site.btaНиколай Недев, Питсбърг: За мен е важно да не забравям откъде съм тръгнал, говоря с роднините си в България всеки ден


Николай Недев е вицепрезидент на Българо-македонския национален, образователен и културен център (BMNECC) в Питсбърг, Пенсилвания, САЩ. Той заминава за САЩ преди около 20 години с идеята да получи висше образование там. „Целта ми беше да разширя своите хоризонти и да се докосна до нови култури. С течение на времето срещнах настоящата си съпруга, Денис (Denise), и се влюбих безвъзвратно. Ако прекарате 30 минути с нея, ще разберете защо. Тя е едно от най-прекрасните човешки същества, които съм срещал. Нейната доброта, всеотдайност и любов към децата и семейството са просто уникални“, сподели Недев в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
Той има професионален опит и магистратура по бизнес администрация от Университета в Ливърпул, както и бакалавърска степен по управление на търговията на дребно. Специализира в управление на софтуерни продукти и ръководи стратегии за електронен инвентар, дигитални поръчки и тяхното изпълнение. Притежава сертификати в областта на изкуствения интелект и Agile методологиите.
Ето какво още разказа той пред БТА за Българо-македонския национален, образователен и културен център в Питсбърг, за любовта към България и родния фолклор, за съхранението на езика зад граница:
Откога членувате в Българо-македонския национален, образователен и културен център (BMNECC) в Питсбърг? И съответно кога станахте вицепрезидент на организацията?
- Член съм на Центъра от около 2016 година, когато записахме по-голямата си дъщеря в неделното българско училище там. Най-интересното нещо е, че няколко години преди това аз дори и не подозирах, че в Питсбърг съществува подобен център. Едва когато настоящата ми съпруга, която тогава дори не ми беше толкова близка, ме доведе на парти в центъра след годишния концерт на ансамбъл „Отец Паисий” през 2007 г., аз осъзнах какво културно богатство е налице в този град. В годините, които последваха, аз стоях близко до Центъра, така да се каже и го посещавах за различни мероприятия като концерти и вечеринки. С течение на времето съпругата ми и аз станахме членове на организацията, а след няколко години аз бях приет в Борда на Директорите на BMNECC. По време на Ковид аз станах директор за няколко години на Българското неделно училище „Отец Паисий“ към Центъра, а през 2022 г. встъпих в длъжност на вицепрезидент на организацията.
Разкажете ми малко повече около историята и дейността на центъра. Към него действат танцови ансамбли, училище…
- Ние наричаме центъра „клуб”, когато говорим за него. Това подчертава нашето чувство, че принадлежим към организацията. Интересното е, че въпреки своето официално име, центърът е познат на хората от Питсбърг като „българския клуб”.
BMNECC е създаден през 1930 година от Ламбе Марков и няколко други български и македонски имигранти. Семейството на Марков членува в клуба до ден днешен, а неговият внук е президент на центъра… Имигранти от първо до пето поколение съставят членската маса. Първоначално, организацията се е помещавала в сграда, която е била собственост на Ламбе и където е положено началото на днешния BMNECC. Около пет години по-късно, центърът се премества в настоящата сграда. От самото начало, клубът е имал за цел да оказва подкрепа на местната общност и да съхранява и промотира културните ценности и богати традиции на българи и македонци. Тази цел е изрично застъпена в мисията на организацията. От 1995 г. BMNECC е организация с благотворителна дейност, разпозната като такава от американските власти.
Едно от най-важните звена на клуба е Фолклорният танцов ансамбъл „Отец Паисий“, който тази година празнува 70 години от създаването си. Основан е от Николас Джорданов през 1950 година и през десетилетията стотици членове са минали през него. Хореографията е фокусирана върху българските танци, обичаи и традиции. Ансамбълът репетира всяка седмица в сградата на BMNECC и ежегодно се представя на множество сцени в Питсбърг и извън града. Съставът се ръководи от художествен директор – Биляна Стафура, и изпълнителен директор – Бет Стафура. Ансамбълът е на доброволни начала и предлага уникална възможност за участниците в състава да се докоснат и оценят българския фолклор.
От десетки години към центъра съществува и неделно българско училище, което от 2010 г. насам е с акредитация от Министерството на образованието и науката (МОН). В училището се изучават български език и литература, роден край, география и история. Съществува и програма по български като втори език, където целта е да се наблегне на комуникативните способности на учениците. Като допълнителна дейност училището предлага и часове по народни танци и песни. Децата изучават традиционни танци и песни, както и фолклорни хореографии.
BMNECC се управлява от директорски борд, който служи на доброволни начала. Организацията се издържа чрез държавни дарения, отдаване под наем на сградата за партита, организация на мероприятия и дарения от членския състав.
Прилагам линк към кратък документален филм отпреди 15 години, който предлага интервюта с хора свързани с клуба. За съжаление, голяма група от тях не са между живите.
Една от танцовите групи към центъра е най-старият български фолклорен ансамбъл в САЩ „Отец Паисий“, който тази година отбелязва 70-годишнината от основаването си с турне в България. Вие бяхте част от турнето. Имахте ли някоя по-интересна и запомняща се среща със сънародници по време на концертите?
- Имах няколко такива срещи. В Благоевград аз, както и още няколко души от лидерството на организацията, се срещнахме с кмета на града Методи Байкушев и със заместник-кмета по културата Станислав Кимчев. Те двамата бяха ключови в осъществяването на концерта на „Отец Паисий“ в Благоевград и за мен беше важно да им благодаря лично.
Между концертите нашият артистичен директор Биляна Стафура беше организирала посещения на някои от най-известните български танцови ансамбли. В рамките на няколко дни ние посетихме ансамблите „Филип Кутев“, „Пирин“ и „Тракия“. Успяхме да видим техните репетиции на живо, а нашите танцьори дори се включиха в някои танци. Посетихме и оркестъра за народна музика на българското национално радио с диригент талантливия и добре познат на BMNECC Димитър Христов. Преживяването беше незабравимо на всяко едно от четирите места.
Кулминацията на турнето и най-запомнящата се среща за мен дойде в Несебър, където аз, заедно с директорите на „Отец Паисий“ и народния певец Денислав Кехайов, в качеството си на домакини на концерта в Несебър, приветствахме президента на България Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева. Те бяха наши специални гости. Аз получих честта първи да стисна ръката на президента и подаря букет цветя на г-жа Радева от името на BMNECC и „Отец Паисий“. В официална церемония с гвардеец, ансамбълът получи Почетен знак на президента за значим принос към запазването и развитието на българското фолклорно изкуство и популяризирането на българската култура.
Какви са предизвикателствата пред мисията за запазване и разпространение на българските традиции и култура зад граница?
- Предизвикателствата според мен са пари, време и доброволци, в този ред на важност. Част от моята функция на вицепрезидент и член на борда на директорите е да допринасям към набавянето на средства или лично, или чрез мероприятия, които носят приходи, както и да контролирам разходите на организацията. Финансови средства са необходими не само за текущи разходи, но и за костюми и организация на фестивали и турнета. Като пример мога да споделя, че от 2017 г. насам повече от 350 хиляди долара са инвестирани в подновяването на сградата на центъра.
Ограниченото време също е фактор. В САЩ животът тече на по-бързи обороти отколкото в България и времето рядко стига за всичко. Важно е правилната значимост да се отдаде на запазването и разпространението на българската култура. Много е важно и да има наоколо достатъчно хора, които да са готови да помогнат да се осъществи мисията без да има очаквания за парична компенсация.
Как Вие лично пазите българския си език в САЩ?
- За мен е важно да не забравям откъде съм тръгнал. Аз говоря с роднините си в България всеки ден. Комуникацията в днешно време е по-лесна от всякога благодарение на новите технологии от последните 10-ина години. В същото време у дома уча децата и съпругата си на български. Не им е лесно, но желанието е налице!
Какво от дейността на Българо-македонския национален, образователен и културен център Ви носи най-голямо удовлетворение?
- Най-голямо удовлетворение получавам по време на партитата в клуба, които са или приеми след концерти и тържества, или мероприятия за набиране на средства. В тези моменти на хорото могат да се видят хора на възраст от 5 то 75 години. Танците обикновено не спират цяла вечер.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина