site.btaЗапочнаха новите археологически проучвания в средновековния град Русокастро


Регионален исторически музей - Бургас започна тазгодишните проучвания на средновековния град Русокастро. През настоящия археологически сезон се планира цялостно проучване на западната крепостна стена на средновековния град, съобщиха от културния институт. Стената е с дължина около 300 метра. До момента археолозите са проучили по-голямата част от нея, както и пет от кулите.
Планира се, след като бъде напълно разкрита, да се пристъпи към проектиране на консервационно-реставрационни дейности и експониране, добавиха в съобщение до медиите от община Камено. Финансирането на проучванията през тази година е осигурено от общинската администрация, Министерството на културата и Министерски съвет. Общата сума е около 200 000 лева, казаха за БТА от общината, подчертавайки, че Русокастро е определен за приоритетен археологически обект, който се проучва за нуждите на националния туризъм.
И през този сезон, за да подпомогнат работата на археолозите, на терен ще бъдат доброволци. БТА припомня, че при последните проучвания на крепостния град в средата на септември миналата година бяха намерени два гроба на малки деца от края на XIV век. Единият от гробовете не е по християнски обред. Гробовете са правени набързо, което кара археолозите да мислят, че става въпрос за извънредни обстоятелства при погребването, вероятно епидемия.
Средновековната крепост Русокастро е най-голямата крепост в Южна България. Тя се простира на площ от 52 декара, разположена е на върха на вулканичен скален хълм с надморска височина 108 метра. Има два големи квартала със замък на площ близо 2 декара, каза за БТА директорът на Регионалния исторически музей в Бургас Милен Николов. През лятото на 2022 година приключи проучването на един от големите обекти в средновековния град - водохранилището на замъка.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина