site.btaКимоното - елегантност, история и усещане за вечност, е мотото на изложба в Културния център "Тракарт"в Пловдив
BOBSTH 07:50:01 01-09-2021
PP0741BO.032 07:50
Пловдив - кимоно - изложба
Кимоното - елегантност, история и усещане за вечност,
е мотото на изложба в Културния център "Тракарт"
в Пловдив
Пловдив, 1 септември /Дима Шопова, БТА/
Кимоното - елегантност, история и усещане за вечност, е мотото на изложба, която ще бъде показана в Културния център "Тракарт" в Пловдив. Тя се организира от Снежана Накатани, с подкрепата на посолството на Япония у нас, и ще бъде открита на 2 септември. Посланието на изложбата на кимона е "Давам нещо от себе си, което е веднъж в живота - за цял живот", а целта на Накатани, изразена в интервю за БТА, е да покаже на българската дама автентичното японско изкуство - кимоно, да разкаже неговата история, както и да направи препратка за използването на детайли от него в съвременната дамска мода.
Идеята на Снежана Накатани да вмъква кимоното в дизайна на европейски дрехи и организирането на изложбата узряват почти три години. Обичам японските кимона, била съм модел на кимона и с годините придобих богата колекция, но това е изкуство, което трябва да се представя, категорична е Накатани. Изложбата се показва за първи път както у нас, така и Европа, а Пловдив е избран, защото е родният град на Снежана.
През трите дни ще бъдат показани различни техники, някои от които са на 500 години, за изработване на кимоно, които, по думите й, могат да се използват в съвременността. Всяка дама може да бъде с уникална дреха и да се чувства прекрасно в нея, ако използва платовете или шарките на японската национална дреха. Съчетаването на двете неща Снежана Накатани планира да покаже в нова изложба през следващата година
Кимоното е най-разпознаваемото японско облекло, датира от повече от хиляда години. Началото е по времето на периода Хеян, преди 1200 години, когато Япония се отделя от влиянието на Корея и Китай. Въпреки че днес това не е всекидневно облекло, тези традиционни одежди все още се носят при специални поводи като сватби, погребения и чайни церемонии. В началото често се е носело с хакама /тип дълга пола/ или престилка, известна като мо, но по-късно става модерно да се носи облеклото без хакама. За да се държи робата затворена, обаче, се налага използването на широк пояс /оби/. Поясът се тъче много бавно - по 1 см на ден, а е дълъг от 360 до 450 см, и е с изключителна стойност, разказва Снежана Накатани.
В началото кимоното се носи само от хората от императорския двор, от самураите и техните семейства, но в годините става достъпно и за по-обикновените хора. И от кралското кимоно до обикновеното има много голям диапазон - както във вида им, така и в начина на обличане. Това е времето на Камакура. Наслояването идва на мода и тогава се зараждат японските цветови комбинации, които са различни в зависимост от сезоните, пола или политическите и семейните връзки.
Кимоното се изработва от 100 процента най-фина коприна, а обикновените, т. нар. юката, се правят от памук. Изкуството на кимоното прераства в специализиран занаят по време на периода Едо /1603-1868/, като някои са били буквално произведения на изкуството и са стрували повече от едно семейно жилище. Хората са запазвали кимоното и са го предавали на следващите поколения. Това е черното кимоно, което се облича при официални случаи като сватби; то е с герба на семейството и се предава от свекърва на снаха, само ако тя има момче. Това, според Накатани, гарантирало кимоното да си остане във фамилията.
Кимоно е подходящо за различни поводи и са можели лесно да бъдат наслоени или променени, за да са подходящи за всеки случай или сезон. Тежкото копринено кимоно е можело да се носи през есента и зимата, докато лекото ленено и памучно кимоно, известно като юката, е можело да се носи през лятото.
Има кимоно за всички случаи, различни са за сватби, за погребения, за Нова година, и те са от 100 процента коприна. Всяко едно кимоно разказва отделна история. Има кимоно за млади госпожици, които се носят до навършване на пълнолетието на момичето на 20 години. Това кимоно се изработва специално за всяко момиче и с мотиви, рисувани на ръка и с естествени багрила, като основно се използва цветът на японската череша. За по-малките момичета като мотиви се използва цвят на божур. Сред най-често срещаните цветя е хризантемата - символ на императора. Тя е с 16 листенца и я има и на японските паспорти, разказва Накатани. При кимоното символизира дълголетие, щастие и красота. Сред мотивите, освен цветя, има и птици, исторически персонажи и сцени с тях. Морската вълна символизира жизненост, здраве, бъдещо безкрайно щастие, а разтвореното ветрило означава, че се "отварят" за бъдещо щастие.
От периода Едо кимоно модата за мъжете и жените остава почти непроменена и до днес. Кимоното излиза от мода по време на периода Мейджи /1868-1912/, когато правителството насърчава хората да приемат западния стил на облекло.
Събитието ще се състои на 2, 3 и 4 септември в Културния център "Тракарт", отворен за посетители от 16.00 до 19.00 часа.
/ПП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина