site.btaЕрдоган е назначил правен екип за изготвяне на нова конституция


Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че е назначил екип от правни експерти, които да започнат работа по нова конституция, която според критиците би могла да му позволи да остане на власт след 2028 г., когато изтича настоящият му мандат, предаде Асошиейтед прес.
Ердоган, който ръководи Турция като президент от 2014 г. и беше министър-председател повече от десетилетие преди това, се застъпва за нова конституция, твърдейки, че настоящата, която е изготвена след военен преврат през 1980 г., е остаряла и съдържа в себе си елементи на военно влияние, въпреки че е била изменяна няколко пъти.
„Към вчерашна дата съм назначил 10 правни експерти, които да започнат работа, и с тези усилия ще продължим с подготовката за новата конституция. В продължение на 23 години многократно демонстрирахме искреното си намерение да увенчаем нашата демокрация с нова гражданска и либертарианска конституция“, каза Ердоган в реч пред областните управители от своята (управляваща) партия.
Съгласно настоящата конституция Ердоган не може да се кандидатира отново, освен ако не бъдат свикани предсрочни избори или не бъде променена правната рамка. Критиците виждат натиска за нова конституция като възможен път за преизбиране, позволяващ правни промени, които биха заобиколили конституционните ограничения на мандатите.
Ердоган, който става все по-авторитарен през годините, отрече да се стреми към нова конституция, за да остане на власт, заявявайки миналата седмица, че не иска новата конституция за себе си, а за страната, посочва АП.
Управляващата партия на Ердоган и нейните националистически съюзници нямат необходимите гласове, за да въведат нова конституция. Някои анализатори смятат, че неотдавнашните усилия на правителството да сложи край на десетилетния конфликт с войнстващата Кюрдска работническа партия (ПКК) са част от стратегията за спечелване на подкрепата на прокюрдска партия в парламента за нова конституция.
Усилията за въвеждане на нова конституция идват само няколко месеца след като кметът на Истанбул и ключов съперник на Ердоган – Екрем Имамоглу, беше арестуван и вкаран в затвора по обвинения в корупция, припомня АП. Арестът му е широко възприеман като политически мотивиран, въпреки че правителството настоява, че съдебната система на Турция е независима и свободна от политическо влияние. Арестът на Имамоглу предизвика масови протестни демонстрации, призоваващи за освобождаването му и прекратяване на демократичното отстъпление на Турция под ръководството на Ердоган.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина