site.btaСпектакълът „Парижки нощи“ е едно преклонение или възхвала на този чуден дар - човешкият живот, каза хореографът Донвена Пандурски


Спектакълът „Парижки нощи“ е едно преклонение или възхвала на този чуден дар, който всеки един от нас притежава - човешкият живот, с неговото многообразие и противоречивост, с неговата пъстрота. Това каза в интервю за БТА хореографът Донвена Пандурски. Нейно дело са също либретото и постановката на първата за годината балетна премиера на Държавна опера - Стара Загора.
Тя разкри, че е нарекла постановката „Парижки нощи“, защото „Париж е градът, който съчетава като символ това разнообразие и тези различни страни на живота - съчетание на традиции и съвременност, положителни и отрицателни емоции в неговите най-силни форми на изява. И именно затова действието условно се развива в Париж“, посочи още Пандурски.
От думите ѝ стана ясно, че действието в спектакъла представя нощта. „Това са четири нощи, които отразяват четири различни фази от живота на една и съща личност - жената. Това е обединяващото звено в целия спектакъл. Той се състои всъщност от четири различни произведения на четири различни и контрастни помежду си музикални произведения. Първата част е с музика на Карл Мария фон Вебер - Концерт за пиано и оркестър. В него участват четири млади балерини, представящи четирите сезона - пролет, лято, есен и зима. Но условно погледнато това са четирите страни на характера на главната героиня. Както всеки един от нас в характера ни има по малко и от четирите сезона. Това е и най-кратката нощ“, обясни хореографката.
Втората нощ представлява първите сериозни стъпки на младото момиче в живота, когато се сблъсква с тъмните сили, с първата любов. Тя трябва да преодолее доста проблеми и се справя с това. Тя е по музика на Сергей Рахманинов - Симфонични танци. „В края на тази нощ слънцето изгрява, което ни дава надежда, че животът ще продължи в хубава светлина“, коментира Пандурски. И допълни, че след това идва третата нощ, която е най-близка до трагедията в цялата вечер. „Ако говорим за най-драматичното - това е „Странната“. Това е следващата фаза в живота на нашата героиня, когато тя вече е една жена в разцвета на своите сили. Тя се сблъсква с огромно разочарование в своята любов, трябва да преодолее отчуждението с любимия човек и попада в ръцете на един човек, който злоупотребява с нея. Това я довежда до идеята да извърши самоубийство. Това е по музика на Сергей Рахманинов - Втора симфония.
Последната нощ е Парижко веселие по музика на Жак Офенбах. Това е Мулен Руж и Париж. Разбира се, пречупен през нашата визия. Виждаме една вече възрастна жена, която се страхува, че ще остарее. Но точно в този момент е много важно човек да запази чувството си за хумор и усмивката си. Нашата идея с тази последна нощ е всъщност да представим в Мулен Руж едни старци, които се подмладяват под въздействието на хубавата музика, шампанското и танца. Вечерта завършва с един канкан, който искам да внуши на зрителите, че всъщност животът е празник и ние сме част от него и трябва да умеем да му се радваме“, каза още творецът.
От думите ѝ стана ясно, че „основният мотив на „Парижки нощи“ е, че доброто побеждава. Мисля, че това е особено важно в днешно време, когато рядко виждаме добро наоколо и малко се усмихваме. По принцип това важи не само за България, а за целия свят“. И посочи, че „идеята ми беше с този спектакъл да върнем хората към първоизточника на живота, защото животът е даден за радост, а не за нещастие. Нека малкото време, което ни е дадено на тази Земя, да го използваме само за хубави неща, доколкото това е възможно. Ще се радвам, ако зрителите си тръгнат след това представление с усмивка и в своето ежедневие са обнадеждени с вяра във всепобеждаващото добро и светлината“, обясни Донвена Пандурски.
Създаването на спектакъла е отнело близо две години и е преминало през различни фази - първо идеята, след това либретото, подбора на музиката, работа с художника и подготовката на цялата хореография.
По повод днешния Международен ден на танца Пандурски пожела на „хората да танцуват, да се радват на живота и да танцуват, защото танцът е най-хубавото лечебно средство“.
Припомняме, че спектакълът ще бъде премиерно игран днес и утре на сцената на Държавна опера - Стара Загора.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина