site.btaСилвия Лулчева и Петя Дикова се включват в „Походът на книгите“ тази седмица


Силвия Лулчева и Петя Дикова се включват в „Походът на книгите“ тази седмица. Заедно с Александър Иванов, Петя Кокудева и др. те четат на деца в училища, библиотеки и детски градини, съобщават организаторите от асоциация „Българска книга“.
Кампанията стартира в началото на април, като в нея се включиха Мая Новоселска, Гери Турийска, Искрен Тончев-Искрата, Луиза Григорова и др.
Очаква се в инициативата да участват още над 50 журналисти от БНТ, БНР, „Евронюз България“ и бТВ, сред които Златимир Йочев, Александър Кадиев, Лиляна Боянова и др. Сред останалите участници в „Походът на книгата“ са Прея, Ангелина Грозева, Венцислава Асенова, Джина Панчева, Мария Силвестър, Георги Блажев, Китодар Тодоров, Поли Генова, Борис Бъндев и Дари Борисова, Катя Антонова, Радина Думанян, Павел и Венци Венц, Силвия Петкова и др.
Това е 12-о издание на кампанията, която е част от стратегията на АБК „Кауза грамотност“. Целта е да се информира обществеността за ефекта на четенето при децата и да стимулира четенето като дейност, развиваща мисленето и културата.
В рамките на "Походът на книгата" се състоят и други инициативи. Сред тях е „Маратон на четенето“ на Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА.) Тази година в нея се включват 63 библиотеки от 19 области в страната. Инициативата е до 23 април и тази година по традиция отново включва четения, срещи с писатели, премиери на книги, драматизации, конкурси, изложби и др. Целта на проявата е да се утвърдят библиотеките като значимо място за четене, общуване и срещи на общността на живо или онлайн в дигитална среда.
„Книговище“ организира „Априлско състезание по четене с разбиране“ за деца от първи до седми клас и от детските градини. В рамките на състезанието, което продължава до 30 април, малките читатели трябва да попълнят въпросник в образователната платформа.
Паралелно с това тече и гласуване за любими книги за наградата „Бисерче вълшебно“ на фондация „Детски книги“. Децата между три и 16 години могат да гласуват за любимата си новопубликувана книга. Целта е да се насърчи четенето и да се повиши функционалната грамотност на подрастващите. За първи път през 2023 г. инициативата включва дълъг и кратък списък. Тази година бяха номинирани 166 книги от 52 български издателства, от които бяха избрани по 10 книги в художествените категории и 25 в категория „Нещотърсачи“. В краткия списък има 81 заглавия, от които 21 са от български автори.
„Походът на книгите“ продължава до 23 април - Световният ден на книгата и авторското право, когато АБК предстои да награди тазгодишните носители на званието „Рицар на книгата“. / ГН
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text