site.btaБатериите и системите за съхранение на енергия имат голям потенциал, коментираха енергийни експерти на конференция в София
Батериите и системите за съхранение на енергия имат голям потенциал. Около тази теза се обединиха енергийни експерти по време на регионалната конференция за възобновяема енергия RЕ-Source Southeast, която се провежда в "София тех парк".
Изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Мартин Георгиев каза, че компанията планира допълнително интегриране на възобновяемите енергийни източници. Според него пазарът за съхранение на енергия вече е доста зрял. Той счита, че компаниите за съхранение на енергия трябва да се възприемат като допълващи пазара на електроенергия. Георгиев е на мнение, че не само батериите могат да осигуряват съхранение на електроенергия, но има и други системи, които може да се използват в тази насока. "Най-важното е системата да работи стабилно и да се използват ВЕИ-ата заради цената на подаване, която влияе на цената на съхранение", заяви Мартин Георгиев. По думите му системите за съхранение за енергия съществуват и ще предлагат все повече възможности.
През последните 12 месеца НЕК се развива добре с работите по възстановяване на ПАВЕЦ "Чаира", отговори на въпрос от публиката Мартин Георгиев. Той уточи, че до края на годината се очаква един от агрегатите в централата да заработи. Компанията работи и по проекти за осигуряване на допълнителен капацитет за съхранение на енергия. Георгиев добави, че за да може проектите да са успешни, те трябва да бъдат добре планирани и управлявани.
Водещият анализатор в "Райстад Енерджи" Сепер Солтани очаква технологиите за съхранение на енергията да се развият много бързо и до 3 години масово да навлязат на пазара в Европа. Според него има добри възможности в бизнеса за съхранение на енергия. Той поясни, че ползите от използването на батериите са, че те може да се зареждат в моментите с най-ниски цени на електроенергия и тази енергия да се използва тогава, когато цените са най-високи. При зареждането обаче трябва да се плати определена сума, уточни Солтани. Той е на мнение, че източноевропейският пазар има по-определена специфичност и голям потенциал за развитието на батериите. Именно България и Гърция са много походящи страни, в които може да се използва ниската цена на енергията от соларни централи, за да се зареждат батериите през това време.
Положителното в развитието на батериите за съхранение на енергия е, че капиталовите разходи падат, изтъкна Солтани. Заради това има и вече голямо търсене. Другият плюс в Европа е, че ядрената енергия може да обезпечи константното производство на енергия, което е добре за батериите. Технологията за съхранение вече съществува, като има възможност за напредък в определени области. Мрежата е достъпна до всички участници и може пазарът за съхранение на енергия да се разраства, счита Солтани.
Мениджърът за бизнес развитие за съхранение на енергия от батерии в "Джинко Солар" Лучия Долера изтъкна, че повечето държави търсят енергийна независимост. По думите й в момента се вижда небалансирана ситуация. В Югоизточна Европа има нулеви цени през голяма част от денонощието. Тя добави, че цената на батериите се понижава постепенно, но не се очаква да спадне прекалено много в сравнение с настоящите стойности. Компанията, която тя представлява, се фокусира в изследователска и развойна дейност, за да може да се подобри технологията на батериите. Според нея трябва да има регулаторна рамка, в която ясно да са описани целите и стимулите за реализирането на тези инвестиции. "Не може да не получим абсолютно никакви стимули за определени инвестиции. Просто няма да сработи", заяви Лучия Долера.
Председателят на Изпълнителния съвет на "Фотомейт" Михал Калусек заяви, че съоръжения за съхранения на енергия вече има в много държави. За тези системи има пазар в цяла Европа. Повечето се базират на потреблението на енергията и оптимизацията й. Според него най-важното нещо е да се правят анализи, за което трябва да се навлезе в детайлите на всеки бизнес. Затова Калусек препоръча да се използват компетенциите и експертизата на специалистите, които да препоръчат най-доброто решение. Той вярва, че батерийното съхранение има бъдеще, защото търсенето се повишава много сериозно, вижда се голям потенциал на търсене, защото има нужда от стабилизация на мрежата. Той предложи да има субсидии за по-бързото развитие на тази технология.
Според Томас Гулден от "Сименс Енерджи" стабилността на мрежата е изключително важна, затова трябва да се използват максимално възможностите на технологиите за съхранение на енергия. Освен това той посочи, че вече има системи, които работят с водород.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text