site.btaСнежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт: Основният инструмент, с който ние работим, е знание чрез култура
„Основният инструмент, с който ние работим, е знание чрез култура, което да бъде в ръцете на нашите дипломати“, това каза Снежана Йовева–Димитрова, директор на Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи, по време на „Минути за БГ институции – мост към БГ медиите по света“, част от програмата на втория ден на 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА).
В началото на своето представяне Снежана Йовева-Димитрова отправи благодарност към генералния директор на БТА Кирил Вълчев за възможността да участва в 20-ата Световна среща на българските медии: „В различните ми битности съм имала възможността да бъда съпричастна към темите на срещите, организирани от БТА, затова благодаря на г-н Вълчев, че интегрира това, което прави ДКИ в програмата на настоящия медиен форум“.
Тя посочи, че през 2025 г. Държавният културен институт също отбелязва 20-годишнина от създаването си: „Преди точно 20 години един далновиден министър на външните работи – Соломон Паси, убедено взима това управленско решение да се създаде такъв институт към министъра на външните работи, за да бъде в подкрепа на нашите дипломатически мисии по света особено там, където няма български културни институти, каквито са държави в Америка и Азия“.
Йовева разказа за партньорствата на Държавния културен институт с различни творци и културни и образователни институции, постави акцент на част от проектите, които ДКИ е реализирал и даде пример, че дори в момента се открива изложба в Лондон, друга е планирано да бъде открита в Исламабад, „а трета ще открие нашият еврокомисар утре в Европейския парламент“.
„Някои от проектите, които реализираме успешно с посолствата, са отразявани активно в рубриката „БГ Свят“ на БТА, за което съм безкрайно признателна, защото наистина без подкрепата на медиите, проектите и на нас, и на посолствата, няма как да достигнат до публики“, допълни още директорът на ДКИ.
В рамките на своето представяне Снежана Йовева - Димитрова разказа, че Държавният културен институт е част от няколко международни мрежи, сред които са Европейската мрежа на институтите по култура и Глобалната мрежа за публична дипломация.
„Не на последно място активно развиваме и нашите дигитални ресурси. Всички, които биха имали интерес, могат да разгледат нашия официален Ютуб канал, където реализираме различни виртуални концерти“, каза Йовева и допълни: „Бих искала тук да спомена, че много успешно си партнираме с Българското национално радио (БНР) и няколко пъти сме споделяли виртуални концерти на съставите на БНР“, допълни още тя.
Снежана Йовева–Димитрова отбялаза също, че Световната среща е дала възможност да обсъди със сънародниците ни, живеещи в чужбина, бъдещи проекти. Тя даде пример, че до края на годината в рамките на програмата на ДКИ ще гостува Александър Димитров от Босилеград.
В края на нейната презентация бе дадена възможност за въпроси и дискусия, в рамките на която Живка Милова от Кипър попита дали изложбите на Държавния културен институт могат да бъдат представяни и в български училища в чужбина. На което Снежана Йовева – Димитрова отговори, че това е възможно, но следва да се организира чрез българското посолство в съответната държава.
Участие в дискусията взе и директорът на Българското национално радио Милен Митев, който отправи благодарност към Снежана Йовева – Димитрова за доброто партньорство.
Той презентира и предстоящо в средата на юни събитие, което се организира съвместно с БТА в Българския културен институт в Лондон: „Ще направим едно представяне както на списание ЛИК, посветено на 90-годишнината на БНР, така и фотографска изложба със снимки от историята на радиото и една изложба с картини на млади таланти от художествените гимназии в страната, участвали в Националния конкурс „По стъпките на Сирак Скитник“, който вече две години БНР провежда заедно с Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ в Сливен. Ще се възползваме от възможността да представим тези прекрасни образци на културната дипломация пред българската общност в Лондон, а и пред всеки лондончанин, който иска да разбере повече за България“
20-ата Световна среща на българските медии започна на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В нея участват български журналисти от 25 държави, от които представители на 34 българоезични медии по света и на 36 медии от България. Тази година темата на срещата е „Медии и знание“. Срещата бе открита в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор Кирил Вълчев и цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който – в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в първата Световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г.
В рамките на срещата бяха предвидени три дискусионни панела. Първият, озаглавен „Културата в медиите“, бе в Националния пресклуб на БТА в София на 24 май. Вторият дискусионен панел, озаглавен „Новото знание в медиите“, се състоя в мултимедийния център на БТА зала „МаксиМ“ в София. А третият дискусионен панел е озаглавен „Българите в света на 21-ви век и медиите“.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина