site.btaРегионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен: XXVII Национален фестивал на детската книга - Сливен, 12 – 14 май 2025г. - желан, обичан и нужен празник за децата


От 12 до 14 май 2025г., за двадесет и седма поредна година в Сливен се проведе най-приказния, най-усмихнатия, най-смисления детски празник в България - Националният фестивал на детската книга - един уникален форум, който пръв насочи вниманието към книгите за деца в България и към техните създатели и го поддържа и развива вече повече от четвърт век като ежегодно представя най-добрите постижения в света на детската литература. Организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Министерство на културата, Община Сливен, Областна администрация - Сливен, ИАБЧ, най-големите детски издателства и др., фестивалът се превърна в желан, обичан и нужен празник, който зарежда с оптимизъм и надежда, че хубавата детска книга ще продължи да бъде част от духовния свят на децата. обединявайки около идеите и посланията си една огромна общност от съмишленици от страната и чужбина.
Двадесет и седмото издание на Фестивала премина под патронажа на Министерството на културата и се реализира с медийното партньорство и подкрепа на БТА, БНР и БНТ.
Многобройните прояви на фестивала, останаха като неповторимо преживяване за многобройните гости и участници от страната и чужбина. В програмата на фестивала бяха включени: премиери на най-новите детски книги на писателите: Елена Александрова, Валерия Минева, Цветелина Цветкова, Весела Фламбурари, Лилия Старева, Зорница Христова, Виолета Христова, Марин Трошанов, Катя Антонова, Никола Райков и Елизабета Георгиев /Сърбия/; литературен маратон с писатели и издатели-гости на фестивала в най-големите сливенски училища; представяне на издателствата „Робертино“, „Кибеа“, „Точица“, „Рибка“, „Книги-игри“; връчване на Националната награда “Константин Константинов” - за принос в детското книгоиздаване за 2025г. в отделните категории; откриване на изложба и награждаване на отличените участници в Meждународния студентски конкурс за илюстрация на тема: „Из приказния свят на Ран Босилек” - един много успешен проект реализиран с подкрепата на НХА-София с участието на студенти от НХА-София, НБУ – София, ВТУ “Св. св. Кирил и Методий“, Художествените академии в Сараево /БиХ/ и Виена/Австрия/; майсторски клас по творческо писане „Граматика на фантазията“, с модератори Мирела Иванова и Марин Трошанов; уъркшоп „Тайните на илюстрацията“, с модератори Елена Жаблянова и Ралица Мануилова; майсторски клас „С погледа на детето читател. Връзката между гледната точка на илюстратора и гледната точка на децата в творческия процес“, с модератори художниците Лука Тилингер /Сърбия/, проф. Виктор Паунов, Борис Стоилов; отчитане на резултатите от Националния литературен конкурс „Чудесата нямат край” и XIV-я Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои и награждаване на отличените участници; изложба илюстрации на Елена Жаблянова - миналогодишния носител на Националната награда „Константин Константинов“ в категория „Илюстратор“; изложба „Театрални кукли на любими литературни герои изработени от деца“; театрални представления; концерти; карнавално шествие и др.
Едно от най-големите постижения на Националния фестивал на детската книга е попълването на „белите” полета в изследванията за съвременната детска литература в България. Ежегодно в рамките на фестивала се провеждат научни форуми с участието на утвърдени литературни критици, университетски преподаватели, автори, издатели, илюстратори, педагози, преводачи, библиотечни специалисти и др. от страната и чужбина, посветени на най-значимите проблеми и предизвикателства в сектора. Важен момент в програмата на 27-то издание на фестивала беше и провеждането на кръгла маса с международно участие тази година на тема: „Съвременната литература за деца и юноши - жанрови тенденции, модерни стилове, теми и похвати“. Бяха представени 17 доклада на участници от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Молдова. Целта на форума бе чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите свързани с трансформациите на жанровете, да се анализират новите стилове и иновативното разказване на истории и как техните автори ги дообогатяват и надграждат, за да печелят по-голяма читателска аудитория.. По наложена традиция, докладите вече са издадени в двуезичен сборник, на български и английски език и така изследванията публикувани в него получават по-широко разпространение и са достъпни за повече специалисти от други страни. Това е съществения международен научен принос на фестивала за изследванията в областта на детската литература. Тези нови изследвания имат и значителна практическа стойност като учебно помагало за хуманитарните специалности на висшите учебни заведения в страната, занимаващи се с проблемите на детската литература и детското четене.
И тази година централният площад и ларгото на Сливен се превърнаха в улица на приказките. В трите фестивални дни на откритата сцена пред община Сливен бяха представени няколко спектакъла на: ДКТ-Бургас, ДКТ-Стара Загора и Театър „Весел“- Велико Търново, които срещнаха деца и възрастни с любимите им приказни герои.
На открита сцена и на сцената на ДТ “Ст.Киров“ се проведоха и няколко концерта, в които се включиха над 400 млади изпълнители: талантливи балерини, сладкогласни певци и виртуозни музиканти и танцьори от Сливен, Бургас, Айтос и Русе.
В дефилето с приказни герои, което по традиция се организира в късния следобед на втория ден от фестивала, се включиха актьори, младежки духов оркестър от НУМСИ-Бургас, гвардейски отряд от СУ “Хр.Ботев“-гр.Айтос, пет мажоретни състава и над 700 ученици от различни сливенски училища, деца от детските градини, както и деца-гости на фестивала. Организаторите на фестивала от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ осигуриха грамоти и книжки за всички деца участници в дефилето.
Официалната церемония по връчването на Националната награда „Константин Константинов“ - за принос в детското книгоиздаване за 2025г., в различните категории /за цялостен принос, за автор, за илюстратор, за издателство/, се състоя на 13.05.2025г. За седми път беше връчена и награда на детското жури в категория „автор”. Наградата за цялостен принос, не бе присъдена; наградата в категория „илюстратор“ бе връчена на художника Ясен Григоров, в категория „автор“ - на Катя Антонова, а в категория „издателство“ - на ИК „Точица“. Наградата на детското жури получи Виолета Христова. В края на церемонията, за принос в развитието на Националния фестивал на детската книга, с почетен знак – реплика на пластиката на Националната награда „Константин Константинов“ дело на скулптура Сейфетин Шекеров, бе отличен композиторът Стефан Диомов. Почетният знак му бе връчен от д-р Росица Петрова-Василева - директор на РБ “Сава Доброплодни“ и организатор на фестивала. Водещи на събитието бяха дългогодишните приятели на фестивала - актьорите Елена Петрова и Руслан Мъйнов. В концерта със свои изпълнения се включиха талантливи млади певци, музиканти и балерини, лауреати на национални и международни конкурси, от Сливен, Бургас и Русе, както и оперната прима Симона Кодева.
По отделна програма, в първия ден на фестивала се състояха и няколко прояви посветени на 70 години от създаването на Регионална библиотека „Сава Доброплодни”: церемония по награждаване на отличените участници в Националния литературен конкурс и конкурса за рисунка на тема: „Библиотеката-моят остров на съкровищата“ и концерт, представяне на сборника с наградени творби от литературния конкурс и каталога с отличени рисунки; откриване на оригинална винилна изложба с отличените рисунки на участниците в конкурса; юбилейна среща с библиотекари от Сливенски регион под надслов „Следи във времето“ и връчване на почетен знак за принос за развитие на библиотечното дело в региона на най-заслужилите библиотечни дейци; тържествен концерт-спектакъл. На сцената на ДТ „Стефан Киров“ чрез уникален спектакъл бе разказана историята на библиотеката. Със свои изпълнения в него се включиха: едни от най- успешните оперни певци в момента - Илина Михайлова /сопрано/, Деян Вачков /бас/, Симона Кодева /сопрано/ и Марк Фаулър /тенор/; музикантите от Квартет „Геомарчало“; дуетът „Димитър & Христо“ /Димитър Атанасов и Христо Младенов/; младата изпълнителка Александра Маринова; балерините от балетна формация „Пети Па“ - Сливен и балетен състав при НУМСИ - гр. Бургас, както и талантливата сливенска балерина Яна Чолакова.
Най-многобройната и вярна публика на Националния фестивал на детската книга в Сливен са децата и съвсем естествено фестивалното пространство през изминалите 27 години е широко отворено за тях, към откриването и развитието на заложената у всяко дете творческа креативност. Онова, от което имат нужда, онова, което не им достига, децата го изразяват в приказките, разказите, стиховете, които пишат. Въобразеното от тях, написаното, разказаното от тях това е същинската детска литература. Академичните изследвания обичайно пренебрегват тази литература. Заслуга на фестивала е, че вече двадесет и седем години внимателно слуша какво тя говори в конкурсите за детско творчество. И тази година, в рамките на Националния фестивал на детската книга се проведоха два национални литературни конкурса: „Чудесата нямат край“ и „Библиотеката – моят остров на съкровищата“. В конкурсите взеха участие над 1400 деца и юноши от страната и от българските общности в чужбина на възраст от 7 до 18г. Изпратените великолепни стихове, приказки, разкази, показват, че в България расте талантливо поколение, което познава образците на световната и българската детска литература и творчески ги преосмисля, те го вълнуват и се учи от тях. Една от големите заслуги на фестивала е, че най-добрите творби на участниците в конкурсите и тази година бяха издадени в сборници, които се разпространяват в цялата страна и са първата трибуна на стотици малки творци.
От проведения национален конкурс за рисунка на тема: “Библиотеката-моят остров на съкровищата“ отличените творби са отпечатани в уникален каталог рисунки, който също ще получи широко разпространение..
Реализираните издания се отличават не само с качествено съдържание, но и отлични художествени, оформителски и полиграфически решения, постигнати с участието на художниците Борис Стоилов и Аглика Чонева и реализирани от „Диагалпринт“ - Ямбол.
И тази година организаторите на Националния фестивал на детската книга от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ - Сливен и техните партньори превърнаха в незабравим празник срещата на децата с най-добрите постижения в областта на българската детска литература и илюстрация и дадоха сцена на много млади дарования, които чрез словото и рисунките, чрез изработените кукли, чрез магията на песента и танца отправиха своите първи послания на творци.
Над 7500 деца и тийнейджъри от Сливен и страната се включиха в различни прояви от фестивалната програма. Голям бе и броят на децата от цялата, отличени в различните конкурси, които посетиха Сливен със своите родители и получиха своите награди. Сред участниците и гостите на фестивала от България и чужбина бяха и студенти-участници в Международния конкурс за илюстрация, писатели, илюстратори, издатели, библиотекари, литературни критици, педагози, доброволци, стотици родители. В проявите, посветени на 70-годишния юбилей на библиотеката, се включиха над 120 библиотечни и читалищни дейци от региона, представители на най-големите библиотеки от страната, както и на библиотеки от чужбина, на културни и образователни институции, на партньорски организации и фестивали и много граждани.
За рекордния брой участници и гости, фестивалът е една необятна вселена на творчески дух и вдъхновение, вселена, в която по уникален и неповторим начин тържествува детството, словото, творчеството и духовността, а многобройните прояви, включени във фестивалната програма, остават като неповторимо преживяване с вълнението от срещите, с творческото себераздаване, с новите идеи, и най-вече с искрената детска обич и вълнение и с очакването на следващото издание на фестивала.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина