site.btaПлевен ще бъде домакин на Международния фестивал "Акордеомания-2019" от 6 до 9 юни
BOBSTH  10:57:31  27-05-2019 
 PP1056BO.026
 Плевен - фестивал - акордеон
 
 Плевен ще бъде домакин на Международния 
 фестивал "Акордеомания-2019" 
 от 6 до 9 юни
 
 
 Плевен, 27 май /Малин Решовски, БТА/
 Плевен ще бъде домакин на Международния акордеонен фестивал "Акордеомания-2019" от 6 до 9 юни. Това съобщи за БТА Румен Тодоров - ръководител на сдружението, организатор на събитието.
 Той уточни, че за първи път в България се организира акордеонен фест, който предлага в едно събитие конкуренция, обмяна на опит, концерти и творчески контакти с едни от най-големите имена в акордеонното изкуство. Идеята е форумът да бъде място за творчески обмен между международно признати творци с млади музиканти от цял свят, на които ще предложат възможности за израстване, каза Тодоров.
 Фестът включва 13 категории, разпределени в четири направления - класическа музика, забавна музика, фолклор и камерна музика. Конкурсът ще завърши с галаконцерт на победителите от всяка възрастова категория. Международно жури от Русия, Франция, Сърбия и България ще оценява участниците.
 За първи път в България ще има селекция на изпълнители за състезанието "Световен трофей", организирано от Световната конфедерация на акордеона. 
 Новото, което отличава конкурса в категорията фолклор, са изискванията към акордеонистите да представят не само своите умения като солисти, но и способност да съпровождат изпълнението на народни певци и инструменталисти, посочи Тодоров.
 Фестивалът включва майсторски класове на педагози от Русия, Франция и България.
 В рамките на феста ще изнесат концерти световноизвестният руски акордеонист Юрий Шишкин - на 6 юни, Пламен Димитров и Ангел Чакъров - на 7 юни. Подробности за участие в събитието могат да се научат чрез festival@accordiomaniaart.com.
 
 /ПП/
 
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина