site.btaАгенция „Митници“: Рекордно количество кокаин откриха митническите служители на Митнически пункт Капитан Андреево


В резултат на проведената операция “Ориент Експрес” митническите служители на МП Капитан Андреево задържаха рекордно количество от 205.940 кг кокаин, укрити в пет куфара. Това е най-голямото количество кокаин, задържано на сухопътните граници в България.
Подробности за разследването предоставиха пред медиите Теменужка Петкова, министър на финансите, Даниел Митов, министър на вътрешните работи, Георги Димов, директор на Агенция „Митници“, главен комисар Боян Раев, директор на ГДБОП –МВР и Иван Стоянов, окръжен прокурор на град Хасково, който откри пресконференцията и представи обстоятелствата по случая.
Тогава когато институциите работят заедно резултатите са добри и доказваме, че България пази границите на ЕС, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова.
След 4 години политическа безтегловност, когато институциите са в координация, резултатите са очевидни, коментира вътрешният министър Даниел Митов и допълни, че операцията е изцяло българска и вече е осъществена координация с партньорските служби.
Георги Димов, директор на Агенция „Митници“ коментира, че в деня на задържането на наркотика през ГКПП Капитан Андреево са преминали над 10 000 леки автомобила, а задържането е резултат от координирани действия на над 100 човека от различни служби, като движението на превозното средство е било под контрол от границата със Сърбия към ГКПП Капитан Андреево.
Стефан Бакалов, началник отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ уточни, че митническите служители са работили по предварително заложен рисков модел.
Директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев благодари на МВнР, които са оказали съдействие при операцията, а на журналистически въпрос уточни, че към момента се установява съпричастността на и други български граждани.
На 18.07.2025 г. на пункта пристига лек автомобил Land Rower с дипломатически номер, управляван от български гражданин. В колата пътували от Белгия през България за Турция още двама пътници - един мъж, гражданин на Демократична Република Конго с дипломатически статут и жена с белгийско гражданство. В рамките на операция “Ориент Експрес” превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка от митническите служители на отдел „Борба с наркотрафика“. При проверката е включено и митническото куче Рая, обучено да надушва наркотици, което се насочва към четири куфара в багажното отделение и един на задната седалка зад водача. Куфарите са сканирани с мобилна рентгенова апаратура, при което са отбелязани необичайни плътности. След отварянето им се установява, че вместо с личен багаж в тях са укрити общо 179 пакета, съдържащи бяло прахообразно вещество. Направения полеви наркотест показва реакция на кокаин с общо бруто тегло 205.940 кг. Кокаинът е на стойност 37 069 200 лева по цени за нуждите на съдопроизводството.
Извършени са множество оперативно-издирвателни мероприятия на територията на страната.
По случая е образувано досъдебно производство от разследващ митнически инспектор под надзора на Окръжна прокуратура – Хасково. Окръжна прокуратура - Хасково привлече като обвиняеми Д.Х.,на 43 г., български гражданин, Ж.М., на 40 г., гражданин на Демократична Република Конго, притежаващ дипломатически паспорт, и Д.А., на 54 г., белгийска гражданка, родена в Република Конго, за това, че са направили опит без надлежно разрешително да пренесат през границата на страната - от България в Турция, високорисково наркотично вещество. Деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини. Престъплението е квалифицирано по чл.242 ал.4 вр. ал.2 вр. чл.18 ал. 1 от Наказателния кодекс. Тримата обвиняеми са задържани за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Предстои Окръжна прокуратура -Хасково да внесе искане в съда за определяне на мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо тях. По делото се извършват действия по разследването.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина