site.btaЗеленият климатичен фонд одобри нови проекти на стойност 145,3 милиона долара за проекти в Боливия, Камбоджа и Филипините


Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) съобщи, че приветства решението на Зеления климатичен фонд (GCF) да одобри финансиране за три нови проекта в Боливия, Камбоджа и Филипините, оценени на 145,3 милиона долара.
Националните инициативи, подкрепени от ФАО, са насочени към насърчаване на адаптирането към изменението на климата и устойчивостта на дребните фермери, местните общности и други участници във веригата за създаване на стойност в трите страни, изправени пред нарастващи заплахи, свързани с времето и климата, за техните селскостопански практики и поминък.
"Иновациите във финансирането на климата могат да предизвикат трансформираща промяна към по-приобщаващи и устойчиви хранително-вкусови системи", каза заместник-генералният директор на ФАО Мария Хелена Семедо. По думите ѝ одобрението на тези три проекта показва как, използвайки глобални партньорства, ФАО може да помогне за укрепване на капацитета за адаптиране и устойчивост на селските общности, особено на жените и коренното население. "Това допринася за изпълнението на Стратегията на ФАО относно изменението на климата 2022-2031 г.", допълни Семедо.
Съобщението за финансиране беше направено по време на тридесет и петата среща на Борда на Зеления климатичен фонд, която се провежда в Сонгдо, Инчеон, Република Корея от 13 до 16 март.
Проекти в полза както на хората, така и на планетата
В Боливия, една от най-уязвимите страни от изменението на климата, проектът на ФАО и Зеления климатичен фонд ще подкрепи усилията на правителството в макрорегиона Валес, ивица от север на юг на страната, която се простира от планинската верига на Андите до басейна на Амазонка, на средна надморска височина от 2000 метра.
Регионът, съставен от 65 общини на площ от над 8 милиона хектара, е един от най-уязвимите от суши поради полусухия климат на Боливия и ограничената наличност на водни ресурси през сухия сезон. Изменението на климата застрашава поминъка на земеделските стопани, оказвайки допълнителен натиск върху водните ресурси, докато лошото управление на почвата също заплашва да намали селскостопанската производителност.
В продължение на пет години 63,3 милиона щатски долара, съфинансирани от Министерството на околната среда и водите и Федерацията на общините, ще бъдат предназначени за подобряване на управлението на агроекологични зони, земеделска земя и приоритетни микровододели за изграждане на устойчивост и повишаване на сигурността на храните и водата.
Очаква се проектните дейности да облагодетелстват повече от един милион души, или 53,7 процента от общото население на Валес, включително близо 82 000 семейства, предимно от местните общности.
Инициативата, която е първият проект на Зеления климатичен фонд с голямо въздействие в Боливия, също така включва добре дефиниран план за действие за пола за намаляване на уязвимостта на жените към изменението на климата, като се има предвид, че най-малко 48 процента от националните системи за селскостопанско производство се управляват от жени.
Във Филипините - държава, за която се очаква да изпитва все по-чести и катастрофални екстремни метеорологични събития, като тропически бури, суши, наводнения и нередовни валежи, инвестиция от 39,2 милиона долара има за цел да адаптира земеделските системи към изменението на климата.
В продължение на седем години проектът ще облагодетелства пряко повече от 1,25 милиона души, главно дребни фермери с ниски доходи в девет региона и пет уязвими провинции, като повиши тяхната осведоменост относно рисковете и мерките за намаляването им, изграждайки капацитета си върху устойчиви на климата селскостопански практики и предприятия, и включване на устойчиви на климата технологии в тяхната работа.
На национално ниво инициативата има за цел да включи устойчивото на климата земеделие в дневния ред за развитие както на националното правителство, така и на местните правителствени единици.
Проектът, съфинансиран от Министерството на земеделието и Филипинската администрация за атмосферни и геофизични и астрономически услуги, се очаква също така да намали 4,38 метрични тона въглеродни емисии за 20 години, благодарение на по-доброто използване на земята и щадящите климата селскостопански практики.
Инициативата също така ще генерира социално-икономически съпътстващи ползи, като увеличаване на доходите на фермерите, и благодарение на Поземлената банка на Филипините, ще даде възможност на фермерските предприятия да получат достъп до програми за кредитиране.
В Камбоджа ще бъдат инвестирани 42,8 милиона долара, за да се помогне на дребните фермери, особено на жените, да се подготвят и да се справят с нарастващите климатични заплахи в северния басейн на Тонлесап, един от най-важните селскостопански региони на нацията и особено предразположен към наводнения и суши.
Проектът е предназначен да се справи с климатичните и социално-икономически уязвимости на около 450 000 фермери и други участници във веригата за създаване на стойност чрез подобряване на познанията им за климатичните рискове и въвеждане на пазарни стимули, които насърчават устойчиво на климата, с по-висока стойност, диверсифицирано и устойчиво селскостопанско производство и обработка.
Инициативата също така ще работи за укрепване на регулаторните и институционални рамки, свързани с устойчивото на климата селско стопанство и ще насърчи партньорствата за финансиране и инвестиционна подкрепа.
Проектът включва 6,6 милиона долара съфинансиране от Министерството на земеделието, горите и рибарството, Министерството на околната среда и ФАО.
За ФАО и Зеления климатичен фонд
Откакто станаха партньори през 2016 г., ФАО и Зеленият климатичен фонд увеличават инвестициите в климата в проекти с голямо въздействие, които правят секторите на селското и горското стопанство и рибарството по-ефективни, приобщаващи и устойчиви на изменението на климата.
Като използва глобални партньорства, ФАО катализира публични и частни инвестиции в селското стопанство, които насърчават иновативни действия за адаптиране към изменението на климата и смекчаване на последиците от изменението на климата и стимулират Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., в съответствие със Стратегията на ФАО относно изменението на климата 2022-2031 г.
Зеленият климатичен фонд, критичен елемент от историческото Парижко споразумение, е най-големият климатичен фонд в света, упълномощен да подкрепя развиващите се страни да повишат и постигнат амбицията на своите национални планове за климата, известни като Национално определени вноски.
Настоящото портфолио на ФАО и Зеления климатичен фонд надхвърля 1 милиард долара.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text