site.btaТанцова формация „Галени моми и момци с китка“ ще покаже в Лион танц „Завило се вито хоро“ и ще участва в спектакъла „Завръщане към корена“


Танцова формация „Галени моми и момци с китка“ в Гелзенкирхен/Есен, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
За предстоящия събор се подготвяме много усилено. Работим по поставена хореография и неуморно репетираме, за да изпипаме всеки детайл в танца. Събираме се два пъти в седмицата и паралелно подготвяме и други две участия на формацията, посочиха в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Галена Димова и Евелина Стефанова, ръководители на Танцова формация „Галени моми и момци с китка“ в Гелзенкирхен/Есен.
С голямо вълнение ще представим танца „Завило се вито хоро“ по музика на доц. Стефан Мутафчиев, хореография на доц. д-р Димо Енев (директор на Ансамбъл „Тракия“ и преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив), либрето по мотиви от стихотворението „Българско хоро“ с автор Таня Мазева, разказаха още двете ръководителки на танцовата формация.
Те добавиха, че освен този танц подготвят и участието им в спектакъла „Завръщане към корена“, който е по идея на ръководителя на група „Хоро“ във Фрайбург Лютвие Генчева.
Както БТА писа, в спектакъла „Завръщане към корена“ на сцената в Лион ще участват „Канатица“ (Страсбург, Франция), „Сборна дружина“ (Лондон, Англия), „На мегдана“ (Гандия, Испания), „Галени моми и момци с китка“ (Есен/Гелзенкирхен, Германия), Танцов състав „България“ (Палма де Майорка), „Хоро“ (Фрайбург, Германия), „Нестинари“ (Берлин, Германия). Всички са обединени от темата на събора в Лион - „Събрали ми се, събрали“.
„В „Завръщане към корена“ ще участваме седем различни групи, всяка от които твори в различни точки на Европа. Ще се качим за първи път на сцената в Лион обединени, за да разкажем нашата приказка. Всяка група ще представи танц от различна фолклорна област, а финалът ще се изиграе от всичките 120 танцьори, взели участие в този спектакъл“, посочиха Галена Димова и Евелина Стефанова.
Двете разказаха, че до момента танцовата група „Галени моми и момци с китка“ е участвала в две издания на пътуващия събор „На мегдана на другата България“:
„За първи път участвахме в Прага през 2023 година, където представихме танца „По розобер“, поставен ни тогава от бъдещия магистър-хореограф Даяна Пенкова, с който тя защити с отличие своята магистърска степен. Следващата година бяхме участници на събора в Палма де Майорка и представихме танца „Родопска приказка“ по хореография на Мирослав Димитров, художествен директор и хореограф на Ансамбъл „Пирин“, Благоевград“.
За БТА те представиха и историята на танцовата формация.
„Галени моми и момци с китка“ е създадена през 2023 година по случай участието на групите „Галени моми и момци“ в Гелзенкирхен с ръководител Галена Димова и „Китка“ в Есен с ръководител Евелина Стефанова на събора „На мегдана на другата България“ в Прага.
„Любовта на танцьорите ни към българския фолклор и желанието ни да намираме съмишленици, с които да споделяме своята страст към народните танци, желанието и стремежа ни да пазим и тук, далеч от родината, българските традиции и да ги предаваме и на децата ни, ни обединиха в една обща формация“, разказаха Стефанова и Димова.
На събора в Прага участвахме с общ проект, но като отделни групи. Тогава излязохме с част от нашите групи заедно на сцената и представихме танца „По розобер“. След успешното ни общо представяне се зароди идеята за една обща формация на групите и през следващата година за събора в Палма де Майорка вече формацията имаше свое име, идващо от имената на двете групи, свое лого и обща цел - да бъде винаги част от мегдана и винаги като една обща формация, добавиха те.
По думите им, членовете на формацията „Галени моми и момци с китка“ към момента са 20, на възраст между осем и 68 години. Всички са българи, като преобладават жените, но имаме и двама мъже и деца, които внасят пъстрота в състава ни, посочиха ръководителките.
„Всички сме самодейци, някои са танцьори, занимавали се дълги години в България с народни танци, а други са влезли в залата за първи път тук, в Германия, но от абсолютно начинаещи станаха истински танцьори. Танцуваме само български народни хора, творим и сами разработваме хореографии. Нямаме професионален хореограф, ръководителите сме самодейци, дългогодишни танцьори, които с много любов и желание предаваме наученото и продължаваме да учим нови хора, които да покажем на танцьорите и да ги разработим в хореографии“, споделиха още Димова и Стефанова.
Те допълниха, че за проектите им за събора „На мегдана на другата България“ работят с хореографи от България, като там представят техните авторски хореографски танци.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина