site.btaАНА-МПА: Съветът за сигурност на ООН обсъжда, под гръцкото председателство, премахването на санкциите срещу Сирия


Съветът за сигурност на ООН заседава за редовния си месечен брифинг за Сирия, председателстван от гръцкия външен министър Йоргос Герапетритис, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
Брифингът ще бъде проведен от специалния пратеник на генералния секретар на ООН Геир Педерсен и директора на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси Рамеш Раджасингам и ще бъде последван от консултации при закрити врати.
Срещата се провежда, докато временният президент на Сирия Ахмед ал-Шараа и бивш лидер на организацията „Хаят Тахрир аш Шам“ (HTS), която беше определена за терористична организация от Съвета за сигурност на ООН, осъществява широки дипломатически стъпки за възстановяване на международния авторитет на страната.
На 13 май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви премахването на всички санкции на САЩ срещу Сирия след среща в Саудитска Арабия с лидерите на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC). Според Белия дом искането е дошло от престолонаследника принц Мохамед бин Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Същевременно Тръмп отправи пет искания: нормализиране на отношенията с Израел в рамките на Авраамовите споразумения (серия документи за нормализиране на отношенията между Израел и арабските страни – бел. ред.), изтегляне на всички „чуждестранни терористи“ от Сирия, експулсиране на палестинските бойци, подкрепа срещу възраждането на Ислямска държава (ИД) и поемане на отговорност за центровете за задържане на ИД. Очаква се те да бъдат повторени на срещата.
На 20 май върховният представител на ЕС Кая Калас обяви решението на външните министри да премахнат всички икономически санкции срещу Сирия, при условие че има напредък в реформите.
Педерсен приветства развитието, като каза, че премахването на санкциите „може да отключи регионална подкрепа и основни услуги“.
Гръцките позиции за Сирия:
За Атина стабилна и просперираща Сирия е в интерес на регионалната стабилност.
Подкрепата на Атина за Сирия не е безусловна: спирането на санкциите е условно, постепенно и обратимо. Условието, поставено от Атина, е уважение към религиозните и етническите общности и приобщаващ политически преход, който да се погрижи за всички граждани на страната без външна намеса.
Също така за Атина преходното правителство трябва да демонстрира на практика своя ангажимент към международното право, включително международното морско право, като вземе предвид интересите на своите европейски съседи.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина