site.btaИспанка спечели титлата на 20 км спортно ходене на Световното първенство по лека атлетика в Будапеща

снимка АП

Бившата европейска шампионка Мария Перес атакува в решаващите етапи, за да донесе на Испания първа световна титла в спортното ходене на 20 километра за жени на шампионата на планетата по лека атлетика в Будапеща (Унгария).

Перес излезе начело пред лидерската група след 15-ия километър и нито носителката на титлата от Перу Кимбърли Гарсия Леон, нито олимпийската шампионка Антонела Палмизано (Италия) и силните китайски състезателки не успяха да я настигнат.

Перес пресече финала с испанско знаме над главата си под слънчево небе на "Площада на героите" за 1:26.51 час, добавяйки световната титла към своя континентален успех от 2018 година и към световния рекорд на 35 км от по-рано през годината.

Австралийката Джемима Монтаг спечели среброто с 25 секунди изоставане, а Палмизано взе бронза, въпреки че се подхлъзна и падна по средата на състезанието. Гарсия Леон остана извън подиума, заемайки четвъртото място.

Испания има големи традиции в спортното ходене, главно от страна на мъжете, тъй като жените никога не бяха стигали до злато на 20 км до момента на световни първенства или олимпийски игри.

Още пет финала са насрочени за тази вечер, сред които 100 метра за мъже, 10 000 метра и чук за мъже, както и скок на дължина и седмобой за жени, където американката Ана Хол води в класирането.

Към 22:52 на 12.06.2024 Новините от днес