site.btaВ Професионалната гимназия "Д-р Стамен Григоров“ в София учениците отглеждат растения, открива се и специалността "Ветеринарен лаборант"


Професионалната гимназия "Д-р Стамен Григоров“ в София е училище, в което практиката и природата вдъхновяват бъдещите професионалисти. Гимназията предлага иновативен метод на обучение чрез реални преживявания, където учениците се грижат за овощни дървета - като ябълки, круши и сливи, отглеждат пшеница, слънчоглед и овес, участват в пикирането на билки, разработват системи за вертикално озеленяване и капково напояване. Залага се на проектно-базираното обучение, в което гимназистите правят самостоятелни проучвания и произвеждат готов продукт, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
"Ние сме различно училище - учениците при нас са щастливи, защото имат възможност да учат сред природата", казва директорът на гимназията Иванка Станчева. Според нея работата с растенията и почвата не само успокоява учениците, но е и особено подходяща за деца със специални образователни потребности, които се чувстват значими и спокойни в учебния процес.
Училището работи по проекта "Модернизиране на професионалното образование и обучение", по програмата "Образование" 2021-2027 г., с който организират допълнителни практики и срещи с бизнеса, и с висшето образование. "Чрез проекта успяваме в още по-голяма степен да развиваме ключовите компетентности на учениците и предприемаческите им умения за бъдеще“, допълва директорката.
Гимназията предлага широк спектър от специалности, съобразени с актуалните нужди на пазара на труда. Сред тях са "Цветарство" и "Трайни насаждения" с професията "Техник-растениевъд", както и "Техник-озеленител".
За първи път тази година се разкрива специалността "Ветеринарен лаборант" с разширено изучаване на английски език. Учениците ще имат възможност да посещават ферми и ветеринарни кабинети още по време на обучението си.
Нова е и специалността "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца", в която също има нужда от подготвени професионалисти. Учениците получават и стипендии за обучението си в специалности, по които се очаква бъдещ недостиг на кадри, отбелязват от МОН.
Както писа БТА, над 86 милиона лева ще бъдат инвестирани в развитието на дуалната система на обучение в страната. Мярката, която ще допринесе за по-тясна връзка между образованието и нуждите на пазара на труда, се реализира по нова процедура за подкрепа на дуалното обучение по програмата "Образование", съобщи преди дни пресцентърът на Министерството на образованието и науката.
Финансирането се осигурява по процедурата "Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)" по приоритет 3 "Връзка на образованието с пазара на труда" на "Програма за образование".
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина