site.btaКомпании от България и Република Северна Македония подписаха споразумения за над 3 милиона евро на бизнес форум в Скопие


Компании от България и Република Северна Македония подписаха споразумения за сътрудничество на стойност над 3 милиона евро в началото на двустранния икономически форум под мотото "До един милиард и по-нататък", който се провежда днес в Скопие.
Бизнес форумът бе договорен по време на срещата на външните министри на България Николай Милков и на Република Северна Македония Буяр Османи в рамките на българското председателство на Централноевропейската инициатива и в него участват над 150 представители на бизнес средите от двете страни, представители на търговски камари, както и институции от икономическия сектор на двете страни.
Договори за закупуване на оборудване и технологии, предназначени за винарската промишленост със специализираната в тази сфера българска компания Пим ООД - Хасково сключиха "Парагон урбан уайнъри" (Paragon Urban Winery), "Винарна Мовино" (Винарна Movino) и "Винарна Лазар", на стойност съответно 750 000 евро, 800 000 евро и 600 000 евро.
Споразумение в областта на сигурността и безопасността и доставката на специализирани хибридни превозни средства бе сключено между "Никоб провижън" (NICOB Provision) Република Северна Македония и "Феникс Еър Специал" ООД - гр. Варна, за доставка на специализирани хибридни автомобили на стойност 900 000 евро. Форумът бе открит с приветствия от министър Османи и министър Милков, които подчертаха значимостта на свързаността между двете страни в редица направления.
Стокообменът между двете страни непрекъснато нараства, подчерта Османи, припомняйки, че тази година показателят вероятно за първи път ще надхвърли 1 млрд. евро.
Днешният форум цели стабилизиране и създаване на нови бизнес контакти, които да бъдат използвани в бъдеще по най-рационален начин, отбеляза министър Милков. Двамата министри изтъкнаха значимостта на усилията за по-голямо свързване между двете страни - в енергетиката, транспорта и между бизнеса.
Европейският съюз неотдавна включи Коридор номер 8 в Трансевропейската транспортна мрежа, с което се потвърди неговото значение за инфраструктурната свързаност на региона между Черно и Адриатическо море. Връзката между албанското пристанище Драч и българското Бургас ще отвори нови възможности за икономиките на Албания, Северна Македония и България, подчерта Османи, припомняйки, че неотдавна премиерите на България и Северна Македония поставиха началото на изграждането на две отсечки от източната част на железопътния коридор с цел свързването на жп мрежата на двете държави, което трябва да доведе до намаляване на разходите и времето за пътуване.
Външният министър на Република Северна Македония отбеляза и значимостта на свързаността в газовата сфера, благодарение на което ще бъде възможно от 1 януари 2023 г. Република Северна Македония да се снабдява с газ от повече източници. Това са ясни сигнали за способността да бъдат реализирани конкретни проекти по инфраструктурното и енергийно свързване на двете страни, каза Османи. Той изрази и задоволство от успехите на трансграничното сътрудничество, по което се постига 100 процента усвояване на програмните средства.
По новия програмен цикъл на ЕС са планирани редица следващи инициативи, включително разработването на граничен пункт "Клепало-Струмяни", допълни той.
Българският външен министър Николай Милков изрази съжаление, че положителните тенденции в икономическите отношения между двете страни понякога остават встрани от общественото внимание, макар да не са малко. Българските компании продължават да проявяват значителен интерес, включително инвестиционен, към Република Северна Македония, както и компании от Република Северна Македония към България, отбеляза външният ни министър. Кризите, пред които сме изправени, отново демонстрират необходимостта от все по-тясно икономическо сътрудничество. Сътрудничеството между нас е най-добрият начин да олекотим удара върху бизнеса и нашето население, каза Милков.
Двамата министри отбелязаха също така значимостта на енергийната сигурност в настоящия геополитически и икономически контекст, която по думите им се засилва, включително благодарение на подписания в края на октомври договор за разширяване на капацитета на междусистемната газова връзка в точката "Кюстендил-Жидилово" между газопреносните оператори "ГА-МА" и "Булгартрансгаз".
Представители на търговски и промишлени камари и бизнес обединения от България и Република Северна Македония подчертаха значимостта на това да бъдат решени конкретни проблеми, които възпрепятстват развитието на двустранната бизнес активност.
Пламен Павлов, председател на Българо-македонската търговско-промишлена палата, даде пример с предложението граничните проверки на съвместната граница да се извършват "на едно гише", което би облекчило гражданите и бизнеса и би могло да послужи като пилотен проект. Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), акцентира върху общите проблеми, пред които са изправени малките и средните предприятия в двете страни, както и върху взаимните им интереси. Той указа потенциала за сътрудничество в ИТ сектора, високотехнологичните производства, както и в квалификацията и преквалификацията, което би могло да облекчи общия проблем с недостига на кадри, по който трябва да се работи съвместно.
Предимството на нашия регион е наличието на креативни хора и затова творческите индустрии тук се развиват изключително добре, каза Таков. ИАНМСП има и ще продължава да развива проекти към Западните Балкани, допълни той.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text