site.btaСъвместна програма на ФАО и нейните партньори анализира веригите за стойност в Кот д'Ивоар, Гвиана, Маршаловите острови, Сенегал и Танзания


Ключова програма за развитие на рибарството и аквакултурите, изпълнявана от Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО), подчерта значителния потенциал за насърчаване на тези сектори в Кот д'Ивоар, Сенегал, Танзания, Гвиана и Маршаловите острови, като засили способността им сами да покриват нуждите си, създаде работни места и запази нивата на биологичните запаси, съобщи ФАО.
Тези страни са първите пет от 12 африкански, карибски и тихоокеански държави, анализирани от глобалната програма за развитие на веригата за стойност на рибата (FISH4ACP). Изпълнявана от ФАО, тази инициатива на Организацията на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (OACPS) се фокусира върху това да направи веригите за стойност на рибарството и аквакултурите по-продуктивни и устойчиви, с акцент върху подкрепата на жените предвид тяхната решаваща роля във веригите за стойност на рибата - целият процес за добавяне на стойност към продукта.
"Тази инициатива бележи важна стъпка към синя трансформация на рибарството и аквакултурите в Африка, Карибите и Тихия океан, облагодетелствайки не само рибарите и техните общности, но и гарантирайки, че растежът върви ръка за ръка с устойчивостта на околната среда и социалното приобщаване", каза Жил ван де Вале от ФАО, главен технически съветник на глобалната програма за развитие на веригата за стойност на рибата.
Финансиране от ЕС и Германия
Глобалната програма за развитие на веригата за стойност на рибата се изпълнява с 47 милиона евро финансиране от Европейския съюз и Германското федерално министерство за икономическо сътрудничество и развитие.
"Фокусът върху трите аспекта на устойчивостта - икономически, екологичен и социален - отличава тази програма. Сега, когато FISH4ACP навлиза в нова фаза, тя ще може да постигне баланс между производство и защита, за да допринесе за справедливо разпределение на доходите и достойни условия на труд и за насърчаване на устойчивия риболов и аквакултури в Африка, Карибите и Тихия океан", заяви Леонард Мици, ръководител на отдел на ЕС в Генерална дирекция за международни партньорства.
Публикуването на първите пет доклада предоставя основа за подкрепа на страните в укрепването на техните вериги за стойност на рибата, увеличаване на самодостатъчността в производството на риба, създаване на местни работни места и поддържане на устойчиви нива на запасите.
Анализът на веригата за стойност FISH4ACP се основава на 5200 интервюирани, с повече от 100 фокус групи и 50 семинара на заинтересовани страни, организирани за валидиране на констатациите. Публикуваните пет доклада за оценка на веригата на стойността (Кот д'Ивоар, Гвиана, Маршалови острови, Сенегал, Танзания) са помогнали за тестване на терен на метода на ФАО за анализ на веригата на стойността, който ще бъде публикуван през идните месеци.
Работата на ФАО в областта на рибарството и аквакултурите насърчава ефективното управление на живите водни ресурси и развитието на капацитет за осигуряване на справедливи резултати за всички. Тя е насочена към постигане на т. нар. Синя трансформация – визия, ангажирана с изграждането на устойчивост и издръжливост.
Голяма част от работата на глобалната програма за развитие на веригата за стойност на рибата е насочена към нуждите на занаятчиите рибари, рибовъдите и рибните работници. Стойността на дребномащабния риболов и аквакултурата за нашите хранителни системи, поминък и околна среда беше отбелязана чрез Международната година на занаятчийския риболов и аквакултури (IYAFA), която приключва на 31 март.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text