site.btaАЗПБ: Не позволявайте фермерите да платят цената на новите геополитически решения на ЕК


Асоциацията на земеделските производители в България изразява тревога от плановете на ЕК за бъдещето на ОСП и призовава за единен фронт срещу бюджетни съкращения и премахване на двустълбовата структура
София, 16.07.2025г., Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) изразява своята категорична позиция срещу изнесените намерения на Европейската комисия (ЕК) за трансформиране на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2028 г. С оглед на изтеклите документи, предвиждащи съкращаване на средствата за ОСП и нейното вливане в общ национален пакет, обединяващ селскостопанска, кохезионна и други политики, АЗПБ изразява дълбока тревога от посоката, в която се развиват плановете за Общата селскостопанска политика (ОСП).
Тези планове застрашават установената двустълбова структура на ОСП и създават риск от сериозна дестабилизация на сектора. АЗПБ счита, че подобни промени ще компрометират предвидимостта и ефективността на подкрепата за европейските фермери, ще отворят врати за пренасочване на средства и ще доведат до загуба на прозрачност и сравнимост между държавите членки, подкопавайки принципите на обща европейска политика.
АЗПБ отправя апел към всички политици, правителството и представителите на България в Европейския парламент да се противопоставят на тези предложения и да защитават настоящата структура и бюджета на ОСП до самия край на преговорите по следващата МФР на ЕС за периода 2028-2034 г.
„Неведнъж сте чували от мен да призовавам сектора към обединение, но днес това е неотложно“, напомня Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ.
„Създаването на Българската агрохранителна камара (БАхК) през 2023 г. с участието на 23 организации бе първата стъпка. Сега заедно се присъединяваме в подкрепа на европейската петиция на Copa-Cogeca“ („No Budget! No CAP! No Farmers! No Food Security!“). Секторът е изправен пред нарастващи предизвикателства: климатична несигурност, ценови колебания, геополитическа нестабилност, нови международни търговки и митнически модели. „Именно затова е критично важно сега, както никога досега, всички национални и европейски институции да защитят една стабилна, финансово обезпечена и стратегически насочена ОСП“, каза Върбанов.
АЗПБ е против предложението за включването на ОСП в обединен „национален пакет“, защото:
• Унищожава досегашната архитектура на ОСП, която гарантира балансирана подкрепа между стабилност и развитие.
• Премахва стабилността и предвидимостта, които фермерите имат нужда да планират инвестиции, устойчиво производство, както и да успеят да оцелеят в процеса на трансформация на агрохранителсната система и зелени политики на ЕС.
• Отваря вратата за пренасочване на средства към други приоритети, без реална гаранция за фермерите и производителите на храни, както и за икономическото и инфраструктурното развитие на селските райони.
• Поставя в неравностойна позиция фермерите и политиката за развитието на селските райони между държавите членки.
• Води до загуба на прозрачност и сравнимост между държавите членки – отстъпление от принципа на обща европейска политика.
Защо е важно да се запази сегашната структура на ОСП и да не се допускат допълнителни бюджетни съкращения:
• За да се гарантира продоволствената сигурност на ЕС в условия на глобална нестабилност.
• За да продължи подкрепата за устойчиви практики, биоразнообразие и климатични цели.
• За да се осигури социална и икономическа жизненост в селските райони на България и целия ЕС.
• За да остане ОСП инструмент на солидарност, справедливост и устойчив растеж – не просто национален фонд за разходи.
• За да се съхрани единният пазар и да се избегне фрагментиране на европейската агрополитика.
• За да не продължи подкопаването на доверието в европейската солидарност и идеята за ЕС.
Позиция на АЗПБ против предложенията на ЕК за бъдещето на ОСП след 2027 г.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина