site.btaПреди 10 години учените установяват механизма, по който комарите намират храната си още преди да я видят


Преди 10 години учените установяват механизма, по който комарите намират храната си още преди да я видят. Новината съобщават световните агенции на 18 юли 2015 г.
Изследовател от Университета във Вашингтон отбелязва, че следата от въглероден диоксид, изпускана от топлокръвните организми, може да бъде проследена от тези насекоми от 10 метра разстояние. Изследователите установили начина, по който насекомите възприемат миризмите, като ги поставят във въздушен тунел. Когато установят присъствието на въглероден двуокис, комарите незабавно започват да търсят потенциалната си жертва. Едва тогава започват да използват зрението и анализират други аромати.
През годините учените се стремят да установят какво привлича и какво отблъсква комарите. В емисиите на БТА “Забава и знание” и “Международна информация” откриваме различни съобщения, свързани с проучванията:
Комарите хапят най-вече сексапилните
"Фюр зи", Германия, 13 юли 1998 г. (…) Докато мъжките комари отдават предпочитанията си на нектара от цветовете, женските са нещо като вампирки и постоянно утоляват жаждата си чрез прясна човешка кръв. Кръвта, най-вече протеинът са им необходими, за да осигурят растежа на своите яйца. А тъй като само за седмица те снасят от тях със стотици хиляди, то и храната, която им е нужна никак не е малко. (…)
Кръвопейките-самки предпочитат да ловуват самостоятелно или на много малки групички. Д-р Михаел Ден, виден учен от Ерфурт, твърди, че женският и мъжкият комар могат да бъдат различени дори само по звука, който издават. “Когато бръмченето на комара спре, - твърди ученият, - значи женската е кацнала някъде. (…)”
(…) Когато имат възможност да избират, комарите предпочитат хората с по-светли коси и по-тънка и фина кожа. Особено “вкусни” са им малките деца. Установено е също, че реагират на движение, на топлината на тялото и на неговия мирис. (…)
Напоследък обаче учените са открили и още една любопитна закономерност. Необикновено притегателни за комарите се оказват и веществата в организма, които “отговарят” за еротичното ни излъчване. С други думи ферментите. “Хората, чийто организъм изработва повече ферменти, - твърди Михаел Ден, - привличат повече комарите. С други думи, комарите хапят най-вече тези, които имат силно сексуално излъчване!” Е, поне звучи утешително!
***
Откриха компонент в потта, който привлича комарите
Лондон, 15 януари 2004 г. /БТА/ Американски учени откриха, че миризлива съставка на човешката пот действа като магнит за комарите, съобщи ПА.
Изследователите се надяват, че блокирането или активирането на молекулата ще помогне за създаване на по-ефикасни препарати против ухапвания и на устройства за унищожаване на комари.
Веществото с химическо име 4-метилфенол стимулира определен обонятелен рецептор на женските комари, които пренасят маларията. Втори рецептор реагира на друга съставка на потта.
Как действат комарите или по-скоро по-опасната за хората част от тях - женските?
Стратегията на комара
Париж, 15 август 2005 г. /БТА/ Защо комарите хапят някои хора повече от другите? Може би защото кръвта им се струва по-вкусна, когато те са много гладни, биха отговорили повечето от обикновените хора. Но това изобщо не е така. Защото противно на тази напълно погрешна представа кръвта изобщо не служи за храна на комарите, пише сп. “Сианс е ви”.
Комарите се хранят с нектара на цветята и с други захарни вещества. Само женските налитат на кръв, защото в нея се съдържат онези съставки, които са ѝ необходими за узряване на яйцата ѝ. Поради тази причина само женските комари хапят.
Госпожа комар е развила невероятната способност да открива хората или животните, чиято кръв е изключително богата на холестерол и на витамин В. Изборът ѝ на източник на подходяща за оплождането кръв се ръководи от химически сензори така наречените хеморецептори, разположени по антените ѝ. Женските комари долавят много добре някои съединения, произвеждани чрез активността на клетките ни, като например въглеродния диоксид, който се освобождава по време на дишането или млечната киселина, произвеждана от организма ни по време на физически упражнения. Някои хора отделят тези съединения в по-големи количества от други и именно затова стават по-често жертва на комарите.
Следователно нащрек трябва да бъдат хората, които се изпотяват по-често. Същото е валидно и за хората, които са много активни. Те са предпочитана мишена за комарите. Горко и на онези, които се пръскат с дезодоранти и парфюми, или се мажат с кремове или лосиони с аромати на цветя.
Друг рисков фактор са тъмните дрехи в светли пространства или многото движения, които прави човек. Защото освен химическите сензори 2700-те видове комари притежават и много чувствителни зрителни рецептори и топлинни датчици. Второто обяснява защо комарите хапят предимно топлите части на човешкото тяло, като например главата.
Когато женският комар хапе, той може да увеличи теглото си само с едно изсмукване на кръв. Това се дължи на способността на женската да разширява стомашните си стени. За по-малко от минута тя взима кръвна проба и инжектира едновременно слюнчеста течност. Тя съдържа противосъсирващи агенти, които пречат на раничката да започне да образува коричка, докато тя точи кръв, и предизвикват този толкова неприятен сърбеж по кожата.
Песента на женския комар, специфична, дразнеща и провокираща търпението на хората, всъщност се предизвиква от бързината, с която насекомото размахва крилцата си. Някои комари дори са способни да размахат крилата си над двеста пъти в минута. Този шум в действителност е предназначен за мъжкарите, а не за да дразни хората. Това е знак, с който женската се опитва да съблазни мъжкия комар. Той се съпътства и от освобождаването на феромони. Така че госпожа комар далеч не иска да ви събуди, като издава този шум. Просто свистенето ѝ, както и последващото го хапане, са част от стратегията ѝ да създаде потомство и да запази вида. (…)
Ароматите, които привличат комарите:
Миризливите крака ще ни помогнат да преборим маларията
Амстердам, 30 май 2011 г. /БТА/ Учени от холандския университет Вагенинген откриха как да преборят маларията, като използват пристрастеността на комарите към уханията, изпускани от миризливите крака, пише сайтът PhysOrg. (…)
Екип изследователи, водени от Ремко Суер, установил, че комарите разпознават 10 “ухания” на човешки крака, предизвикани от бактерии, въдещи се в ходилата. Но някои от тях били определено по-атрактивни за инсектите, отколкото други. Те ги долавят чрез неврони, разположени във власинки в устния си апарат.
Суер впръскал в контейнер въглероден двуокис и добавил пет "ухания" от мръсни чорапи. Той с учудване открил, че комарите не реагирали на газа за няколко секунди, когато са в контакт със зловонията. Това обяснява защо те се отклоняват от главата и се насочват към краката на жертвата в естествени условия.
(…) Най-атрактивен за комарите бил “коктейлът” от миризми, а не тяхната интензивност. Именно изучавайки тази смес учените ще се опитат да манипулират поведението на насекомите-убийци и да се преборят с маларията. (…)
***
Комарите предпочитат хората, които пият бира
Лондон, 28 юни 2011 г. /БТА/ Хората, които обичат да пият бира на открито вечер, е по-добре първо да се напръскат с репелент. Френски учени установиха, че комарите нападат с 15 процента повече почитателите на пивото, съобщи в. “Дейли мейл”.
Най-вероятно миризмата и промените в дъха, предизвикани от бирата, привличат комарите. Възможно е също насекомите вече да свързват миризмата с намалени защитни реакции на жертвите.
Учените от Монпелие са проверили теорията си с 2500 комара Anopheles gambiae и 25 доброволци в Буркино Фасо. Те са пили по литър местна бира, а след това учените са следили колко комара нападат тях и колко други примамки. (…)
***
Микробите по кожата определят колко привлекателни са хората за комарите
Вашингтон, 2 януари 2012 г. /БТА/ Микробите по човешката кожа определят колко привлекателните са хората за комарите - откритие, което може да помогне в борбата срещу маларията, съобщава сайтът Eurekalert, позовавайки се на резултатите от холандско изследване.
Без бактерии потта на хората е неуловима за обонянието и микробните колонии играят ключова роля в индивидуалната телесна миризма, обясняват авторите на проучването от университета Вагенинген.
(…) Изследователите са установили, че индивидите с по-голямо изобилие, но по-малко разнообразие от бактерии по кожата са по-привлекателни за кръвосмучещите насекоми. Когато обаче кожата е обитавана от разнообразни бактерии, е по-голяма вероятността сред тях да има група, отделяща съединения, които отблъскват комарите. Това прави хората с по-разнообразни кожни бактерии по-малко привлекателни за приносителите на маларийните паразити и съответно изложени на по-малък риск да се разболеят. (…)
Интересни факти от миналото:
Откриха най-старата вечеря в стомаха на комар на 46 милиона години
Вашингтон, 15 октомври 2013 г. /БТА/ Американски учен откри в планинска местност в щата Монтана най-старата вечеря на света - изсмукана кръв в стомаха на фосилизиран комар на 46 милиона години, пишат Франс прес и в. “Дейли мирър”.
Насекомото се споминало малко след като се нахранило. То се съхранило в отличен вид, защото попаднало в седимент от глинести шисти. Експертът д-р Дейл Грийнуолт използвал най-нова технология, за да идентифицира кръвта в стомаха на изкопаемото - неизвестен досега на науката комар. Той направил спектрометричен анализ с поляризиран ядрено-магнитен резонанс.
“Това е първият открит фосил на насекомо със съхранена кръв в стомаха”, заяви Грийнуолт.
Ученият отбелязва колко малко са се променили комарите за толкова милиони години. Най-старият фосил на комар, открит от учените, датира отпреди 96 милиона години. Но в него няма следи от кръв. (…)
***
Комарите предпочитат хората заради телесната миризма на пещерния човек
Лондон, 13 ноември 2014 г. /БТА/ Нашите пещерни предци са привличали неустоимо комарите с телесната си миризма и насекомите започнали да ги предпочитат пред другите животни, установи американско проучване, цитирано от в. “Дейли мирър”.
Екипът на проф. Лесли Восхол от университета Рокфелер открил специфични гени в тези инсекти, които ги накарали да търсят човешката миризма. “Това е била доста мъдра еволюционна стъпка”, коментират учените. С нея комарите се преориентирали от трудните за пробиване четинести кожи на животните към по-достъпния човешки епидермис.
Контактът с нашите пещерни предци дал еволюционни предимства на комарите. Край човешките общества винаги се намират водоизточници, където насекомите да могат да се размножават. Хомо сапиенсът е с много по-слабо окосмяване и живее в големи групи, осигуряващи изобилна храна.
Учените изследвали две различни популации комари в Рабай, Кения, обитаващи ареали на неколкостотин метра един от друг. Единият вид инсекти - Аedes degypti formosus - имали тенденция да снасят яйцата си в гората и да се хранят с животни. А братовчедите им Aedes aegypti, които разнасят треската денге, могат да се размножават в кани и стомни и предпочитат човешка кръв.
Анализът на 14 гени в антените на представителите от втория вид показал по-голяма активност. Те били свързани с обонянието им и разпознаването на човешката миризма. Решаваща роля тук играел генът Or4. (…)
Защо ни хапят комарите?
Гените и телесната миризма определят риска за ухапване от комар
Лондон, 23 април 2015 г. /БТА/ Някои хора, за разлика от други, са като магнити за комари. Каква обаче е причината за предпочитанията на крилатите кръвопийци? Обуславяната от гените телесна миризма, отговарят британски специалисти, цитирани от в. “Дейли експрес”.
Авторите на настоящото проучване от лондонския Институт по хигиена и тропическа медицина са установили, че човешките гени определят колко атрактивна е миризмата на тялото за комарите. Хората, които не са толкова привлекателни за кръвосмучещите насекоми, изглежда отделят естествен репелент срещу тях.
За целите на изследването специалистите са тествали двойки еднояйчни и разнояйчни близнаци. Изследователите са установили, че еднояйчните близнаци са по-привлекателни за комарите в сравнение с разнояйчните. Тъй като еднояйчните близнаци имат еднакви гени, учените са стигнали до извода, че генетичният фактор играе роля в риска за ухапване от комар.
"Изследвайки и разбирайки по-добре генетичния механизъм, обуславящ привличането, можем да открием нови начини за предпазване от ухапвания от насекоми и от пренасяните от тях болести", казва ръководителят на изследователския екип д-р Джеймс Логан. (…)
Изследването на британските специалисти, публикувано в научното сп. PLoS ONE, показва още, че бременните жени са по-атрактивни за маларийните комари, както и че по-пълните хора са по-привлекателни за хапещи насекоми.
Какъв е механизмът, по който действа женският комар усети ли, че наоколо има храна?
Комарите подушват храната си, още преди да я видят
Сиатъл, 18 юли 2015 г. /БТА/ Американски учени установиха, че комарите отдалече подушват храната си, много преди тя да попадне в полезрението им, съобщи ЮПИ.
“Следата от въглероден диоксид, изпускана от топлокръвните организми, може да бъде проследена от тези насекоми от 10 метра разстояние”, изтъква авторът на изследването Джеф Рифели от университета във Вашингтон.
За да се установи как комарите реагират на различни миризми, те били поставени във въздушен тунел. По време на експериментите насекомите били стимулирани с една черна точка на пода му. При обикновени условия инсектите не обръщали никакво внимание на отметката. Но когато във въздушния тунел бил впръскан въглероден двуокис, подобен на този, изпускан чрез дъха на бозайниците, комарите веднага се насочвали към черната точка. Те полагали неимоверни усилия, докато се доберат до нея, дори когато били възпрепятствани.
Това поведение на кръвосмучещите насекоми показва, че те контролират реакциите си. В присъствието на въглероден двуокис поведението им се променя и те незабавно започват да търсят потенциалната си жертва. Едва тогава комарите започват да използват зрението и анализират други аромати, за да установят дали те произлизат от куче, елен, крава или човек.
Сега Рифели и екипът му изследват кои точно ухания най-силно отключват хранителните им рефлекси и кои ги отблъскват. Тези проучвания ще изиграят важна роля за изработването на нови репеленти. От направените тестове от учените от Вашингтон се установило, че комарите не се привличат само от една миризма след насочващата диря, а от комплексен микс.
Какво не обичат комарите?
Кокошките предпазват от малария
Лондон, 21 юли 2016 г. /БТА/ Забравете за лосионите и спрейовете срещу комари - най-доброто предпазно средство срещу тях се оказват живите кокошки и бройлери, пише в. “Дейли мирър”.
Учени установиха, че главният разпространител на маларията в Субсахарска Африка, комарът от вида Anopheles arabiensis, упорито избягва тези пернати, когато търси кръв от своята жертва. Опасните инсекти са отблъсквани по естествен начин от кокошките и те, за разлика от хората и добитъка, не могат да бъдат техни гостоприемници.
Комарите много добре "подушват" кокошките и ги избягват. Те не нападат и любимите си жертви, когато са в близост до тези птици. (…)
***
LED светлината привлича по-малко насекомите
Лондон, 16 ноември 2016 г. /БТА/ (…) Учени от университета в Бристол, Англия, констатираха, че LED светлината привлича по-малко насекомите, отколкото светлината от крушки с нажежаеми жички.
Учените инсталирали LED лампи, лампи с нажежаеми жички и флуоресцентни лампи на няколко изследователски обекта в Англия. Над 4000 насекоми били уловени и идентифицирани по време на тестовете. Резултатите показали, че крушките с нажежаеми жички привличат в пъти повече насекомите в сравнение с LED осветлението.
Около 80 на сто от всички посетили изследователските центрове насекоми се скупчили край крушките с нажежаеми жички. Едва 2-3 на сто се доближили до LED лампи. (…)
Учените са на мнение, че са нужни допълнителни изследвания, за да се анализира ефектът от различни видове светлина върху поведението на насекомите.
Резултатите от изследването са публикувани в Ecology and Evolution.
***
Специалисти се научиха как да “изключват” апетита на комарите
Ню Йорк, 11 февруари 2019 г. /БТА/ Учени от университета “Рокфелер” в Ню Йорк успяха да “изключат” апетита на комарите, така че те да изгубят желание да си търсят храна, пише списание “Сел”.
Екипът на Лора Дювал установи, че за да търсят кръв, тези насекоми разчитат на невропептидния рецептор NPLYR7, който много наподобява този на човека. И при хората той регулира апетита. Американските учени са успели да го блокират и комарите са се отказали да търсят кръв.
По време на изследванията споменатите насекоми са били поставени в камера, където постъпвал въглероден двуокис, който ги привлича в процеса на търсене на храна. Комарите били захранвани с истинска и изкуствена кръв. Във физиологичен разтвор към “ястията” им били добавяни антагонисти на рецепторите, отслабващи апетита.
В резултат на изпитанията било установено, че самките, които се хранили с овча и изкуствена кръв, снесли яйца, а онези, които пили от разтвора с блокиращи апетита съединения, не се размножили.
По време на опитите са използвани комари, предизвикващи жълта треска, денге и зика.
***
Учени установиха по какъв начин комарите усещат потта
Вашингтон, 29 март 2019 г. /БТА/ Самките на комарите, които пренасят болестта денге и вируса на зика, усещат човешкото присъствие със специален рецептор, който улавя млечната киселина в потта, съобщава Франс прес.
Матю Деджанаро и неговият екип от университета в Маями са успели да идентифицират гена IR8a, без който тези насекоми губят голяма част от обонянието си. (…)
От десетилетия учените знаят, че комарите биват привличани от потта и млечната киселина, както и от топлината и издишания въглероден двуокис от хората. Но сега за пръв път специалистите успяха да разкрият точните генетични и молекулни механизми, които насочват тези насекоми. (…)
***
Сибирски учени установиха любимата кръвна група на комарите
Москва, 9 август 2019 г. /БТА/ Учени от град Томск установиха, че комарите са привличани различно според кръвната група на хората и за тях е най-вкусна нулевата, съобщава сайтът Лайф.
Изследователи от Сибирския държавен медицински университет констатирали, че тези кръвопиещи насекоми кацат на кожата на хората с кръвна група от първа група /нулева/ два пъти по често, в сравнение с тези от група А /втора група/. (…)
***
Комарите разпознават цветовете и са силно привлечени от червено и оранжево, показва проучване
Сиатъл, 11 февруари 2022 г. (БТА) Комарите разпознават цветовете и са силно привлечени от червено и оранжево, показва американско проучване, цитирано от ЮПИ.
Тези насекоми виждат човешката кожа в червено-оранжево.
Според специалистите цветовете на дрехите, които хората носят, могат да намалят вероятността от ухапване, но това не се отнася за откритите места на кожата.
Изследователите от Вашингтонския университет в Сиатъл са на мнение, че за комарите тя излъчва силен червено-оранжев сигнал, който е много привлекателен.
“Преди време бях казал, че има три основни сигнала, които привличат комарите: човешки дъх, пот и температура на кожата”, припомня Джефри Рифел, професор по биология във Вашингтонския университет в Сиатъл и един от авторите на изследването.
“С това проучване открихме и четвърти: червеният цвят, който може да се намери не само върху дрехите, но и върху кожата на всеки човек”, казва Рифел.
Изследователите установяват, че когато представител на често срещания вид комари Aedes aegypti открие въглероден двуокис от човешки дъх, той започва да търси и специфични цветове - включително червено, оранжево, черно и синьо-зелено, за да се нахрани с кръв. Според учените тези насекоми пренебрегват цветове като зелено, лилаво, синьо и бяло.
“Изглежда, че комарите използват миризми, за да им помогнат да разграничат това, което е наблизо”, обяснява още Рифел. (…)
Проучването е публикувано в изданието "Нейчър комюникейшънс".
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина