site.btaДружество за ООН в България: Българските младежки делегати организираха редица срещи с младежи в страната под надслов “Младежки диалог за ООН”


През месец юни 2025 г. българските младежки делегати към ООН с мандат 2024-2025 г. – Светослава Симеонова и Емили Караколева – проведоха поредица от фокус групи с млади хора на възраст между 15 и 29 години в три български града: Пловдив, Габрово и Перник. Инициативата е част от мандата им и има за цел да даде възможност на младите хора да споделят своята гледна точка по ключови теми, свързани с Целите за устойчиво развитие на ООН (ЦУР) и Световната програма за действие за младежта.
В рамките на 90-минутна интерактивна сесия, делегатите представиха резултатите от проведената в началото на годината национална анкета сред над 1200 млади българи, както и основни акценти от участието си в форуми на ООН в Ню Йорк през февруари и април. Участниците имаха възможност да споделят кои теми ги вълнуват най-много, какво знаят за Целите за устойчиво развитие и какви решения биха предложили на най-наболелите според тях въпроси. Срещите се проведоха в и със съдействието на Младежките центрове в Пловдив, Габрово и Перник.
В Пловдив младежите поставиха акцент върху психичното здраве, достъпа до културни мероприятия, проблемите с градския транспорт, качеството на образованието и насилието в училищна среда. Участници с украински произход споделиха лични истории за адаптацията си, а ученици и студенти подчертаха липсата на пространства за младежки инициативи и достъпно финансиране. Една от идеите бе създаване на младежки фонд за превенция на агресията и насърчаване на приобщаването.
В Габрово един от основните акценти бе здравеопазването и нуждата младите хора да бъдат наистина чути от институциите. Участниците споделиха и за трудностите при намирането на информация за възможности за развитие и подкрепа. На срещата присъстваха и представители на местния Младежки парламент, които направиха предложения за това как идеите на младежите да получават по-системна институционална подкрепа и реализация.
В Перник участниците акцентираха върху липсата на мотивация и иновации в образователната система, както и недостига на клубове по интереси. Бяха предложени конкретни решения като овластяване на ученическите съвети и парламенти, изграждане на по-добра връзка между училища и младежки центрове, и използване на социалните мрежи за информиране и ангажиране на връстниците им.
В някои от срещите участие взеха и новоизбраните младежки делегати към ООН с мандат 2025-2026 г. – Вяра Трифонова и Виктор Цветанов, чийто пасивен мандат започна след избора им на 11 юни. Те имаха възможност да се запознаят с процеса по събиране на мнения от младежите и активно се включиха в дискусиите.
“Този формат на срещи дава възможност на младите хора да се запознаят с мисията и целите на ООН, като в същото време се стремим да „преведем“ езика на международните институции на достъпен за младежите начин. Целта е те да осъзнаят, че тяхната активна гражданска роля е ключова за изпълнението на Целите за устойчиво развитие до 2030 г. и че техният глас има значение – както на местно, така и на глобално ниво.” споделиха Емили и Светослава.
Фокус групите продължават като следващата е планирана за 21-ви юли в Младежкия център в Стара Загора. Серията от събития се провеждат и като част от подготовката за представянето на българските младежки делегати към ООН в рамките на 3-ти комитет на Общото събрание на ООН през есента на 2025 г.
СНИМКИ: Снимки фокус групи
За програмата
Програмата „Български младежки делегати към ООН“ се координира от Дружеството за ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи на Република България. Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят. С Програмата България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище.
/ВМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина