site.btaПолзите, които България има от членството си в Европейския съюз трябва да се повтарят от най-различни трибуни, заяви проф. Добромир Добрев


Ползите, които България има от членството си в Европейския съюз (ЕС) трябва да се повтарят често от най-различни трибуни и да се говори за това, заяви преподавателят по философия в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“ проф. Добромир Добрев по време на конференцията в Шумен по проекта на Българската телеграфна агенция (БТА) "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).
Той припомни, че за 2023 г. България е получила около 2 милиарда и 800 милиона евро от фондовете на Европейския съюз. „България е един голям бенефициент в рамките на Европейска съюз и страната ни има големи икономически ползи от членството си в него. Друг е въпросът по отношение на наличието на административния капацитет в страната, който да използва този ресурс и, разбира се, да се даде достъп на повече фирми, частни фирми до този ресурс и да има по-ясни правила за кандидатстване", каза проф. Добромир Добрев.
По думите му България във време, в което настъпва несигурност и разклащане на международния ред, получава сериозна икономическа сигурност от членството си в Европейския съюз и от членството си в Шинген. Той изрази надежда, че това ще стане и със скорошното членство в еврозоната. Това според проф. Добрев наистина е една гаранция за икономическата стабилност на страната във време на промени.
Той подчерта, че Европейският съюз е основният партньор на държавите от Западните Балкани, които тепърва предстои да влязат в Съюза. По думите му 67 на сто от цялата им търговия е свързана с евросъюза. "Това е сериозен дял, като имаме предвид, че Китай, който се опитва да стъпи на Балканите, има девет процента дял в търговията. Европейският съюз помага много за извършването на реформите. Около 6 милиарда са дадени под формата на заеми и грантове за осъществяване на реформи в тези страни", заяви проф. Добрев. Той добави, че има и различни други дейности, които Европейският съюз инициира по отношение на тези страни, за да подпомогне членството им." Така, че в този свят, в който сега други сили се опитват да стъпят на Балканите, визирам Китай, който прави конкретни опити през Сърбия и Унгария, Европейският съюз е важно да показва присъствие на Балканите и във Западните Балкани, в частност и да търси начини за по-бързо приобщаване на тези страни в рамките на евросъюза", коментира той.
Проф. Добромир Добрев допълни, че до 2027 г. Европейският съюз ще вложи като инвестиции 28 млрд. евро в Западните Балкани.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина