site.btaТова не е мач, който сме спечелили, за да се хвалим, каза българският евродепутат Ивайло Вълчев по повод доклада на ЕП за Северна Македония


Това не е футболен мач, не е състезание, което сме спечелили, за да се хвалим. Може да се похвали всеки човек, който е на страната на здравия разум, каза пред журналисти в Европейския парламент в Страсбург българският евродепутат Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) по отношение на отпадналите препратки за език и идентичност от доклада за напредъка на Република Северна Македония към ЕС.
Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет днес с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург. Това е първият доклад за напредъка на Република Северна Македония по европейския ѝ път за последните три години.
Проектодокладът за напредъка на страната по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличната в него формулировка "македонски език и идентичност".
В приетия от ЕП доклад препратките към език и идентичност бяха заличени след внесени писмени поправки от евродепутатите Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“).
"Можем да се похвалим с това, че залата, съответно този парламент, проявиха разум и не допуснаха в един стандартен, прагматичен доклад, който трябва да представлява просто една моментна снимка на ситуацията в една страна, да бъдат засягани такива дълбоки философски, идеологически въпроси като идентичност", допълни Вълчев.
Той посочи, че на езика и идентичността не им е мястото в доклада.
"Нищо от това, което се случва тук (в ЕП около гласуването на доклада), не застрашава по никакъв начин и няма за цел да посегне нито върху националната идентичност, нито върху езика. Тези хора, повече от естествено е, в 21 век да се чувстват такива, каквито искат, и да определят езика, който говорят, като такъв, какъвто искат", заяви Вълчев.
"Повече от ясно е, че ние в България, като съвременни хора сега в 21 век, ние нямаме никакъв проблем и с езика, който се говори в нашата съседка, и с тяхната идентичност, но имаме проблем с това, че при тях има политици, които се хващат за думата идентичност и я пренасят назад във вековете и така превръщат исторически личности и събития от нашата история (на България), очевидно от нашата история, във факти и личности от собствената си история. Тази възможност днес не им беше дадена", коментира още Вълчев.
По отношение на доклада българският евродепутат каза, че той "прави една немного радостна картина за обществения и политическия живот в Република Северна Македония", като се позова на констатациите за корупцията, медийните и гражданските свободи и за концентрацията на власт. Според Вълчев тези неща не изглеждат така, както би трябвало да изглеждат в една страна, която наистина иска да стои на прага на ЕС.
Българският евродепутат каза още, че по време на подготовката на този доклад, преди той да стигне до залата, са имали "абсолютно ясното впечатление, че се прави опит да бъде подарен на това правителство в момента (правителството на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски), един доклад, който да му осигури добра стартова база за местните избори в Република Северна Македония", които предстоят тази есен.
Вълчев подчерта, че е представител на България в Европейския парламент и по никакъв начин не го интересува и не може да се бърка в това, какво се случва там по време на тези избори.
Евродепутатът заяви, че от тук нататък Скопие трябва да прочете доклада, да види какви са констатациите в него и да работи, като спазва всички договори, които вече е подписала, и публикува текстовете им, за да може гражданите сами да си съставят мнение за тях.
Според Вълчев в Република Северна Македония наистина има хора, които искат да бъдат част от евросъюза. "Пропастта между управляващата в момента партия (ВМРО-ДПМНЕ - бел.ред.) и нормалните граждани на Република Северна Македония не просто е голяма, а тя се увеличава постоянно. Но това са решения, които трябва да вземат гражданите на тази страна, имат избори, такива решения са вземат на избори", каза евродепутатът.
/СУ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина