site.btaТПС: Руски имигранти в Израел подадоха жалба във връзка с последиците от санкциите срещу Русия


Изключването на Русия от банковата комуникационна система СУИФТ (SWIFT) има неочаквано въздействие в Израел, където хиляди имигранти от Русия, Украйна и Беларус нямат достъп до финансови услуги. Разочаровани от липсата на реакция от страна на израелските банки, тези имигранти подадоха жалба до Върховния съд на Израел, разказва израелската новинарска агенция ТПС.
"Имигрантите от тези страни срещат сериозни затруднения при прехвърляне на законни спестявания и заплати в Израел. Половината от тях съобщават за пречки, въпреки че разполагат с всички необходими документи", каза София Туполев - ръководителката на Асоциацията за икономическа интеграция, която подаде жалбата.
Тези, които подадоха жалбата, искат регулаторни промени след като документираха широко разпространени проблеми, най-вече свързани с откриването на сметки и парични преводи в чужбина.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Западът наложи сериозни санкции на руската финансова система, като изключи големите руски банки от мрежата СУИФТ. Тя се използва за обмен на финансови съобщения между банки по целия свят. Санкции са наложени също на банковите системи в Иран, Северна Корея, Беларус, Сирия и Венецуела.
През периода 2022-2024 г. в Израел пристигнаха около 80 000-100 000 нови имигранти от Русия и Украйна. В анкета, проведена от асоциацията, половината от над 1000 респонденти съобщават, че са им били отказани банкови услуги, а 70 % от тях заявяват, че проблемите им остават нерешени или само частично решени.
Жалбата е насочена към Банката на Израел с молба съдът да издаде наредба за създаване на ясни и последователни политики относно прилагането на международни санкции от израелските банки.
Пречките пред новите имигранти не се дължат само на санкциите, но и на неспособността на израелските банки да намерят разумен баланс между спазването на правилата и правата на новите граждани на Израел.
Говорител на Централната банка на Израел (Bank of Israel) заяви, че институцията не може да коментира въпрос, който в момента е в процес на разглеждане от Върховния съд. Съдебното изслушване, насрочено за утре, беше отложено.
"Проблемът е в отношението на израелските банки към риска на нулевата толерантност", каза Одед Форер, бивш председател на Комисията по имиграция и абсорбция. "Банките чуват думата "Русия" и отказват да работят с тези хора. Много нови имигранти не могат да си открият банкова сметка, а още повече се сблъскват с проблеми при прехвърляне на пари."
Елина Мангасарян, международен експерт по правни технологии, сподели своето разочарование след имиграцията си в Израел през 2022 година. "Като човек, запознат с международните банкови системи, се чувствах като обущар без обувки, казва тя. "Всеки път срещах пречки, които не можех да разреша, или решаването им отнемаше твърде много време и усилия."
Форер добави, че е необходимо Централната банка на Израел да издаде ясни указания относно обработката на случаи, свързани с имигранти от страни, обект на международни санкции.
Мангасарян подчерта, че решение в полза на имигрантите ще насърчи модернизацията на израелската банкова система.
"Израел губи не само пари, но и ценни професионалисти", каза Туполев. "Израелските банки трябва да се справят с този проблем по професионален начин", призова тя.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина