site.btaКартини от апликации с вълнени конци създадоха децата от българско училище в Рединг


Урок по апликация с вълнени конци се проведе в българското училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг, Великобритания. Арт техниката е създадена от индианския народ Huichol, живял в западните и централни части на Мексико, и се нарича ниткография.
„Поредната тема в извънкласните ни занимания отново грабна интереса на децата. Този път заложихме на различен вид апликация - ниткография. Тя е част от така наречените „приложни изкуства“. Няма начин да не сме креативни, тъй като трябва да дадем интересни теми на учениците“, разказа специално за рубриката БГ Свят на БТА преподавателката в българското училище Виктория Влаховска.
Вариантите за изработване на ниткография са няколко. Може да се работи с конци, нарязани с различна дължина, лепило, картон и четка. Апликацията може да се постави и върху дървена основа, с помощта на малки пирони и чук. Пироните трябва да се заковат на около един сантиметър разстояние, след това нишките се издърпват върху тях. Ниткография може да се направи и като върху картона се залепят ситно нарязани конци.
„Това е една доста интересна и забавна за изпълнение дейност. Развива въображението, вниманието, както и фината моторика. При този начин на апликиране се използват вълнени конци, вълна с вискоза, конци за бродиране с най-разнообразни цветове, лепило и картон за основа“, обясняват от просветното средище.
Преподавателите в училище „Д-р Петър Берон“ подбират темите в извънкласните часове, така че да има връзка с различните предмети, които се изучават в училищата в България.
В кръжоците по рисуване децата упражняват различни техники и апликации или се запознават с творчеството на известни български художници. Когато моделират и конструират, те разработват кулинарни теми или правят кукерски маски и мартеници. Сред следващите инициативи на учебното заведение ще бъде изработването на музикален инструмент в часа по музика. Предстоят теми, посветени на Васил Левски, на 3 март, ще бъде изработен и 3D модел на Мадарския конник.
„Групата на по-малките ученици води колегата Бистра Божкова, а групата на големите я водя аз. И двете сме завършили „Иновации в началното образование“ към Шуменския университет“, разказа още Виктория Влаховска.
В българското училище „Д-р Петър Берон“ в гр. Рединг се обучават 48 ученици, на възраст от 4 до 14 години. Учебните програми, по които възпитаниците му учат, са на Министерството на образованието и науката. В училището работят петима учители.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text