосрочна заплаха за продоволствената сигурност в страната.
Вануату е една от 14-те малки островни развиващи се държави в западната част на Тихия океан, регион, податлив на бедствия, който е изправен пред редица природни опасности, включително циклони, суша (включително Ел Ниньо) и вулканични изригвания. Островната държава Вануату е сред 15-те най-застрашени страни в света от екстремни природни бедствия, включително уязвимост към климатичната криза.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text