site.btaИА ГИТ: Работодателите трябва да наемат работници за предстоящия розобер на трудов договор


Във връзка със старта на розобера ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) напомня на земеделските стопани, че трябва да спазват изискванията на трудовото законодателство и да сключват трудови договори с наетите от тях работници.
За целта могат да бъдат използвани и трудови договори за краткосрочна сезонна селскостопанска работа за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн - т.нар. еднодневни договори. Те отново се съставят в два екземпляра, единият от които задължително се връчва на работника преди започване на работа. Образци на този вид договори могат да бъдат получени онлайн по всяко време на денонощието чрез специален софтуер, надграден по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд.
С въведените промени от август 2024 г. срокът, за който могат да се наемат работниците на такъв договор, бе удължен от 90 дни до 120 дни в рамките на една календарна година.
От Инспекцията по труда обръщат внимание, че наетите с еднодневни договори не губят социални и осигурителни права, а работодателите не трябва да ги регистрират в Националната агенция за приходите, да оформят трудови книжки и заповеди за прекратяване. Така работниците имат възможност да работят легално срещу трудов договор, който защитава трудовите и осигурителните им права, като едновременно с това получават допълнителен доход от труд заедно със социалните помощи и обезщетения.
Спазването на действащото трудово законодателство в страната е от значение за земеделските стопани във връзка и с въведената от 01 януари 2025 г. социална условност в изпълнение на Регламент (ЕС) 2021/2119. Тя предвижда намаляване на плащанията, когато се установят по надлежен ред нарушения на определени изисквания в областта на осъществяването на трудовите правоотношения и осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, сред които е използването на недеклариран труд. Задължение на Главната инспекция по труда е подаването на информация към Държавен фонд „Земеделие“ за влезли в сила наказателни постановления или съдебни решения.
Въведената социална условност няма да доведе до промяна в начина на извършване на проверките в селското стопанство.
Резултатите от контролната дейност
За четирите месеца на 2025 г. инспекторите по труда са извършили 904 бр. проверки в селското стопанство. Установени са 3527 бр. нарушения на трудовото законодателство. От тях 1308 бр. се отнасят до осъществяването на трудовите правоотношения. Нарушенията, свързани със здравословните и безопасни условия на труда, са 2216 бр. От тях 1266 бр. се отнасят до организацията на дейността по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. Една част от тези нарушения засяга непровеждането на инструктажи и обучения. Установяват се и нарушения при документирането на инструктажите. Констатираните нарушения по безопасност на работното оборудване и технологии са 635 бр.
При осъществения контрол 52 работници и служители са полагали труд без сключен писмен трудов договор. Инспекторите по труда са използвали 9 пъти мярката спиране на машини, съоръжения и производства. Отстранени от работа са 4 работници заради липса на правоспособност.
От началото на годината са предоставени 69 722 бр. образци на еднодневни трудови договори. По култури най-голям брой от тях е предоставен за лозя винени, ягоди, маслодайна роза и ябълки.
Селското стопанство е рисков сектор по отношение използването на недеклариран труд и по осигуряването на здраве и безопасност при работа. За да се гарантира целогодишен активен контрол в сектора, всяка година в Плана за дейността на ИА ГИТ е заложена специална мярка, по която инспекторите по труда извършват проверки в него.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина