site.btaГотови ли са работещите във въглищните райони за преквалификация и ще бъдат ли защитени при енергийния преход, обсъдиха експерти


Представители на правителството и синдикатите обсъдиха мерки за защита правата на работещите във въглищните райони при енергийния преход. Акцент бяха възможностите за квалификация и преквалификация, което ще позволи на тези работници да намерят нова реализация на пазара на труда. Мненията на експертите са на база на изводите от проучване за идентифициране на наличните професионални умения и нагласите за развитие на пряко заетите лица в тецовете и въглищните мини в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник. Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че не трябва да се създава напрежение сред работниците, а информационната кампания сред засегнатите работници трябва да е по-ясна и постоянна.
Обмисляме мерки за социална закрила на хората в предпенсионна възраст, ако останат без работа, а също и за да останат активни на пазара на труда, заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. "Когато един човек е достатъчно работоспособен, е по-добре той да остане на пазара на труда", отбеляза тя. Относно преквалификацията и развитието на нови умения, Ефремова отбеляза, че социалното министерство води разговори с местната власт за развитието на бъдещи инвестиции в допълнение на въглищния сектор, за да бъдат подготвени достатъчно на брой квалифицирани кадри.
Да очаква някой, че тези специалисти ще работят за по-малко пари, няма как да стане, заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров. По естествен път имаме 1600 души, които са отишли някъде, немалка част отидоха в „Арсенал“, заяви той. Регионите са различни по отношение на работната сила, подчерта Димитров. Това, според него, изисква различен подход по отношение на мерките за защита. Ако двама членове в едно домакинство работят в сектора и са в активна възраст, задължително трябва да има целеви мерки към това семейство, отговори Пламен Димитров на въпрос на БТА. Всички трябва да бъдат защитени, подчерта той.
Виждаме негативните последици от това, че няма обща координация и действия за прехода на въглищните региони, отбеляза пред журналисти Димитров. По думите му има необходима социална защита на хората в предпенсионна възраст. Той каза, че в Полша има закон, който предвижда хората, които не намират подходящо работно място пет години преди пенсиониране, да могат да получават процент от своята заплата до пенсиониране. Въпросът е колко ще струва това на държавата, за да има справедлив преход, каза Димитров.
Очакването, предвид климатичните политики, е постепенно да намалява производството от електрическа енергия от въглища и именно това е намерило място в актуализирания интегриран план в областта на енергетиката и климата, каза зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов. По думите му това изисква мините да работят в по-гъвкав режим с фокус върху дейности за постигане на дълговременна устойчивост. По отношение на централите – да се работи в посока на модернизация, на диверсификация на горивната база, вкл. се разглеждат варианти за ползване на биомаса, отбеляза Ненов.
Целим да има повече инвестиции и устойчивост и развитие на предприятията в региона, както и устойчивостта на земните маси, каза секретарят на Конфедерацията на труда (КТ) “Подкрепа“ Александър Загоров. Той подчерта, че топлоелектрическите централи, базирани на въглища, са част от енергийната сигурност. Загоров допълни, че трансформацията на предприятията не може да мине през тяхното закриване, а трябва да бъде базирана върху съществуващите хора, техника и възможности.
Данните от конкретното проучване бяха представени от вицепрезидента на КНСБ Огнян Атанасов.
Резултатите са от изследване на уменията и нагласите за развитие на наетите лица от ТЕЦ и въглищните мини в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Проучени са пряко заетите във въглищната индустрия – 13 409 души. Обхванати са 12 460 работещи в трите района. Картографираните лица съставляват около 92,9% от реално заетите в тези региони. Проучването за идентифициране на наличните професионални умения и нагласите за развитие в ТЕЦ и въглищните мини е от април 2024 г. и се изпълнява по проект на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021-2027 г.) с бенефициент социалното министерство и партньори КНСБ, КТ „Подкрепа“, Националния статистически институт и Агенция по заетостта. Проучването ще продължи до края на 2025 г.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина