site.btaСектор за кенгуру-грижа за преждевременно родените бебета беше открит в „Майчин дом“


В Интензивния сектор към Клиниката по неонатология в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология „Майчин дом“ беше открит Сектор за кенгуру-грижа за преждевременно родените бебета. Това е сериозна стъпка напред в неонатологичната грижа, като подобно отделение в страната не съществува и има от какво да се учат останалите болници, каза директорът на „Майчин дом“ проф. Иван Костов по време на церемония за откриването на сектора. Благодарност към ръководството на болницата изрази проф. Боряна Слънчева, неонатолог в клиниката.
Проф. Слънчева благодари и на фондацията „Лазар Радков“, помогнала изключително за възможността за създаването на сектора, както и на фирмите дарители, осигурили обзавеждането на структурата. Трябва да минем на по-високо ниво на психологическа подкрепа за родителите и нашата клиника ще се справи, каза още проф. Слънчева. Ще разработим програма за обучение на родителите за грижа за недоносените си деца, за да бъдат спокойни и да знаят, че могат да се справят с предизвикателствата в отглеждането на рисково новородено дете, допълни тя. По думите ѝ в сектора за кенгуру-грижата ще бъдат настанявани деца, които са в стабилно състояние, около 10 дни преди изписването им. Майките на бебетата ще могат да бъдат с тях денонощно.
Над 50 доброволци участваха с помощ за създаването на сектора, включиха се много фирми, които осигуриха техника и материали, посочи Лазар Радков от едноименната фондация.
Секторът за кенгуру-грижа ще разполага с 11 стаи и зала за реанимация, каза доц. Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология. Стаите ще бъдат оборудвани с легла за родителите и с апаратура за бебето.
Средногодишно в интензивното отделение на „Майчин дом“ се лекуват 650-850 рискови новородени деца, голяма част от които са родени преди определената крайна дата за раждането им, се посочва на сайта на болницата.
Кенгуру-грижата се въвежда за пръв път в Богота, Колумбия през 1978 г. заради липса на достатъчно кувьози, необходими за недоносените бебета. С метода, заместващ липсващата апаратура, бебето се поставя голо върху гърдите на майката - кожа до кожа, и резултатите са показали, че се постига оптималната телесна температура, по-равномерно дишане, а нуждите от допълнителен кислород и апаратно подпомагане намалява.
Отец Николай от църквата „Възкресение Христово“ в Челопечене отслужи молебен за здраве.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина