site.btaНорвегия победи Канада на световното първенство по хокей на лед, Швеция се справи с Дания

Норвегия постигна сензационна победа над Канада на световното първенство по хокей на лед / снимка: АП

Норвегия постигна победа с 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 4:2) след изпълнение на дузпи над 27-кратния шампион Канада в мач от група "В" на световното първенство по хокей на лед за мъже, което се провежда в Латвия и Финландия.

Макар и двубоят в Рига да бе с по-скоро протоколно значение, това не може да отнеме от престижа на успеха на норвежците, които бяха на 12 секунди от това да запишат победа още в редовното време.

"Викингите" поведоха в 10-ата минута на мача с попадение на Андреас Мартинсен, а две минути след старта на втората третина Зондре Олден покачи на 2:0.

Канада върна един гол чрез ветерана Милан Лучич в деветата минута на втората третина, а "кленовите листа" успяха да изравнят чак в 19-ата минута и 48 секунда на третата част с точен удар на Лоусън Краус.

В петминутното продължение нов гол не падна, което доведе до изпълнение на дузпи.

При тях тимът на Норвегия вкара при четири от петте си опита, като при последния Томас Олсен влетя буквално във вратата на канадския отбор. За Канада Коди Глас и Тайлър Тофоли бяха точни, но пропуски направиха Джак Куин и Майкъл Каркон.

В класирането в групата кръг преди края Канада заема трето място с 12 точки. Норвегия е на шеста позиция с шест точки.

В група "А" в Тампере Швеция спечели с 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) срещу Дания и практически сложи край на шансовете на "червения динамит" за класиране на четвъртфиналите.

Датчаните поведоха в самото начало на двубоя чрез Никлас Йенсен, но десетина минути по-късно Денис Еверберг изравни.

Швеция излезе напред в резултата за пръв път в 13-ата минута на втория период, когато Андре Петерсон се разписа при числено превъзходство. Крайният резултат бе оформен в последните десет минути на мача с голове на Лукас Реймънд и Карл Грундстрьом.

С успеха Швеция събра 17 точки и в пряк сблъсък с тима на САЩ, който има 18 точки, ще определи победителя в групата в последния кръг. Дания е на пето място с осем точки, на точка зад четвъртия Германия. В последния кръг във вторник Дания играе с олимпийския шампион и домакин Финландия, докато Германия среща Франция.

Към 19:04 на 19.04.2024 Новините от днес