site.btaЕвропейският съюз трябва да си даде сметка, че човекът е в основата му, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев
"Имаше доста горчивина в днешната дискусия в Босилеград. Това ми напомни за една история от началото на 90-те години, разказана от бившия вицепремиер Илко Ескенази. Той водил първите преговори с Европейската икономическа общност и разказал за спомените си, когато отишъл в Брюксел със свои колеги: "Говорихме за свободата, демокрацията, човешките права, а насреща ни изчисляваха колко буркана кисели краставички произвежда България и каква квота ще ни дадат". Това разказа в края на дискусията в Босилеград, Сърбия, генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той посочи, че ЕС трябва да си даде сметка, че човекът е в основата му, а правата на европейските граждани са най-важното условие за присъединяване на нови територии.
Дискусията е част от инициативата на БТА „Български гласове за Европа“, изпълнявана с подкрепата на Европейския парламент, с която Агенцията се включва в по-широкия европейски дебат Конференция за бъдещето на Европа. Целта е да се съберат повече идеи и мнения какъв трябва да бъде Европейският съюз през 2050 г.
Отношението към нашите европейски граждани, в случая българите, е най-важното условие, подчерта Кирил Вълчев. Той посочи, че свободното движение на гражданите е по-важно от свободното движение на стоки. "ЕС твърде меркантилно се вглежда в икономическите си интереси", допълни Вълчев.
Той посочи още, че БТА вече има специализирана рубрика "БГ свят", която предлага новини от българите по света. Подобно решение, както пресклуба в Босилеград, ще има и за Цариброд. Голямата идея е БТА да има свои пресклубове на всички територии с български общности, каза още Вълчев.
Генералният директор на БТА отбеляза още, че политиците трябва да намерят решения за изграждане на магистрали, пътища, които да ни свързват, за да пътуваме по-лесно. "Нашата работа пък е да изграждаме информационно пътища, което и правим", допълни Кирил Вълчев.
Дискусията в Босилеград е поредна, в която БТА търси и гласовете на българите извън пределите на страната. На 19 април форум беше организиран в Тараклия – Република Молдова, а на 27 май и в Скопие – Република Северна Македония.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text