site.btaНашите надежди са, че Сърбия ще може да стане член на ЕС в обозримо бъдеще, след изпълнение на критериите за членство, каза Димитър Василев
Нашите надежди са, че Сърбия ще може да стане член на ЕС в обозримо бъдеще, но това членство ще може да бъде възможно само след изпълнение на критериите за присъединяване към Съюза. Това посочи Димитър Василев, дипломат от посолството ни в Белград, на конференцията „Български гласове за Европа“, която БТА организира в Националния си пресклуб в Босилеград, Сърбия
Василев каза още, че преговорният процес трябва да бъде не адаптивен, а трансформативен. Трябва да настъпи една дълбока социално -икономическа трансформация в страната кандидат. Това е особено в интерес на България, тук, на Западните Балкани, каза Димитър Василев.
Той отбеляза, че преговорният процес е труден и колко бързо ще напредва една страна кандидат, зависи най-вече от нейните собствени заслуги.
Василев припомни, че през 2018 г. когато беше българското председателство на Съвета на ЕС, ЕК публикува своя комуникация по разширяването, в която дава годината 2025 г. като индикативна дата за възможно членство на Сърбия в ЕС. От днешна гледна точка тази дата едва ли ще бъде възможна, отбеляза Василев. Той посочи, че към момента Сърбия, започнала преговори за присъединяване през 2014 г., е затворила само 2 от 35 преговорни глави.
Нашите очаквания и надежди са, че Сърбия ще може да ускори напредъка в преговорния процес и по-скоро ще можем да посрещнем Белград в европейското семейство, каза Димитър Василев.
Конференцията в Босилеград е двадесет и третото поред събитие на БТА в рамките на инициативата ѝ „Български гласове за Европа“, изпълнявана с подкрепата на Европейския парламент. с която Агенцията се включва в по-широкия европейски дебат Конференция за бъдещето на Европа. Целта е да се съберат повече идеи и мнения какъв трябва да бъде Европейският съюз през 2050 г. Дискусията в Босилеград е поредна, в която БТА търси и гласовете на българите извън пределите на страната. На 19 април форум беше организиран в Тараклия, Молдова, а на 27 май в Скопие, Република Северна Македония.
Дискусията може да се проследи онлайн във Фейсбук и Ютуб.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text