site.btaОБНОВЕНА Протестът на наемателите приключи, след като Столичният общински съвет отложи разглеждането на нова наредба за общинските жилища


Протестът на наемателите приключи, след като Столичният общински съвет гласува да бъде отложен за разглеждане проектът на нова наредба за общинските жилища. Според нея наемателите ще могат да се възползват от общинското жилище за срок от пет години.
С плакати с надписи „Създавате корупция, вместо да я премахнете“, „Отмяна на срочните договори“, „Не ни превръщайте в бездомници!“, „Един дом едно право“ наематели на общински жилища се събраха пред сградата на Общината преди началото на редовното заседание, в чийто дневен ред бе новата наредба. След гласуване точката бе отложена за разглеждане, а общинските съветници решиха да бъде създадена работна група за преразглеждане на текстовете.
Живея в общинско жилище. Нашата сграда е от два входа, които са със статут на общежитие. Ние сме третирани като собственици. Грижим се за жилищата, ремонтираме ги за наша сметка, теглим кредити, разказа за БТА Виктория Николова. Новата наредба ще засегне 7000 семейства на територията на Столичната община. Плащаме си всички сметки, но нямаме правата да закупим жилището, когато направим тези пет години, предвидени в новата наредба, посочи тя. Според наредбата критерий е да не се надвишава доход от 638 лева. Аз не знам дали има хора, които получават такива доходи изобщо. Така че ние всичките надвишаваме този доход, коментира Николова.
Според нея има много въпроси, които тази наредба повдига. Ние в момента се грижим за цялата сграда, ремонтираме за наша сметка общите части и сменяме дограми, боядисваме и т.н. В крайна сметка хората, които ще бъдат настанени за пет години, мислите ли, че ще ремонтират, ще полагат някакви усилия? Не. Сградите ще се рушат, ако изобщо има настанени хора, които изобщо отговарят на тези условия, коментира тя. Според нея наредбата противоречи на законите, действащи на територията на България, законите, които действат и в Европа. В Европа никой човек, настанен в общинско жилище, не бива изгонен. Например, във Виена хората, настанени в общинско жилище, прекарват живота си там, каза Николова.
Проектът на новата наредба много завоалирано симулира привилегия за хората с инвалидност, но всъщност това е една реална дискриминация, коментира Мария Митрева, която от над 20 години е социален работник. Това се обособява като единствената група с привилегия с безсрочни договори, но реално не са безсрочни. Те са обвързани с доходна политика и всеки един лев, който един инвалид надвиши, го поставя в реален риск от напускане на жилището, което обитава, добави тя.
Социалните добавки на инвалидите са включени в образуването на подоходния критерий, от което много неприятно се изненадахме, каза Мария Митрева. Това са социални добавки, компенсация на страдания и за здравни нужди. Много голяма част от хората, които са засегнати, са семейства с деца с инвалидност над 90%, каза тя. Тези деца получават към момента около 1200 лева социална добавка, което автоматично ги изключва от тази привилегирована група, посочи Мария Митрева. Наредбата въобще не е социална и реално се получава така, че колкото по-тежка е инвалидността, толкова по-малко права получават хората. И този парадокс на симулирана привилегия, много държа да подчертая, това е всъщност реална дискриминация, коментира още Митрева.
Очаква се наредбата да въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Целта е помощта да отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние, посочват вносителите на доклада Борис Бонев ("Спаси София"), Росица Николова ("Спаси София"), Диана Тонова ("БСП за България"), Вили Лилков ("Синя София"), Деян Николов ("Възраждане"), Емил Димитров ("Възраждане"), Ася Тодорова ("Има такъв народ").
Никой няма да бъде извеждан от общинското жилище, след като изтече петгодишния срочен договор. Никога това не е било намерение, заяви общинският съветник Борис Бонев. След като бе гласувано да бъде отложен за разглеждане проектът на новата наредба той заяви, че Общинският съвет на София е станал жертва на имотна мафия и на страха от реформи.
Тази наредба по никакъв начин не ограничава злоупотребите с общински жилища, каза независимият общински съветник в София Ваня Григорова. По думите ѝ предложението за нова наредба предвижда „не на пет години - всяка година настанените в общински жилища подават заявления и предоставят абсолютно същите документи, с които са кандидатствали за общинско жилище“.
/НН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина